Człowiek obiecany

Okładka książki Epidemie Paweł Dybała, Agnieszka Fulińska, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Paweł Majka, Mikołaj Maria Manicki, Andrzej Miszczak, Tadeusz Oszubski, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Anna Sakowska, Marta Sobiecka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski
Epidemie Paweł Dybała, Agnie...
Okładka książki LandsbergOn 1(11)/2023 Sebastian Górny, Piotr Jakubowski, Paweł Karolczuk, Sandra Komenda, Paweł Majka, Michał Narożniak, Jan Proch, Redakcja magazynu LandsbergOn, Mariusz Sobkowiak, Emil Zawadzki
LandsbergOn 1(... Sebastian Górny, Pi...
Okładka książki Wenus Sabina Bacior-Chadryś, Lech Baczyński, Agnieszka Bar, Paweł Dybała, Daniel Fiedczak, Agnieszka Fulińska, Adam Jarmuła, Katarzyna Ophelia Koćma, Gaja Wiktoria Królikowska, Małgorzata Lewandowska, Paweł Majka, Krzysztof Rewiuk, Anna Samek, Artur Siwek, Marcin Tomasiewicz, Mariusz Wojteczek, Ewa Zwolińska
Wenus Sabina Bacior-Chadr...

Zjedz lub zostań zjedzony!

Zdecydowanie lepsza od pierwszej części. Więcej było momentów, które mnie wciągnęły. Jednak zdarzały się fragmenty, które mam wrażenie, że zostały napisane na siłę. Samo zakończenie też nie do końca mnie przekonało.

Fabuła książki jest naprawdę ciekawa, chociaż z czasem zacząłem mieć wątpliwości co do jej sensu i przedstawienia.

Prowadzenie historii na przestrzeni dwóch różnych grup jest ciekawą inicjatywą, ale działa dobrze jedynie w momencie, kiedy czytelnik czyta ją w ciągu. Niestety, ja przeczytałem ją z kilkoma dłuższymi przerwami i nieco się pogubiłem, dlatego polecam każdemu, kto czyta tę książkę po raz pierwszy, aby przeczytał ją "na raz".

Koncepcja różnych bohaterów jest naprawdę ciekawa, zwłaszcza ich motywy przewodnie oraz cele. Osobiście najbardziej podobały mi się opisy przyrody oraz jej metamorfozy na przestrzeni 20 lat promieniowania. Przedstawienie symbiozy różnych gatunków również jest interesujące i daje do myślenia, że mimo różnic każde stworzenie może być "inteligentne" i można się z nim dogadać.

Zakończenie książki oraz sposób jej narracji są naprawdę ciekawe, chociaż osobiście uważam, że czuję niedosyt, gdyż całą serię można byłoby spokojnie wydłużyć jeszcze o jedną książkę.

To solidna pozycja w zbiorze polskich twórców uniwersum Metro.
Ocena: 8/10.

Zdecydowanie lepsza niż pierwsza część polecam 😀

Zdecydowanie lepsza niż pierwsza część polecam 😀

Świetna książka, ale pośpieszny koniec bez pomysł na siebie ją zabił.
Powieść podzielona jest na trzy części. Dwie pierwsze, niezależne od siebie, są ciekawe, stoją fabułą, dialogami i odpowiednio wyważoną akcją. Niestety w drugiej wkrada się już pewien epizod, który ma jeszcze powrócić w dalszej części, ale zostaje już pominięty. Szkoda.
Trzecia część jest dużym rozczarowaniem. Splata wątki w dwóch poprzednich. Miało się w niej tyle wydarzyć, bohaterowie mieli planów na całą kolejną książkę. Tym czasem jest dokładnie tak samo jak w poprzedniczce. Książka nagle się kończy. Jeszcze na 10 – 7 stron przed końcem byłem pewien, że będzie kolejna część. Że do tej pory autor kładł taki nacisk na szczegóły, wydarzenia poboczne, różnorodność świata i głębie postacie, żeby stworzyć swoje własne uniwersum w uniwersum. Tym czasem po ponad 300 stronach świetnej fabuły, która jest w apogeum swojego rozkwitu, nagle na kilku kartach zostaje pośpiesznie spłycona i zakończona. Wielka szkoda. Dlatego tylko 7 gwiazdek.

Świetna książka, ale pośpieszny koniec bez pomysł na siebie ją zabił.
Trzecia część jest dużym...

Nie wiem czemu, ale wolę książki Pawła Majki w uniwersum Metro bardziej od oryginału Głuchowskiego. Chyba ze względu na interesujące postacie poboczne, które w tym przypadku, według mnie, są dużo lepiej i ciekawiej wykreowane niż w trylogii Moskiewskiego metra. Główny wątek mnie specjalnie nie porwał, ale historia pobocznych postaci i frakcji jest po prostu super.

