My, z łaski Boga

1995-01-01
1995-01-01
Eligia Bąkowska, Małgorzata Hołyńska
arystokracja

Bezimienny narrator, częściowo alter ego autora, opisuje dzieje swojej familii od przełomu XIX i XX wieku począwszy aż do lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. W czasie lektury rozpoznamy motywy znane choćby z "Buddenbrooków" i "Lamparta", ale "My, z łaski Boga" to jednak dzieło oryginalne, co widać choćby w sposobie narracji, pozbawionym praktycznie dialogów, skondensowanym i typowo "pamiętnikarskim". Książce patronuje zresztą motto z Andre Malrauxa: „Jakie książki prócz pamiętników warte są napisania ?” i po przeczytaniu tego obszernego dzieła trudno nie zastanowić się nad słusznością tej maksymy. Nie znaczy to, że jest to powieść pozbawiona wad. Zdarzają się dłużyzny i powtórzenia, lektura wymaga też cierpliwości (ze względu na wspomniany przeze mnie opisowy styl) i choćby znikomej znajomości dziejów Francji. W zamian otrzymujemy napisaną z epickim rozmachem i godną podziwu erudycją historię powolnego upadku rodziny europejskich arystokratów, którą można dodatkowo traktować jako obejmujący kilka dekad ekskluzywny bryk z historii Europy.

Na półkach: , , , ,

moja ulubiona. Fascynujący obraz arystokracji, jej ethosu, a także upadku wraz z upadającym światem. Rewelacja.

Dodaj cytat z książki My, z łaski Boga