Księga wyzwań Dasha i Lily

Okładka książki Księga wyzwań Dasha i Lily
Rachel CohnDavid Levithan Wydawnictwo: Bukowy Las Cykl: Dash & Lily (tom 1) Seria: Myślnik literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2015-11-18
Data 1. wydania:
2010-10-26
Ewa Pater-Podgórna
Boże Narodzenie chłopak dziewczyna literatura amerykańska literatura dla młodzieży Manhattan nastolatka Nowy Jork poszukiwanie szczęście tajemnica uczucie zagadka

Okładka książki Mind the gap Dash & Lily Rachel Cohn, David Levithan
Ocena 7,0
Mind the gap D... Rachel Cohn, David ...
Okładka książki Mój pierwszy bal Holly Black, Libba Bray, Rachel Cohn, Dan Ehrenhaft, John Green, David Levithan, E. Lockhart, Sarah Mlynowski, Ned Vizzini, Melissa de la Cruz, Cecily von Ziegesar
Ocena 5,6
Mój pierwszy bal Holly Black, Libba ...
Okładka książki 12 dni świąt Dasha i Lily Rachel Cohn, David Levithan
Ocena 6,6
12 dni świąt D... Rachel Cohn, David ...

Okładka książki Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań Leigh Bardugo, Francesca Lia Block, Libba Bray, Cassandra Clare, Brandy Colbert, Lev Grossman, Nina LaCour, Stephanie Perkins, Veronica Roth, Jon Skovron, Jennifer E. Smith
Ocena 6,6
Ktoś mnie poko... Leigh Bardugo, Fran...
Okładka książki 12 dni świąt Dasha i Lily Rachel Cohn, David Levithan
Ocena 6,6
12 dni świąt D... Rachel Cohn, David ...

Gdyby ktoś szukał w rzeczywistości takiej postaci jak Lily, to hej! Oto jestem.
Od zawsze wypatruję niezwykłości świąt, które niekoniecznie mają dla mnie znaczenie religijne. Lubię po protu tę atmosferę ciepła i rozczulenia; zapach cynamonu w powietrzu, cudowne ozdoby zarówno w domach, jak i centrach handlowych - taak, mam pewną obsesję. W okolicach grudnia uwielbiam patrzeć na spacerach z psem ludziom w okna - podziwiać ich światełka, mikołaje i bałwany, serce mi wtedy mięknie 😃
Znajomych już od połowy października mogę męczyć świątecznymi piosenkami i wkładaniem mikołajowej czapy, dlatego tak mocno utożsamiam się z książkową Lily.
Ale co ciekawe - poglądy Dasha również w jakiś sposób są mi bliskie; ludzie są nużący, często udają i po jakimś czasie ma się tego wszystkiego dosyć. Dlatego wtedy skupiam się tylko na swoich najbliższych i rysuję im cały świąteczny klimat najlepiej jak umiem.
Wracając do samej książki, zaczęło się od serialu na netflixie, który mnie od razu zauroczył, a teraz miałam okazję sięgnąć po książkę, która była jeszcze lepsza.
Uwielbiam tę historię. Wchodzisz do ulubionej księgarni, gdzieś pomiędzy półkami znajdujesz czerwony notatnik z pytaniem: czy się odważysz?
Okazuje się, że wyzwania dotyczą książek, czy można byłoby mnie zaciekawić jeszcze bardziej? Chyba nie.
Dash i Lily to pełna humoru historia dwojga nastolatków, którzy zupełnie inaczej patrzą na święta, ale okazuje się, że wiele ich łączy.
Co z tego wyniknie? Koniecznie przeczytajcie!

Gdyby ktoś szukał w rzeczywistości takiej postaci jak Lily, to hej! Oto jestem.

W przypadku tej książki złamałam swoją zasadę i najpierw obejrzałam serial,a dopiero później przeczytałam książkę. Serial obejrzałam z Córą i co ważne zainteresował i mnie i moje dziecko 😊 A po obejrzeniu postanowiłam przeczytać.

Wszystko zaczęło się od czerwonego notatnika. Całą zabawę rozpoczęła Lily, szesnastoletnia dziewczyna, która zostawia tajemniczy notes na jednej z półek wielkiej księgarni. W notesie zapisała zagadki do rozwiązania. Szczęśliwy traf chciał, że czerwony notatnik znalazł Dash, który zaintrygowany podejmuję grę:) A gra polega na wymyślaniu sobie nawzajem wyzwań, a przy okazji na dzieleniu się swoimi przemyśleniami i poglądami. Wszystko to dzieje w okolicy świąt Bożego Narodzenia, a trzeba tu podkreślić, że Lily jest wielką ich miłośniczką, w przeciwieństwie do Dasha. Podczas tych kolejnych etapów zabawy powoli zaczynają poznawać siebie i pojawia się chęć spotkania się. Jednak pozostaje niepewność czy to uczucie jakie pomiędzy nimi powstało przetrwa w realnym świecie?!

Historia Dasha i Lily to świetna romantyczna opowieść. Dominuje tu klimat świąt i oczywiście książek. Całość jest ciepła, napisana lekkim piórem, a momentami troszkę i melancholijna.