Niestety, z powodu upchnięcia zbyt wielu wątków, książka trochę traci na głębi pokazania nowych postaci oraz świata. Dziwne zabiegi z formą pokazania kilku jednocześnie dziejących się wydarzeń też nie pomagają w odbiorze. Nadal jednak jest to jedna z lepszych pozycji świata metra. Nie ma tutaj płaskiej, linearnej fabuły typowej dla scenariuszy gier komputerowych, która cechuje niestety większość pozycji tego uniwersum.

Paweł Majka „Dzielnica Obiecana” i „Człowiek Obiecany”.

Przeczytałem ostatnio obie te powieści należące do projektu Uniwersum Metro 2033 i muszę przyznać, że jedna dłuższa wypowiedź świetnie podsumuje pierwszą część oraz jej kontynuacje. W „Dzielnicy Obiecanej” poznajemy życie mieszkańców zniszczonego wojną Krakowa. Istotną rolę odgrywa tutaj kilka postać między innymi Pawła Siedlara, Ducha czy Marcina i Ewy, przyszywanego rodzeństwa pracującego na co dzień w trupie Pana Onufrego.

Na co dzień dzieci żyły w Federacji Schronów, czyli polis powstałe z połączeniu kilku schronów. Rzecz jasna w Federacji każdy osobnik ma swoje zajęcie, jedni zajmowali się trzodą, inni grzybkami, a jeszcze inni przerabiali ciała poległych na coś pożytecznego.

Niektórzy z mieszkańców marzyli o tym aby przedostać się do Kombinatu, gdzie mieliby znacznie lepsze warunki do życia, ale władzuchna próbuje wykorzenić z ludzi ową myśl i to właśnie ona odmienia pewnego dnia życie przyszywanego rodzeństwa.

Brawa dla autora za ciekawe opisy miejsc, które poznawali bohaterowie. W Krakowie byłem kilka lat temu na wycieczce szkolnej, a po przeczytaniu obu historii mam ochotę raz jeszcze udać się do miasta i do Nowej Huty. Kto wie, może autor będzie dla mnie przewodnikiem i dowiem się wielu ciekawych faktów?

Ciekawą postacią jest Król oraz jego armia jednomyślnych, którzy również odegrają istotną rolę w obu powieściach i rzecz jasna nie mogę zapomnieć o Szurniętym Stachu, taki post-apo Gollum.

Skoro mowa o kontynuacji. Jest jeszcze bardziej rozbudowana od poprzedniczki, tym razem poznajemy mieszkańców opactwa w Tyńcu . Tam schronili się wojskowi. Mają swoje problemy, własne cele i tak dalej. W „Człowieku” nie zobaczymy parki rodzeństwa tak szybko, ale Szurnięty Stach i spółka wynagrodzą wam to z nawiązką. Drugi tom ma w sobie jeszcze więcej akcji niż poprzedniczka. Ogromny plus.

Kombinat, Ogród Eden dla wielu krakowian nie jest, aż do końca takim rajem jakby się wydawało, ale sami musicie o tym poczytać. Dla mnie ta historia potrzebuje dopełnienia, wiem, iż są sprawy, które należałoby wyjaśnić do końca i wierzę, że pan Paweł Majka prędzej lub później zaskoczy nas kolejnym tomem będącym zwieńczeniem cyklu o Jednomyślnych, kto wie może napisana zostanie w ramach projektu Uniwersum Metro 2035? Ja w każdym razie czekam!

„Dzielnica Obiecana” otrzymuje ocenę 7. Miłe wprowadzenie do świata zniszczonego Krakowa. Nawiązania do popkultury, a przede wszystkim za to, że bohaterami wplecionymi w akcje są dzieci, co dodaje świeżości w Uniwersum.

„Człowiek Obiecany” zachwycił mnie jeszcze bardziej i myślę, że ocena 8 byłaby idealna. Wiecie, Szurnięty Stach jako odpowiednik Golluma w świecie post-apo, czy wyprawa na Wawel oraz Tyniec. Aż korci by pojechać i pozwiedzać wszystkie lokacje z obu powieści!

Paweł Majka „Dzielnica Obiecana” i „Człowiek Obiecany”.

Książka jest dobra, jednak zdecydowanie słabsza od poprzedniczki.

Nie spodobał mi się sposób przeskakiwania między wątkami, łatwo się pogubić. Również pewne rozwiązanie fabularne, jakby na siłę zrobione by wszystko pasowało pod główny pomysł. Gdyby przymknąć na to oko, zamysł fajny, jednak trudno zignorować te "mankamenty".

Książka jest dobra, jednak zdecydowanie słabsza od poprzedniczki.

Niestety autor mnie nie kupił.

Niestety autor mnie nie kupił.

Przez przypadek dopiero teraz odkryłem że to druga część cyklu. Nawet bez tego łatwo ogarnąć wątki więc czyta się dobrze. Bardzo dobrze oddane klimaty świata Metra. Porządna postapokaliptyczna pozycja.

• Uniwersum Metro 2033
  • Metro