Tatuaż z tryzubem

Okładka książki Tatuaż z tryzubem Ziemowit Szczerek
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Tatuaż z tryzubem
Ziemowit Szczerek
7,3 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Czarne Seria: Sulina literatura piękna
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Sulina
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2015-11-18
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-18
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380491779
Tagi:
literatura polska Ukraina reportaż
Inne
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki HERITO nr 41 / 2021 Walancin Akudowicz, Hieronim Grala, Jacek Purchla, Redakcja kwartalnika HERITO, Tokimasa Sekiguchi, Ziemowit Szczerek
Ocena 9,0
HERITO nr 41 /... Walancin Akudowicz,...
Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,8
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Co ty wiesz o Ukrainie?



1902 366 182

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
810 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
415
373

Na półkach:

Ziemowit Szczerek, czyli polski wannabe Hunter Thompson, powraca na Ukrainę po rosyjskiej inwazji na Donbas w 2014 roku.

Uważny czytelnik "Mordoru...", czyli relacji z poprzednich wizyt Szczerka w tym kraju, nie znajdzie tu wiele nowego - może dlatego, że kijowski Majdan zmienił na krótko jedynie życie "młodych z dużych ośrodków", a na prowincji właściwie ZSRR nadal trwa. Miłośnicy szczerkowych monologów o Hałyczynie i Radziecji nie będą zawiedzeni, mniej jest za to alkoholowo-narkotyczno-seksualnych przygód autora (na plus). Ciekawie z dzisiejszej perspektywy brzmią za to wielokrotnie powtarzane twierdzenia o sztuczności istnienia państwa ukraińskiego.

Koniec końców - chyba podobnie jak sam Szczerek - jestem nieco wyczerpany lekturą "Tryzuba". Nie wiem, może panu Ziemowitowi nieco ciąży już łatka polskiego nadwornego delegata na kraje ościenne (a może po prostu nieustanne podróże po Europie Wschodniej w dużych dawkach jednak coś zmieniają w człowieku). Chętnie dorzuciłbym mu na bilet do Ameryki albo dalekiej Azji - fajnie byłoby poczytać jak swoim językiem opisuje zupełnie inne klimaty. Bo jednak Szczerek, mimo wielu zastrzeżeń, ma w sobie jakąś taką swojską szczerość, której nie sposób nie lubić.

Ziemowit Szczerek, czyli polski wannabe Hunter Thompson, powraca na Ukrainę po rosyjskiej inwazji na Donbas w 2014 roku.

Uważny czytelnik "Mordoru...", czyli relacji z poprzednich wizyt Szczerka w tym kraju, nie znajdzie tu wiele nowego - może dlatego, że kijowski Majdan zmienił na krótko jedynie życie "młodych z dużych ośrodków", a na prowincji właściwie ZSRR nadal trwa....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
245
123

Na półkach: ,

Bardzo ciekawy zbiór reportaży z Ukrainy z okresu po Majdanie 2014r. To niejako "fotografia" zrobiona przez autora wizytującego poszczególne miasta i zakątki Ukrainy. Widzimy oczami wyobraźni rozpadające się budynki i drogi, raczej mało radosne twarze mieszkańców zmagających się z codziennymi troskami. To też opisy z pogranicza z już powstałymi separatystycznymi republikami doniecką i ługańską. Ale to też opisy bezkresnych stepów, uderzających fal Morza Czarnego o plaże Odessy, czy też ujmujących opowieści o mniejszych i większych miasteczkach wraz z ich blaskami i cieniami. Po takiej lekturze, aż chce się jechać i zobaczyć to wszystko własnymi oczami, a nie tylko polegać na własnej wyobraźni.

