Antologia polskiego reportażu XX wieku. Tom 3

Mariusz Szczygieł Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura faktu
Czarne
literatura polska reportaż XX w.
literatura faktu
Poza serią
literatura polska reportaż XX w.

Sięgając po tę pozycję zastanawiałem się jakie wrażenia będę miał po jej skończeniu. Bardzo, bardzo dobre dwa pierwsze tomy Antologii postawiły poprzeczkę bardzo wysoko. A tu trzeci tom, wydany oddzielnie, zawierający reportaże, które nie zmieściły się w pierwszych dwóch tomach. Stwarzało to momentalnie wrażenie, że są to reportaże w jakiś sposób gorsze.
A otrzymaliśmy tom,...

Mariusz Szczygieł - to nazwisko przyciąga mnie jak magnes. Dałam sobie dużo czasu na przeczytanie ostatniego tomu i oto koniec. Było warto. Nie wszystkie reportaże były dla mnie równie ciekawe, ale to kwestia gustu. Polecam całą trylogię.

Wspaniale, że udało sie zebrać w kilku tomach tyle niesamowitych reportaży.

1919

IMHO najciekawszy ze wszystkich trzech tomów. Niesamowita rozpiętość tematyczna.
Teksty zachęciły mnie do zapoznania się bliżej z dorobkiem literackim kilku autorów zawartych w tej antologii, m.in. "Mój kolega czarownik" - o pierwszych polskich lekarzach w Kongo wysłanych tam z ramienia ONZ i PCK.

dzieki niemu dowiedziałam sie ze prus pisał reportarze.swietna pozycja.

1000 stron pełnych ciekawych odkryć historyczno-obyczajowych, można czytać cały rok po kawałeczku i rozsmakowywać się. Uczta dla wielbicieli reportaży ale też historii ludzkich i ludzi ciekawych świata:) Wg mnie najciekawszy tom z wszystkich trzech!

Dwa punkty dla kilku nazwisk. Szczygieł nie nadaje się na historyka reportażu. Ale jego międzynarodowy "sukces" nie pozwoli mu się do tego przyznać. A nawet ostatnio twierdzi, że pewnie to po nim zostanie. Pewnie w III RP tak. Odradzam zdecydowanie, bo dobór (w częściach poprzednich też) jest stronniczy i - zapewne - wynika z domowej tradycji.
Jestem starszy i wiem, co to...

Podczytywałam wieczorami przez cały rok :) Świetna antologia obejmująca teksty z całego XX wieku. Różnorodność autorów, tematyki i stylów robi wrażenie. Odkryłam w niej mnóstwo zapomnianych perełek i jestem pewna, że każdy miłośnik reportażu znajdzie tu coś dla siebie :)

Nie tak dobra, jak poprzednie tomy, choć i tu zdarzają się perełki. Warte przeczytania kto po poprzednich czuł niedosyt. Reportaż z akcji ratowniczej w Tatrach - wspaniały, ale i parę innych zapada w pamięć.

Mistrzostwo! Kawał dziejów Polski (i świata), dokumentujący rozwój i ewolucję formy szeroko pojętego reportażu literackiego

Dyskusje

• Chcę w prezencie
  • Reportaż
  • Reportaże
  • Do kupienia
  • Literatura faktu

Mariusz Szczygieł Antologia 100/XX + 50. Antologia polskiego reportażu XX wieku. Tom 3 Zobacz więcej
Mariusz Szczygieł Antologia polskiego reportażu XX wieku. Tom 3 Zobacz więcej
Mariusz Szczygieł Antologia polskiego reportażu XX wieku. Tom 3 Zobacz więcej