Dash i Lily są bardzo dobrze wykreowanymi bohaterami. Ona ma duszę romantyczki,czasem troszkę naiwnej i nieznającej życia, ale pełnej wiary w drugiego człowieka. Jest osobą bardzo kreatywną,pełna pomysłów, sama siebie traktuje jako dziwaczkę, choć ja określiłabym ją jako osobliwą, co szczególnie odzwierciedlał jej strój. Dash z kolei to chłopak ze świetnym poczuciem humoru, pełnym ironii i sarkazmu, uwielbiającym grę słów. Inni odbierali go głównie jako marudera i gdura, choć w rzeczywistości nie do końca taki był,a sprawiał tylko takie wrażenie. Dzięki tym swoim odmiennościom okazało się, że stali się dla siebie bratnimi duszami.

Jest to fantastyczna opowieść o dorastającej młodzieży wchodzącej w dorosłe życie. Poruszony jest także temat LBTG, a wszystko przedstawione jest w sposób bardzo naturalny i bez zbędnego skrępowania, jak gdyby nigdy nic.

Ta pozycja zaintrygowała mnie swoją budową i sposobem prowadzenia losów bohaterów.
Dash i Lily to bez wątpienia intrygujące postacie. Niektórzy nie byliby w stanie się z nimi dogadać, a niektórzy się z nimi utożsamiają. Osobiście po przeczytaniu tej książki mam wrażenie że chciałabym razem z nimi podjąć wyzwanie.
Obawiałam się, że ta książka będzie przesłodzona świątecznymi motywami. Jednak dla mnie jest to idealna świąteczna książka.

Obawiałam się, że ta książka będzie przesłodzona świątecznymi...

Napisana przyjemnym językiem, przez historię właściwie się płynie.

Bohaterowie zostali wykreowani w sposób ciekawi, polubiłam ich od pierwszych stron, chociaż momentami mnie irytowali.

Zamysł moim zdaniem ciekawy, przez co nie nudziłam się podczas czytania. Minusem jest to, że z książki nie czuć tej świątecznej atmosfery, a patrząc na okładkę, sądziłam że będzie jej aż za dużo. Zakończenie ciekawe, moim zdaniem ładnie kończy całą historię.

Polecam przeczytać, bo książka warta swojej uwagi, ma swoje mankamenty, ale ogólnie historia jest spoko.

Napisana przyjemnym językiem, przez historię właściwie się płynie.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Od kiedy przeczytałam tę książkę minął prawie miesiąc. Nie pamiętam już czemu wystawiłam jej sześć gwiazdek - mówiąc szczerze teraz, gdy ją wspominam myślę, że zasługuje na mniej. Okej, jest jeszcze jedna rzecz, do której muszę się tutaj przyznać. Nie wiem, dlaczego ją kupiłam. Może skusiła mnie piękna okładka? Cóż, może to zabrzmi okrutnie, ale po tym jak średnia była treść, sama okładka jest najlepszą częścią całości. Jednak nawet ładna okładka nie sprawi, że będę chciała zostawić książkę na swojej półce, gdy treść mnie rozczaruje. Dash i Lily doczekali się serialu na podstawie swoich przygód - oglądałam go, powiedzmy, że mniej więcej rok przed tym, jak zaskakując samą siebie, zakupiłam książkę. Serial mi się nie podobał. Nie jest zły, ale zwyczajnie nie wzbudził we mnie jakichś większych uczuć. Nie mam ochoty do niego wracać i nie zajęło mi dużo czasu, by zapomnieć większość tego, co się w nim wydarzyło.

Kończąc ten przydługi wstęp - to typowe zestawienie dwóch kompletnych przeciwieństw. Lily jest głośna, przepełniona optymizmem i kocha święta całą sobą. Dash jest introwertykiem i cóż, nie jest największym fanem świąt. W gąszczu tego wszystkiego, co ich dzieli, okazuje się, że jest coś, co mają wspólnego. To zamiłowanie do książek. W ulubionej księgarni obojga, Lily porzuca notes. Dash go znajduje i dla powodzenia fabuły nie miał innego wyjścia, musiał podjąć grę, którą zaczęła dziewczyna.

Ciekawy pomysł, ale nie podobał mi się sposób, w jaki zostali napisani bohaterowie. Szczególnie Lily. Nie polubiłam jej. Dash wzbudził trochę więcej mojej sympatii, ale no, też raczej wypada słabo. Za bardzo wszystko wyolbrzymiali, tutaj największy ukłon w stronę Lily albo narzekali - to z kolei znak rozpoznawalny Dasha. Klimat świąteczny teoretycznie przewijający się na większości stron, mimo wszystko nie odczułam go zbyt mocno. Brakuje mi w książkach świątecznych tego, by ten okres faktycznie był ważny, a nie posługiwał za tło. Potrzeba jednak czegoś więcej, by książka świąteczna była udana, niż czas jej akcji przypadający na grudzień.

