Wańko z Lisowa

Okładka książki Wańko z Lisowa Antoni Ferdynand Ossendowski
Okładka książki Wańko z Lisowa
Antoni Ferdynand Ossendowski Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Wańko z Lisowa (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Wańko z Lisowa (tom 1)
Zysk i S-ka
2015-11-02
2015-11-02

Ciekawie i przystępnie napisana powieść historyczna oparta na wydarzeniach z czasów Dymitra Samozwańca i pobytu Polaków na Kremlu. O rzezi dokonanej na Rosjanach ani słowa natomiast wyeksponowana jest waleczność Polaków.

Powieść napisana z humorem w stylu sienkiewiczowskim. Nie jest jednak obiektywna i trąci wyidealizowaną wizją świata, nie jest tak realistyczna jak np. "O mitrę hospodarską" Teodora Jeske-Choińskiego, która jest powieścią o zbrojnej wyprawie mołdawskiej w XVII wieku pod wodzą Olbrachta Łaskiego. "Wańka z Lisowa" czyta się lekko i przyjemnie z powodu dobrze i sprawnie poprowadzonej narracji, ja natomiast nie jestem zwolennikiem przesadzonego idealizmu i braku obiektywizmu czyli konwencji, którą przyjął Ossendowski biorąc sobie za wzór Sienkiewicza. Moim zdaniem Jeske-Choiński przyjmując realistyczną i obiektywną konwencję nie tylko wyprzedził tych wybitnych autorów ale też był o wiele sprawiedliwszym dla różnych stron konfliktu (wyjątkiem jest jego wspaniała trylogia o rewolucji francuskiej, która jest realistyczna ale odeszła od obiektywizmu na rzecz subiektywnej oceny przemian i procesów dziejowych). Podsumowując polecam "Wańka z Lisowa" wszystkim fanom Sienkiewicza, jest to powieść idealna dla młodzieży niewiem dlaczego nie jest lekturą szkolną i zamiast Ossendowskiego każe nam się czytać Tolarczk albo innych jej podobnych piszących dyrdymały o niczym. Należy płakac nad stanem literatury współczesnej:(

Okładka
fajne te rękawice

skąd
biblioteka

fabuła
Krzyżacy ,Mongołowie.Bitwy.

Moja opinia

Hm,dziwna.Nie wiem co pisać.Z jednej strony.Dobra akcja,przygoda i piękne krajobrazy.Z drugiej,raził język.
Ogólnie za język.Wiem,że straty.Dobra.Ale,fabuła super.

Okładka
fajne te rękawice

skąd
biblioteka

fabuła
Krzyżacy ,Mongołowie.Bitwy.

Moja opinia

Ogólnie za język.Wiem,że straty.Dobra.Ale,fabuła super.

Kalka z Sienkiewicza. Młody bohater, dla którego honor i ojczyzna to wartości najważniejsze. Historia też według schematu: przygody, miłość, rozłąka i szczęśliwe zakończenie. Postacie łudząco podobne do tych sienkiewiczowskich np. Henryk Pobożny- Kniaź Jarema. Czy to minus? Dla mnie nie. Książka jest osadzona w ciekawych, średniowiecznych czasach. Bohaterowie poboczni również ciekawi. Czyta się lekko i przyjemnie.

By sięgnąć po powieść Ossendowskiego powodów jest wiele, ale przede wszystkim trzeba wymienić genialnie poprowadzoną narrację, udaną archaizację wypowiedzi bohaterów, barwne opisy, wachlarz ciekawych postaci, idealne oddanie realiów panujących w XIII-wiecznej Polsce, wartką akcję i całą gamę emocji, jaką niesie ze sobą lektura. Jeżeli pragniecie przenieść się na jakiś czas do średniowiecznej Polski, nie ma dla Was lepszego wehikułu czasu. Gorąco polecam!

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/02/wanko-z-lisowa.html

Doskonale napisana książka historyczna osadzona w świetnie oddanych realiach XIII-wiecznej Polski. Był to okres niezwykle trudny dla naszej ojczyzny. Na północy kraju panoszyli się Krzyżacy sprowadzeni do kraju przez Konrada Mazowieckiego. Europie zagrażała także horda mongolska.
Jednym z bohaterów jest tytułowy Wańko z Lisowa.To rycerz co się zowie. Idealny kryształowy charakter, nienaganna postura, doskonała umiejętność walki. Przede wszystkim to jednak człowiek honoru. Danego słowa Wańko nie łamie, dotrzymuje go, choćby od tego miało zależeć jego życie. Trochę zbyt idealny, jak na mój gust. Nie ukrywam, od pierwszych stron z lekkim dystansem śledziłam poczynania Wańka. Jednak ku mojemu zaskoczeniu autor tak stworzył książkę, tak pokierował fabułą, iż ideał bez mała, Wańko doskonale wpisał się w ideę i przesłanie książki.
Oprócz Wańka w książce znajdziemy także sporą grupę innych, niezwykle ciekawie nakreślonych postaci. Trzeba Ossendowskiemu przyznać, iż tworzenie bohaterów wyszło mu po mistrzowsku. Postaci nie dość, że idealnie przedstawione, wpisane w XIII-wieczne realia Polski, to dodatkowo są to osoby z niezwykłymi charakterami. Ich przygody śledzi się z prawdziwą przyjemnością. Co cenne, wiele z tych postaci to osoby prawdziwe, które faktycznie żyły i działały w XIII wieku, a ich poczynania miały wpływ na ówczesna historię. Wiele z tych postaci to śmietanka ówczesnej Polski, elita kulturalna i polityczna.
Kolejnym plusem książki jest dbanie o wszystkie szczegóły. Niezależnie od tego, gdzie rozgrywa się akcja (czy to zamek, bór, czy step) Ossendowski opisuje wszystko we wspaniały, drobiazgowy sposób. Dzięki temu w trakcie lektury ma się wrażenie znajdowania się tuż obok bohaterów.
Do tego dochodzi potężny zastrzyk historii. Jednak od razu chciałabym uspokoić przeciwników historii. Ta opowiedziana przez Ossendowskiego nie ma w sobie nic z tej nudnej z jaką nadal spotykamy się zbyt często w szkołach. Autor w fascynujący sposób opowiada nam o XIII-wiecznych realiach, o polskiej historii, polityce, życiu codziennym. Porządna i genialnie zaserwowana porcja historii.
Wańko z Lisowa to bardzo dobra, historyczno-przygodowo-awanturnicza powieść. Książka w 100% spełniła moje oczekiwania. Gorąco zachęcam do lektury i czekam niecierpliwie na kolejna książkę Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego.

