Idź, kochaj

Tomek Tryzna Wydawnictwo: Czarna Owca literatura piękna
Czarna Owca
literatura piękna
2003-03-01

Książka nie wciągnęła mnie. Na ogół nijaka, gdzieniegdzie tylko śmieszne fragmenty. Jest to typowa polska książka, która zawiera w wielkiej mierze negatywną treść. Nie utożsamiam się z bohaterem, jego tragedią życiową, skąd też moje niezadowolenie. W treści dużo retrospekcji do mało istotnych faktów i wydarzeń. Warto sięgnąć po ciekawszą pozycję.

Gomułkowska Polska. Świdnica i Warszawa. Życie rodzinne, realia społeczno - obyczajowe i przeżycia pokazane z perspektywy chłopca. Lubię styl Tomka Tryzny.

Kiedy przeczytałam, że głównym bohaterem tej książki jest 11 chłopiec. Spodziewałam się lekkiej i przyjemnej obyczajowej powieści. Zaskoczył mnie styl w jakim piszę autor. Książka w świetny sposób pokazuję, że ciężko jest zmienić ludzki los. Chętnie przeczytam inną powieść tego autora.

'' Jak powiedzieć '' nie ukradnij '' komuś kto umrze z głodu jeśli nie ukradnie ? ''

Kiedy poznajemy Romka Stratosa , ten ma 11 lat i właśnie całuje się w bramie z dziewczyną . Nie żeby tego chciał , ale dziewczyna ma coś na czym Romkowi zależy i jest w stanie użyczyć tego czegoś na tyle minut , ile chłopiec będzie się z nią całował . Na dodatek , nie ma to być taki...

Po raz kolejny nie zawiodłam się na lekturze z rąk Tomka Tryzny. W swojej niepowtarzalnej kategorii jest dla mnie geniuszem.

"Idź, kochaj
i niech ci nie pomoże
żadne na ziemi
rzecz"

Niepotrzebnie wulgarna, z mało wciągającą fabułą. Bohaterowie nakreśleni bardzo wyraźnie.

W "Pannie nikt" zakochałam się niemal od pierwszego wejrzenia. Czytałam ją wiele godzin bez przerwy, poświęciłam całą noc. Bałam się drugiego spotkania z Tryzną - tak już mam, nie cierpię sobie psuć opinii o autorach ulubionych książek. Ale w końcu się przełamałam - i absolutnie nie żałuję.
W powieściach Tryzny nie sposób nie napomknąć o narracji - także w "Idź,...

Książkę tę czytałam w liceum i pamiętam, że była dla mnie wstrząsająco dobra. Ciekawe, jak bym się do niej odniosła teraz, po latach.
Onegdaj mnie zszokowała i długo nie mogłam się z niej otrząsnąć, zwłaszcza sceny brutalne i seksu małoletnich mnie wytrąciły z równowagi. A może nawet bardziej niż same sceny - sposób opisywania ich przez głównego bohatera - w sposób...

Na pewno oryginalna i wcale niebanalna historia, która napisana została w ten sam sposób. A może historia nie jest taka niezwykła, a największym atutem książki jest język narratora? Nie wiem. Coś ma w sobie ta powieść, coś, co zostaje w czytelniku na długo. Jeszcze nie wiem co to.

"Idź, kochaj" to świat postrzegany oczyma 11 letniego chłopca. Świat ludzi naznaczonych piętnem wojny, biedy, okrucieństwa, zmagających się z niedostatkiem, wręcz biedą, z własnymi okaleczonymi osobowościami. W takich realiach wchodzi w dorosłość bardzo wrażliwy,zdolny, szlachetny, ambitny, odważny, dumny chłopak. To zderzenie z dorosłością jest tak mocne, porażające, że...

Dyskusje

• Literatura polska