Ziemie Jałowe

Stephen King Wydawnictwo: Albatros Cykl: Mroczna Wieża (tom 3) fantastyka, fantasy, science fiction
The Dark Tower III: The Wastelands
fantastyka, fantasy, science fiction
2015-08-05
Zbigniew A. Królicki
Mroczna Wieża

Za późno się rozwinęła i za mało dała mi wrażeń.
Świat przedstawiony przez autora nabiera trudnych do opisania barw i odcieni. Ciężko to sobie przysposobić i jednocześnie nie utracić wiary i sensu w to co się czyta.
Mało się dzieje, ale jak już się dzieje to w tak absurdalnym klimacie, że mój mózg domaga się sprostowania. Postacie również nieprzemyślani, jakby brakowało im...

Fabuła niczym pociąg nabiera rozpędu. Bardzo mi się podobał świat przedstawiony. Chciałabym o nim wiedzieć więcej. Autor podsyca chęć dojścia do wieży nie tylko w swoich bohaterach, ale i czytelnikach.

Oj... W tym tomie to nie tylko ziemie są jałowe. W pierwszym był klimat, w drugim jakaś akcja i pomysł, a w trzecim średnie opowiadanie rozbudowane do tomiszcza. I demon z soplem... chyba tylko po to, aby nam się wydawało, że dużo się dzieje.

Zawiodłem się na Mrocznej Wieży Kinga. Polecana jako "arcydzieło fantastyki", napompowana do granic możliwości, a tu się okazuje, że większość pary poszła w gwizdek. To ledwie znośne czytadło - które do tego ma swoje spore bolączki.

W dalszych tomach King ponoć dostaje syndromu Kasi Michalak i umieszcza swoje książki oraz w siebie w kategorii... jednego z bohaterów....

Tym razem książka to opis sielanki. Drużyna już w komplecie, szkolenia rewolwerowców, opowieści przy ognisku... Odwiedziny miejscowości pod Lud przypominały mi odpoczynek w Rivendell. Rewolwerowców nakarmiono, przestrzeżono i... wyprawiono dalej w zły świat. Na misję, z której nie spodziewają się wrócić żywi. A pociąg uwielbiający zagadki wcale a wcale nie przypomina...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zanurzenie się w ten świat to czysta, niewymagająca rozrywka. Cudowne doświadczenie literackie, które świetnie relaksuje po ciężkim dniu.

Można powiedzieć, że po dwóch pierwszych tomach wstępu i prezentacji bohaterów zaczynamy naszą prawdziwą wędrówkę do Wieży. Niby akcja toczy się w tempie marszu bohaterów ale czuć ten zew przygody. Finał tak mnie zdenerwował bo musiałem czekać prawie rok na kolejny tom. To powinno być "karane" za takie cliffhangery.

Moja ulubiona seria

Mroczna Wieża V: Wilki z Calla
Mroczna Wieża VI: Pieśń Susannah
Mroczna Wieża VII: Mroczna Wieża

oraz dodatek do serii

Wiatr przez dziurkę od klucza

Wcześniejsze moje podejście do sagi autora to 29 sierpnia...

Na półkach: , , , ,

I jak mam nie lubić Kinga za jego twórczość. Ciągle jestem pozytywnie zaskakiwany.
Kontynuacja „Mrocznej Wieży” na wysokim poziomie. U Kinga wszystko jest możliwe. Po raz kolejny sprawdził granice mojej wyobraźni.
Przyznam szczerze, będę czytał Kinga nawet jak zacznie pisać romanse.
Plusy:
- wykreowany świat postapo coraz bardziej i głębiej mnie „wciąga”;
- dalszy ciąg...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dyskusje