Bardzo ciekawy zbiór reportaży z Ukrainy z okresu po Majdanie 2014r. To niejako "fotografia" zrobiona przez autora wizytującego poszczególne miasta i zakątki Ukrainy. Widzimy oczami wyobraźni rozpadające się budynki i drogi, raczej mało radosne twarze mieszkańców zmagających się z codziennymi troskami. To też opisy z pogranicza z już powstałymi separatystycznymi republikami...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1135
45

Na półkach: , , ,

Książka okrutnie szczera, która ukazuje zróżnicowanie ziem Ukrainy. Niestety, w kontekście integracji europejskiej z tym terytorium, wrażenie wywołuje negatywne. W dzisiejszym czasie książka "kontrowersyjna", jednakże - może i właśnie z tego powodu - warta przeczytania. Poszerza spojrzenie na procesy odbywające się za wschodnią granicą Polski, ukazując przy tym różnice - i jej braki - pomiędzy ukraińskością a rosyjskością.

Książka okrutnie szczera, która ukazuje zróżnicowanie ziem Ukrainy. Niestety, w kontekście integracji europejskiej z tym terytorium, wrażenie wywołuje negatywne. W dzisiejszym czasie książka "kontrowersyjna", jednakże - może i właśnie z tego powodu - warta przeczytania. Poszerza spojrzenie na procesy odbywające się za wschodnią granicą Polski, ukazując przy tym różnice - i...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
953
940

Na półkach: , ,

Ma Ziemowit Szczerek talent do pisarstwa. Specyficznego, gdzie narracja nie jest rozwleczona; zdania i myśli są krótkie. Jest dynamika. Ma się poczucie, że coś cały czas się dzieje, świat przez niekgo kreowany jest w ciągłym ruchu. Nawet przeszłość nie jest jedna, jest ich wiele – w zależności kogo zapyta, a sam też ma swoją wersję, i czytający też odczyta przeszłość po swojemu. Jest to zatem reportaż inny niż zwykle. Choć Szczerek opisuje w nim Ukrainę – co czyniło wielu przed nim i będzie wielu później. To jednak jego opowieść pozostaje na dłużej. Forma równa się treści, żadne nie dominuje. Po lekturze utwierdziłem się w przekonaniu jak skomplikowana jest dziś Ukraina. Zresztą nie można mówić o jednej Ukrainie. Jest ich więcej, co najmniej dwie. Każda ma swoje zdanie o sobie i o tej drugiej, żadna nie chce kompromisu, no chyba że na swoich warunkach. Choć tocząca się od ponad dwóch lat wojna wiele tu zmieniła, to jedno pozostaje pewne – trudno jest być Ukraińcem w Ukrainie.

 

Ma Ziemowit Szczerek talent do pisarstwa. Specyficznego, gdzie narracja nie jest rozwleczona; zdania i myśli są krótkie. Jest dynamika. Ma się poczucie, że coś cały czas się dzieje, świat przez niekgo kreowany jest w ciągłym ruchu. Nawet przeszłość nie jest jedna, jest ich wiele – w zależności kogo zapyta, a sam też ma swoją wersję, i czytający też odczyta przeszłość po...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
237
145

Na półkach:

Książka Ziemowita Szczerka to podróż albo nawet włóczęga przez Ukrainę ostatnich lat. Autor regularnie bywa nad Dnieprem od początku lat dwutysięcznych, co zaowocowało między innymi tym reportażem.

Motywem przewodnim zdają się tu rozważania o istoci Ukrainy i ukraińskości... Tworzeniu się nowoczesnego narodu, procesie który dopiero teraz nabrał rozpędu po rozpoczęciu wojny w 2014 roku.

Autor reprezentuje styl "gonzo", czyli reportaż z bardziej dosadnym językiem, z odrobiną brawury i licznymi uwagami autora skracającymi dystans... To na pewno sprawia, że dobrze się do czyta mając wrażenie, że czyta się notatki kumpla, który pisze po prostu jak było, co usłyszał i co widział.
Z drugiej strony jest przez to więcej perspektywy autora a mniej opowieści ludzi, ale to nie oznacza że ich nie ma. Bo jest sporo.

Książka pokazuje perspektywę tak zwanych zwykłych ludzi, ich podejście do współczesnej Ukrainy i ich mentalność.

Warto sięgnąć po Tatuaż z tryzubem w drodze do lepszego zrozumienia tego co dzieje się w Ukrainie i uświadomienia sobie jak wielkim osiągnięciem jest obrona tego kraju przed rosjanami w świetle tego, jakie postawy były tam powszechne przed inwazją.

