Dlaczego nie? Moje życie w Warszawie, jakiej już nie ma

Okładka książki Dlaczego nie? Moje życie w Warszawie, jakiej już nie ma Henryka Anna Chalupec
Okładka książki Dlaczego nie? Moje życie w Warszawie, jakiej już nie ma
Henryka Anna Chalupec Wydawnictwo: Kurhaus Publishing biografia, autobiografia, pamiętnik
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Kurhaus Publishing
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363993924
Tagi:
wspomnienia varsaviana
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Kiszczakowa. Tajemnice Generałowej Maria Teresa Kiszczak, Kamil Szewczyk
Ocena 5,5
Kiszczakowa. T... Maria Teresa Kiszcz...
Okładka książki Pamiętam, że było gorąco. Rozmowa z Tadeuszem Konwickim Katarzyna Bielas, Tadeusz Konwicki, Jacek Szczerba
Ocena 7,2
Pamiętam, że b... Katarzyna Bielas, T...
Okładka książki Chłopaki niech płaczą Olaf Lubaszenko, Paweł Piotrowicz
Ocena 6,6
Chłopaki niech... Olaf Lubaszenko, Pa...

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
3129
803

Na półkach: , ,

Henryka Chalupec napisała książkę, której głównym celem było utrwalenie wspomnień z lat dziecięcych: tych szczęśliwych, przedwojennych, i tych naznaczonych strachem, bólem i stratą, które powstały w czasie II wojny światowej. Chalupec opowiada także o latach powojennych: szkoła, matura, studia i praca w realiach PRL-u. Ale przyznam, że dla mnie najciekawsze były jednak te historie opisujące życie w Warszawie tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Jak trudno mi wyobrazić sobie te stare kamienice z jedną toaletą na klatce, oświetlone lampą naftową, bo elektryfikacja dopiero raczkowała, bez bieżącej wody, z kaflowym piecem, w której w dwóch pokojach z kuchnią mieściła się wielopokoleniowa rodzina i jeszcze starczyło miejsca dla lokatora, któremu podnajmowanie miejsca do spania było często ważną częścią domowego budżetu. Te podwórka, w których swoje zakłady mieli kowale, kołodzieje, kaletnicy. Małe klitki żydowskich szewców i krawców. Dorożki jako podstawowy środek transportu. Niedzielne wyprawy do Parku Saskiego czy nad Wisłę. A przecież nie są to rzeczy kompletnie mi obce. Znam je z opowiadań dziadków. Te stare kamienice z tajemniczymi podwórkami nadal stoją w Warszawie, choć nowoczesność mocno się o nie upomniała i udoskonalając odarła z czaru.

Rodzina Henryki Chalupec nie była mocno zaangażowana w walkę z Niemcami. Podczas wojny starali się po prostu normalnie funkcjonować, jakoś żyć, przy czym kwestie patriotyczne wcale nie były na drugim planie. Zapis dziecięcej perspektywy tego wojennego życia: grozy nalotów, przestrzeganie godziny policyjnej, problemów z jedzeniem i ubraniami, zdziwienie tworzeniem getta, chowanie się po piwnicach w czasie powstania i tułanie się po jego upadku jest dla mnie tym bardziej cenne, bo pokazuje tę zwykłą rzeczywistość, w której przecież musiała jakoś sobie radzić znakomita większość ludzi.

Henryka Chalupec chciała także ocalić od zapomnienia historię swoich dziadków i rodziców. Buduje ją ze strzępków informacji i wspomnień – w wojennej zawierusze poginęły dokumenty i zdjęcia. A historia ta jest dość skomplikowana i świadczy o niezwykłym harcie ducha przodków autorki.

„Dlaczego nie? Moje życie w Warszawie, jakiej już nie ma” nie jest może literaturą najwyższych lotów, ale całkiem dobrze i przyjemnie się tę książkę czyta. Mój wewnętrzny leń pada na kolana z wdzięczności, że dane było mi się urodzić w czasach pralek automatycznych, bieżącej wody i żelazek bez duszy. Opisy wielkich porządków, prania na tarze i kiszenia kapusty przyprawiły mnie o ból rąk i wzbudziły wielki podziw do ówczesnych kobiet. Ja bym nie podołała nawet ¼ ich codziennych obowiązków. Ciekawa lektura.

Henryka Chalupec napisała książkę, której głównym celem było utrwalenie wspomnień z lat dziecięcych: tych szczęśliwych, przedwojennych, i tych naznaczonych strachem, bólem i stratą, które powstały w czasie II wojny światowej. Chalupec opowiada także o latach powojennych: szkoła, matura, studia i praca w realiach PRL-u. Ale przyznam, że dla mnie najciekawsze były jednak te...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    20
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    5
  • Przeczytane 2018
    2
  • Ebook
    1
  • Portrety
    1
  • PRL
    1
  • 2015
    1
  • Biografie, listy, wspomnienia
    1
  • Biblioteczka domowa III
    1

Cytaty

Więcej
Henryka Anna Chalupec Dlaczego nie? Moje życie w Warszawie, jakiej już nie ma Zobacz więcej
Henryka Anna Chalupec Dlaczego nie? Moje życie w Warszawie, jakiej już nie ma Zobacz więcej
Henryka Anna Chalupec Dlaczego nie? Moje życie w Warszawie, jakiej już nie ma Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także