Antologia polskiego reportażu XX wieku. Tom 3

Poza serią
Czarne
2015-10-28
2015-10-28
literatura polska reportaż XX w.

Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Osobisty przewodnik po Pradze Filip Springer, Mariusz Szczygieł
Ocena 7,6
Osobisty przew... Filip Springer, Mar...

Sięgając po tę pozycję zastanawiałem się jakie wrażenia będę miał po jej skończeniu. Bardzo, bardzo dobre dwa pierwsze tomy Antologii postawiły poprzeczkę bardzo wysoko. A tu trzeci tom, wydany oddzielnie, zawierający reportaże, które nie zmieściły się w pierwszych dwóch tomach. Stwarzało to momentalnie wrażenie, że są to reportaże w jakiś sposób gorsze.
A otrzymaliśmy tom, który w żaden sposób nie odbiega od dwóch pierwszych. Tom, w którym są reportaże wybitne, pozostawiające wrażenie przeczytania czegoś nietuzinkowego.
Z całą pewnością jest to dzieło, które każdy amator reportażu powinien przeczytać.

A otrzymaliśmy tom,...

IMHO najciekawszy ze wszystkich trzech tomów. Niesamowita rozpiętość tematyczna.
Teksty zachęciły mnie do zapoznania się bliżej z dorobkiem literackim kilku autorów zawartych w tej antologii, m.in. "Mój kolega czarownik" - o pierwszych polskich lekarzach w Kongo wysłanych tam z ramienia ONZ i PCK.

Dwa punkty dla kilku nazwisk. Szczygieł nie nadaje się na historyka reportażu. Ale jego międzynarodowy "sukces" nie pozwoli mu się do tego przyznać. A nawet ostatnio twierdzi, że pewnie to po nim zostanie. Pewnie w III RP tak. Odradzam zdecydowanie, bo dobór (w częściach poprzednich też) jest stronniczy i - zapewne - wynika z domowej tradycji.
Jestem starszy i wiem, co to reportaż, a co to opowieść z tezą. Tę drugą Szczygieł promuje. No i nazwiska które każdy zna, a przecież zamiast niektórych, powinien znać inne.

Jestem starszy i wiem, co to...

Podczytywałam wieczorami przez cały rok :) Świetna antologia obejmująca teksty z całego XX wieku. Różnorodność autorów, tematyki i stylów robi wrażenie. Odkryłam w niej mnóstwo zapomnianych perełek i jestem pewna, że każdy miłośnik reportażu znajdzie tu coś dla siebie :)

Nie tak dobra, jak poprzednie tomy, choć i tu zdarzają się perełki. Warte przeczytania kto po poprzednich czuł niedosyt. Reportaż z akcji ratowniczej w Tatrach - wspaniały, ale i parę innych zapada w pamięć.

Mariusz Szczygieł - to nazwisko przyciąga mnie jak magnes. Dałam sobie dużo czasu na przeczytanie ostatniego tomu i oto koniec. Było warto. Nie wszystkie reportaże były dla mnie równie ciekawe, ale to kwestia gustu. Polecam całą trylogię.

1000 stron pełnych ciekawych odkryć historyczno-obyczajowych, można czytać cały rok po kawałeczku i rozsmakowywać się. Uczta dla wielbicieli reportaży ale też historii ludzkich i ludzi ciekawych świata:) Wg mnie najciekawszy tom z wszystkich trzech!

dzieki niemu dowiedziałam sie ze prus pisał reportarze.swietna pozycja.

dzieki niemu dowiedziałam sie ze prus pisał reportarze.swietna pozycja.

Wspaniale, że udało sie zebrać w kilku tomach tyle niesamowitych reportaży.

Wspaniale, że udało sie zebrać w kilku tomach tyle niesamowitych reportaży.

KAŻDY, w jednym z trzech tomów antologii znajdzie coś dla siebie - autora, temat, sposób formułowania myśli... Lektura obowiązkowa!!