Książka Ziemowita Szczerka to podróż albo nawet włóczęga przez Ukrainę ostatnich lat. Autor regularnie bywa nad Dnieprem od początku lat dwutysięcznych, co zaowocowało między innymi tym reportażem.

Motywem przewodnim zdają się tu rozważania o istoci Ukrainy i ukraińskości... Tworzeniu się nowoczesnego narodu, procesie który dopiero teraz nabrał rozpędu po rozpoczęciu wojny...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
48
43

Na półkach:

Podróż przez kraj, jego obywateli i historię. Powierzchowna, nie składna, subiektywna ale z każdym kolejnym rozdziałem wciągająca. Wojna, Majdan, infekcja radzieckością, podziały. Opowieść o Państwie gdzie nie obywatele kształtowali Państwo a Państwo wyrzeźbiło swoich mieszkańców. Warto przeczytać choćby aby zobaczyć jaką daleką drogę przebyliśmy w Polsce 1989-2015 i do czego nie warto wracać. Ubocznym efektem "Tatuaża" jest chęć odwiedzenia tego pięknego kraju. Jednak z perspektywy przeciętnego Europejczyka są dwie przeszkody: wojna i wszechobecna korupcja.

Podróż przez kraj, jego obywateli i historię. Powierzchowna, nie składna, subiektywna ale z każdym kolejnym rozdziałem wciągająca. Wojna, Majdan, infekcja radzieckością, podziały. Opowieść o Państwie gdzie nie obywatele kształtowali Państwo a Państwo wyrzeźbiło swoich mieszkańców. Warto przeczytać choćby aby zobaczyć jaką daleką drogę przebyliśmy w Polsce 1989-2015 i do...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
117
1

Na półkach:

Inne spojrzenie na Ukrainę.
Jednak jak dla mnie zbyt dużo wulgaryzmów.

Inne spojrzenie na Ukrainę.
Jednak jak dla mnie zbyt dużo wulgaryzmów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
121
30

Na półkach:

"Tatuaż z tryzubem" to wyjątkowa podróż po Ukrainie, która odsłania fascynujące oblicza tego kraju, różnorodność jego kultury i specyfikę narodu. Ziemowit Szczerko nie skupia się jedynie na wydarzeniach politycznych czy wojnie na wschodniej granicy, ale wnikliwie penetruje ukraińską tożsamość i charakter.

Jest to książka, która nieustannie zaskakuje czytelnika, prowadząc go przez różnorodne krajobrazy, zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Autor nie tylko opowiada o Ukrainie, ale stara się zrozumieć, co czyni ją tak unikalną. Ukazuje zarówno pozytywne aspekty, jak i wyzwania, z jakimi boryka się kraj, kreśląc w ten sposób pełniejszy i bardziej wielowymiarowy obraz.

Autor w ciekawy sposób opisuje nie tylko miejscowe obyczaje i kulturowe dziedzictwo, ale także ukraińską tożsamość, która kształtuje się w oparciu o wiele różnorodnych wpływów. Podczas tej literackiej podróży, czytelnik może odkryć, dlaczego Ukraina fascynuje, co ją buduje, a także czego może się obawiać.

Język, którym posługuje się autor, jest barwny, obrazowy i pełen emocji, co sprawia, że czytanie tej książki staje się prawdziwą przyjemnością. Opisy miejsc i sytuacji ożywają przed oczami czytelnika, a jego ciekawość rośnie z każdą stroną.

Jednym z największych atutów tej książki jest sposób, w jaki Szczerk przybliża Polakom Ukrainę, jej mieszkańców i ich mentalność. Poprzez lekką i niekiedy zabawną narrację, czytelnik może zyskać głębszy wgląd w ukraińskie życie codzienne i codzienne wyzwania.

Mimo że książka ta jest z 2015 roku, to temat poruszany przez autora pozostaje nadal aktualny i ważny, szczególnie w kontekście relacji między Polską a Ukrainą.

