Na straconych posterunkach. Armia Krajowa na kresach wschodnich II Rzeczypospolitej 1939-1945

- Data wydania:
- 2014-11-06
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-11-06
- Liczba stron:
- 928
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308049327
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Tagi:
- Kresy Wschodnie historia Polski
- Kategoria:
- powieść historyczna
- Data wydania:
- 2014-11-06
- Liczba stron:
- 928
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308049327
- Tagi:
- Kresy Wschodnie historia Polski
- Inne
Kresy Wschodnie — sam termin może narzucać skojarzenie z niewielkim pasem ziemi na wschodzie II Rzeczypospolitej, a były to przecież obszary stanowiące ponad połowę terytorium ówczesnej Polski.
To tam niemieccy i sowieccy najeźdźcy uścisnęli sobie dłonie we wrześniu 1939 roku, a po hitlerowskiej inwazji na Związek Radziecki właśnie na Kresach rozpętała się wojenna zawierucha, w której walkę toczyły dwa totalitarne reżimy i partyzantki kilku narodów na czele z Polakami.
Wojna na Kresach nie skończyła się po kapitulacji Niemiec, trwała jeszcze przez kilka lat, a układy sił i sojuszy kilkukrotnie uległy zmianom. Książka Kazimierza Krajewskiego, historyka warszawskiego IPN-u, jest opowieścią o walce, którą na Kresach stoczyła Armia Krajowa.
Od pierwszych polskich oddziałów, przez działalność w ramach AK, a następnie, już po jej rozwiązaniu, konflikt z nowym, „czerwonym” okupantem pod szyldami różnych podziemnych organizacji poakowskich. Historia, o której jeszcze niewiele uczą w szkołach: walka każdego z każdym – Wehrmacht, Polacy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi, Armia Czerwona i komunistyczna partyzantka. Najpierw wojenny cyklon, który wymagał czasem nieoczekiwanych taktycznych sojuszy AK z Niemcami czy Sowietami. Potem dalsza walka „leśnych żołnierzy” z komunistycznym reżimem – bezpieką i wojskiem Polski Ludowej i ZSRR.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Na straconych posterunkach. Armia Krajowa na kresach wschodnich II Rzeczypospolitej 1939-1945
Dodaj cytat
Opinie [6]
Książka ciekawa i napisana w dobry sposób. Autor zadał sobie spory trud, aby zebrać tak szeroki materiał w jednym tomie. Szczególnie ciekawie opisuje działania polskich organizacji podziemnych (i ich mnogość po 17.09.1939r)w czasach pierwszej okupacji radzieckiej. Razi mnie tylko obecna maniera pisania: "Związek Sowiecki", "sowieckie oddziały" czy w ogóle "sowiecki"....
więcejW końcowym okresie okupacji niemieckiej Armia Krajowa na Kresach Wschodnich II RP liczy ok. 80 tysięcy członków (jedna piąta/jedna szósta całości sił AK). W trakcie operacji "Burza" za broń chwyta 33 tysiące żołnierzy – to ich tragiczne losy stają się kanwą niniejszej książki. Punktem startowym monografii jest wrzesień 1939 r. i wkroczenie Armii Czerwonej na tereny...
więcejNIE CZYTAJCIE TEJ KSIĄŻKI!!!
więcejJeśli nie chcecie się denerwować, jeśli wolicie dalej żyć w błogiej nieświadomości co się wydarzyło 70 lat temu w Polsce, nie czytajcie.
Przyznam się, że wyjątkowo ciężko mi się ją czytało. Czasami tylko kilka stron naraz, nawet raz słabo spałem z jej powodu.
Mimo, że interesuje się szeroko rozumianą historią to ten obszar, ten czas nigdy nie...
Książka Kazimierza Krajewskiego opowiada o losach polskiej partyzantki na Kresach Wschodnich w latach 1939-1953. "Na straconych posterunkach" opowiada o walkach Armii Krajowej nie tylko z Niemcami i Rosjanami, ale także o stosunkach partyzantki z Ukraińcami, Białorusinami czy Litwinami. Nie da się ukryć, że jest to potężna pozycja, licząca 850 stron. Autor w swoich...
więcejNajlepiej moją opinię oddają słowa z tylnej okładki książki:"To historia połowy naszego kraju-bo tak ogromnym terytorium były utracone w czasie drugiej wojny światowej ziemie Kresów Wschodnich. Historia, której prawie nie uczą w szkołach, pomimo, że skutki dziejowej burzy trwają tam do dzisiaj, a kresowi Polacy ciągle walczą o swoje prawa."
Pokaż mimo toKazimierz Krajewski jest doktorem historii, pracownikiem warszawskiego IPN-u. "Na straconych posterunkach. Armia Krajowa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej" to dzieło wyjątkowe, rodzaj syntezy dziejów AK na Kresach. Lektura często wymagająca, zwłaszcza gdy związana jest z przebijaniem się przez stronice dotyczące struktury, dowodzenia i liczebności oddziałów. Tego...
więcej