(Przyznam jeszcze szczerze, że spory wpływ na moją opinię ma scena pomiędzy Dashem, a mikołajem z centrum handlowego (czy gdziekolwiek to miało miejsce). Wyjątkowo obleśna scena. Kto czytał, ten pewnie wie, o którą mi chodzi. Albo i nie, może tylko u mnie wywołała chęć wyrwania tej kartki, spalenia jej, a w międzyczasie wyrzucenia książki za okno...)

Ma w sobie coś przyjemnego <3

Ma w sobie coś przyjemnego <3

Opętany świątecznym szaleństwem i kilometrowym łańcuchem Nowy Jork.
Dash znajduje w ulubionej księgarni tajemniczy notes, należący do równie tajemniczej dziewczyny. Lily, bo tak owa dziewczyna ma na imię, zapisała w notesie szereg zagadek w nadziei, że odpowiedni chłopak - być może jej przyszły chłopak? - odnajdzie je i będzie w stanie rozwiązać.
Dash podejmuje wyzwanie i tak rozpoczyna się ich mała gra. Tylko do czego ich ona doprowadzi?

Nieczęsto zdarza mi się sięgać po historie z Bożym Narodzeniem w tle (choć jest to moje ulubione święto!), dlatego nie mam dużego porównania, ale "Dash i Lily" dostarczyli mi wszystkiego tego, czego oczekiwałam od świątecznej książki, a nawet dużo więcej!

Cenię sobie młodzieżówki, które niosą ze sobą coś więcej niż tylko płaską opowieść, a "Dash i Lily" to właśnie jedna z takich młodzieżówek. Poza miłością do książek i świątecznym ciepłem znajdziemy tu mnóstwo nieco filozoficznych wstawek, życiowych przemyśleń. Jejku, ależ ja to uwielbiam! Chyba po prostu mam słabość do takich postaci jak Dash, a już zwłaszcza w zestawieniu z takimi postaciami jak Lily - cynizm kontra optymizm, zderzenie światopoglądów i fantastyczna okazja do dyskusji.

Muszę też przyznać, że zabawnie czytało mi się o muzeum figur woskowych i stojących tam podobiznach Jonas Brothers, wiedząc, że jeden z owych brothers odpowiada za ekranizację "Dasha i Lily" (którą również już widziałam - obejrzałam tuż po przeczytaniu książki i skoro już przy tym jesteśmy, nadmienię, że obie wersje bardzo mi się podobają. Fakt, różnią się od siebie w pewnych kwestiach, lecz każda ma swoje plusy i swój urok, i nie potrafię stwierdzić, która jest lepsza).

Jeśli już koniecznie musiałabym się do czegoś przyczepić, to chyba tylko do zakończenia. Oczywiście, jest wspaniałe, ale wydawało mi się jakby trochę... doklejone? Odstające od wcześniejszej fabuły. Akcja przyspieszyła, zaczęły dziać się różne rzeczy... Pod tym względem wspomniany wcześniej serial wydaje się bardziej spójny, ale być może to tylko moje wrażenie (i dodatkowa możliwość porównania książki z serialem)?

Na pewno jeszcze nie raz wrócę do tej historii, za dobrze mi się ją czytało, żeby miała się kurzyć na półce. Choć niewątpliwie najlepiej sprawdza się teraz, w Boże Narodzenie.

Opętany świątecznym szaleństwem i kilometrowym łańcuchem Nowy Jork.
Dash podejmuje wyzwanie i...

2092

Tej zimy miałam trochę pecha do książek świątecznych,które okazywały się świąteczne tylko na okładach i z tą powieścią jest podobnie.Święta pojawiają się tylko w kilku pierwszych rozdziałach jako tło historii i nie wnoszą tak naprawdę nic do całej fabuły, akcja mogłaby się toczyć w każdą inną porę roku i niczego by to nie zmieniło. Na samym początku bardzo ciężko było mi się „wgryźć” w tę historię, styl pisania autorów nie do końca mi odpowiadał i nie sprawiał przyjemności z czytania, aż do jakiś 50 stron przed końcem, gdzie zaczęłam czerpać coraz większą satysfakcję z czytania i fabuła zaczynała mnie w końcu wciągać i nie byłam w stanie się oderwać, a nawet zaczęłam świetnie się bawić przy tej lekturze, bo okazała się całkiem zabawna. Książka porusza bardzo dużo ważnych tematów od pierwszej miłości po rozwód rodziców i znajduję się w niej wiele ważnych „złotych” myśli przydatnych dla nastolatków, bo jest to taka typowa historia dla nastoletnich czytelników z fajnym pomysłem na fabułę, ale ze średnim jej wykonaniem, bo ten motyw wyzwań zapisanych w notesie jest naprawdę świetny, ale już opisanie tego niekoniecznie było takie świetne.

Szczerze nie wiem co sądzić, szybko się ją czyta i tyle. Pomysł na fabułę był dobry, ale wykonanie złe. Najpierw obejrzałam serial a później dopiero wzięłam się za książkę i sądzę, że bohaterowie w serialu byli lepiej zbudowani, a sama fabuła wypada tam zdecydowanie lepiej.