"Tatuaż z tryzubem" to wciągający i pouczający reportaż, który wciąż ma wiele do przekazania i pobudza czytelniczą ciekawość. Szczerk umiejętnie balansuje pomiędzy reportażem a podróżniczymi wrażeniami, dzięki czemu czytelnik może poznać Ukrainę od zupełnie nowej strony. Ta książka z pewnością otwiera oczy na bogactwo kulturowe tego kraju i może pomóc w zrozumieniu i wzajemnym szacunku między Polską a Ukrainą.

"Tatuaż z tryzubem" to wyjątkowa podróż po Ukrainie, która odsłania fascynujące oblicza tego kraju, różnorodność jego kultury i specyfikę narodu. Ziemowit Szczerko nie skupia się jedynie na wydarzeniach politycznych czy wojnie na wschodniej granicy, ale wnikliwie penetruje ukraińską tożsamość i charakter.

Jest to książka, która nieustannie zaskakuje czytelnika, prowadząc...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
34
32

Na półkach:

Właśnie przed chwilą skończyłam czytać książkę Ziemowita Szczerka,, Tatuaż z trójzubem ", wydawnictwo Czarne 2022 JEST to reportaż o wędrówce po Ukrainie ... to jest opowieść o wydobywającym się mozolnie, z uporem i nieupadajającej w nadziei, ( bo jak mówi dodające otuchy przysłowie nadzieja umiera ostatnia .) z chaosu pod tytułem poradzieckość( to bardzo trafione i jakże adekwatne co chwila pojawia się we wspomnianej książce) ku wolnemu, niepodległemu i o europejskich standardach państwie w żółtoniebieskich barwach. Ale jednak nie jest to opowieść o wojnie na Krymie o separatyzmie w Dombasie (tak skutecznie wówczas rozbudzanym przez Rosję),ani też o majdanie, choć faktycznie przewijają się te wątki także w tym dość dużym reportażu, ale nie stanowi to głównego jego tematu.... jest to próba zrozumienia i samej niejednolitej Ukrainy i różnorodnych obywateli tego państwa. Jest to również podróż we wspólną historię Polski i Ukrainy od czasów średniowiecza po czasy nam współczesne. Czytając tę książkę trochę przypominała cykl telewizyjnych reportaży zatytułowanych,, Szeroki tory" jednakże bez tej charakterystycznej i denerwującej oraz zarazem miejscami rozśmieszającej przynajmniej mnie naracji. Nie wręcz przeciwnie książka ta jest pisana potocznym ,, luzackim" językiem co stanowi jej dodatkowy atut. Polecam i to bardzo.

Właśnie przed chwilą skończyłam czytać książkę Ziemowita Szczerka,, Tatuaż z trójzubem ", wydawnictwo Czarne 2022 JEST to reportaż o wędrówce po Ukrainie ... to jest opowieść o wydobywającym się mozolnie, z uporem i nieupadajającej w nadziei, ( bo jak mówi dodające otuchy przysłowie nadzieja umiera ostatnia .) z chaosu pod tytułem poradzieckość( to bardzo ...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
707
30

Na półkach:

Jest to moje drugie podejście do reportażu autorstwa Z. Szczerka i kolejne rozczarowanie. Porzucam w połowie, gdyż nie da się przez to przebrnąć. Ani to wnikliwe, ani wciągające. Szkoda, liczyłam na obraz Ukrainy sprzed wojny, a poza stratą czasu nie dostałam nic.

Jest to moje drugie podejście do reportażu autorstwa Z. Szczerka i kolejne rozczarowanie. Porzucam w połowie, gdyż nie da się przez to przebrnąć. Ani to wnikliwe, ani wciągające. Szkoda, liczyłam na obraz Ukrainy sprzed wojny, a poza stratą czasu nie dostałam nic.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 001
  • Chcę przeczytać
    992
  • Posiadam
    247
  • Reportaż
    34
  • Teraz czytam
    29
  • 2022
    27
  • Ulubione
    23
  • Chcę w prezencie
    22
  • Ukraina
    18
  • Literatura faktu
    15

Cytaty

Więcej
Ziemowit Szczerek Tatuaż z tryzubem Zobacz więcej
Ziemowit Szczerek Tatuaż z tryzubem Zobacz więcej
Ziemowit Szczerek Tatuaż z tryzubem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także