„Powieść historyczna osadzona w realiach XIII wieku jednego z najpopularniejszych polskich podróżników” – opis znajdujący się na okładce nie wskazuje abyśmy mieli do czynienia z typowym przedstawicielem gatunku. To niepozorne dzieło jest pełnokrwistym połączeniem historii i akcji wraz z nowoczesnym i przystępnym przekazem. Czy Polskie poselstwo przemierzające sąsiadujące państwa zdoła odmienić bieg historii? Jaki udział w tym wszystkim ma dzielny Zakon Krzyżacki? Czy pokonanie krwiożerczej szarańczy zwanej Mongołami będzie możliwe? Czy Polska pozostanie porzucona na pastwę losu? Jeżeli pragniecie otrzymać odpowiedzi na powyższe pytania, to serdecznie zapraszam do lektury książki Antoniego Ossendowskiego pt. „Wańko z Lisowa”.

Najważniejszym bohaterem tej powieści jest tytułowy Wańko z Lisowa. Specjalnie nie użyłem tutaj określenia „główny”, gdyż niezbyt ono do niego pasuje. Spowodowane jest to liczebnością ważnych postaci, których czyny realnie wpływają na postęp fabularny. Wspomniany wyżej Wańko jest rycerzem, który swoim wdziękiem osobistym jak i specyficznym stylem bycia niezbyt pasuje do opisywanych realiów. To dobrze zbudowany młodzieniec, który niczego się nie boi. Jest silny jak niedźwiedź, co jest atutem w rycerskim fachu. Już od pierwszych chwil owa postać przypadła mi do gustu, gdyż przedstawiała zbiór cnót, których w tamtych czasach niejednokrotnie brakowało. Uczciwość, sprawiedliwość, uczynność, patriotyzm – te cechy w najlepszym stopniu oddają charakter omawianego rycerza. Jak dla mnie przedstawienie takiego nieco wyidealizowanego bohatera ma podwójne dno, które zmusza czytelnika do bardzo głębokiej refleksji nad własnym sumieniem.

Oprócz Pana z Lisowa na naszej drodze napotkamy wiele interesujących, historycznych postaci, których czyny wpływają na przedstawiony świat. Aby nie zamieniać tej recenzji w spis pobocznych postaci powiem tylko, że znajdziemy tutaj całą śmietankę ówczesnego, politycznego świata. Są one świetnie odwzorowane, nie brak im realizmu, czy wolnej woli. To myślące osoby z krwi i kości, a nie żadne pachołki od wykonywania zadań. W tym dziele nie ma o tym mowy, co pozytywnie odbija się na lekturze.

Świat po którym przyjdzie nam się poruszać to wiernie oddany glob z XIII wieku. Podczas wspólnego przemierzania stepów czy włości zamkowych zaskoczyć może niebywała dbałość o szczegóły. Być może nie jest to zaskakujące w takim dziele, lecz tutaj trudno dopatrywać się nawet najmniejszego uchybienia. Przyczepić można się jedynie do braku przypisów, lecz na tym polu wykazała się redakcja, za co z całego serca jako czytelnik dziękuję. Podczas lektury wiele nauczyłem się o ówczesnych świecie, jego realiach, polityce, czy też prawach. Fani gatunku będą zachwyceni podczas lektury, za co zaręczam osobiście.

Historia przedstawiona na kartach tej książki jest bardzo zawiła, lecz przedstawiona w taki sposób, iż nie sposób się od niej oderwać. Pierwszą rzeczą wyróżniającą ten tytuł jest zastosowany, epokowy język. Ten drobny szczegół nadaje wiele klimatu, a całość pochłania się z jeszcze większym smakiem. Wątki fabularne są ze sobą połączone, brak niepotrzebnych niedopowiedzeń, całość tworzy jednolity obraz. To olbrzymi kawał dziejów spisany w taki sposób, by jego lektura nie stwarzała żadnego problemu.

W mojej ocenie „Wańko z Lisowa” to powieść bardzo udana, prawie idealna. Piękna okładka z płóciennym grzbietem przyciąga oko i jednocześnie nadaje charakteru. Ciężko dopatrywać się tutaj minusów, gdyż całość tworzy spójny obraz. Koncepcja autora trafiła do mnie i pokochałem ten tytuł od pierwszych stron. Szczerze polecam każdemu czytelnikowi, warto poświęcić jej czas. To nie tylko lektura, lecz nauka historii w jednym.

Moja ocena: 9/10
Artius

W tym miejscu pragnę podziękować wydawnictwu Zysk i S-ka za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Po więcej recenzji zapraszamy na blog KZTK:

• Powieść historyczna
  • Średniowiecze