Dymny. Życie z diabłami i aniołami

Okładka książki Dymny. Życie z diabłami i aniołami
Monika Wąs Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2016-02-08
Data 1. wyd. pol.:
2016-02-08
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324040971
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Wiesław Dymny. Jestem ranny człowiek. Pisarz, aktor, malarz Delfina Jałowik, Barbara Natkaniec-Pacuła, Mirosław Miki Obłoński, Maria Anna Potocka, Monika Wąs
Ocena 9,5
Wiesław Dymny.... Delfina Jałowik, Ba...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
49 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
665
10

Na półkach: , , ,

Jedyny w swoim rodzaju, oryginalny, szalony, bardzo kreatywny artysta. Obdarzony zbyt wieloma talentami, co sprawiło, że nie był do końca spełniony w swoim krótkim ale intensywnym życiu. Wzbudzał podziw ale też niektórzy się go bali bo potrafił być nieobliczalny. Narosło wokół niego mnóstwo mitów i legend, dziś już trudno jest czasem oddzielić prawdę od fikcji. Mąż Anny Dymnej i mężczyzna jej życia. Dziś już nie ma takich ludzi. Warto przeczytać.

Jedyny w swoim rodzaju, oryginalny, szalony, bardzo kreatywny artysta. Obdarzony zbyt wieloma talentami, co sprawiło, że nie był do końca spełniony w swoim krótkim ale intensywnym życiu. Wzbudzał podziw ale też niektórzy się go bali bo potrafił być nieobliczalny. Narosło wokół niego mnóstwo mitów i legend, dziś już trudno jest czasem oddzielić prawdę od fikcji. Mąż Anny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3
2

Na półkach: ,

Książka Moniki Wąs „Dymny. Życie z diabłami i aniołami” to biografia męża wspaniałej aktorki, a przede wszystkim kobiety o wielkim sercu Anny Dymnej. Jest to opowieść o człowieku o wielu twarzach i talentach, który żył i tworzył w czasach strasznych i pięknych, o prawdziwych uczuciach, ale również słabościach artysty, który „spalał się w tym co robił”.

Wiesław Dymny urodził się w 1936 roku w Połoneczce na Kresach Wschodnich, skąd czerpał do końca życia w sobie szacunek do natury, przywiązanie do prawdy, miłość do matki – Janiny, która po śmierci męża sama musiała być sterem i okrętem w bardzo trudnych, wojennych czasach dla swoich trzech synów ” Dla wszystkich w domu najważniejsza była matka. Synowie mieli do matki stosunek wręcz biblijny. To była kobieta twarda, silna, wymagająca, ale jednocześnie ciepła i opiekuńcza, jak na swoje losy”.

Latem 1944 roku po aresztowaniu męża dla całej rodziny rozpoczęła się tułaczka ze wschodu na zachód, a następnie południe Polski m.in przez Łomżę, Łuby, Kiertany, Śniadowo, Czerwony Bór, Ostróżne, aż do Jaworzynki w Beskidzie Śląskim, gdzie dzieci po raz pierwszy poszły do szkoły, którą założyła ich matka. We wrześniu 1949 r. Wiesiek rozpoczyna naukę w Bielsku Białej, ujawniając w liceum swój talent malarski, a w październiku 1953 roku zostaje studentem Akademii Sztuk Plastyczny (późniejsze ASP) w Krakowie. Wiesław bardzo rzadko mówił o swoim trudnym dzieciństwie, tułaczce, tęsknocie za ojcem, częściej swoje wspomnienia przenosił na papier opowiadając, pisząc wiersze bądź malując.Kiedy ma 17 lat trafia w sam środek artystycznego życia Krakowa, gdzie tworzy się Piwnica pod Baranami, teatr Tadeusza Kantora, a Dymny jako człowiek orkiestra – pisze teksty, maluje, rzeźbi, szyje, przerabia stare meble, remontuje, fotografuje, odnajduje się w tym mieście doskonale, choć zapłaci za to najwyższą cenę. Miłością jego życia oprócz matki, były trzy kobiety: Barbara Nawrutowicz, Teresa Hrynkiewicz- Dymna oraz Anna Dziadyk z którą poznaje się w roku 1971 na planie filmu ” 150 km na godzinę” W. Jakubowskiej. Ona młoda, piękna, utalentowana, on artysta z problemami alkoholowymi, nieobliczalny i bardzo zazdrosny o swoje kobiety. Jak łatwo się domyśleć ślub Anny z piętnaście lat starszym człowiekiem dla jej rodziców był szokiem, również dla całego artystycznego Krakowa. Jednak miłość tych dwojga była silniejsza, niestety nie trwała długo, ponieważ w lutym 1978 r. w niewyjaśnionych okolicznościach Wiesław Dymny zmarł, a wdowa po nim wspomina tak:

” Miałam wtedy 27 lat niepełne, jak Wiesiu umarł. Straciłam coś tak ważnego, najważniejszego, wszystko, radość, sens i motor życia. Byłam przez wiele, wiele dni jak w hipnozie, spokojna, pewna, że i tak świat się skończy. Wiedziałam, że za chwilę też umrę, bo życie nie jest po prostu możliwe. Ale nie umarłam i żyję. Jak to się stało to długa opowieść. Kiedyś sama ją opiszę. Miłość też nie umarła. Wiesiek cały czas jest. I to już na zawsze. Wiem, że to dziwnie brzmi, ale jakoś tak się potoczyło, że ta nasza dymna miłość do tej pory daje mi siłę…”
zapraszam na blog
domnawzgorzu.wordpress.com

Książka Moniki Wąs „Dymny. Życie z diabłami i aniołami” to biografia męża wspaniałej aktorki, a przede wszystkim kobiety o wielkim sercu Anny Dymnej. Jest to opowieść o człowieku o wielu twarzach i talentach, który żył i tworzył w czasach strasznych i pięknych, o prawdziwych uczuciach, ale również słabościach artysty, który „spalał się w tym co robił”.

Wiesław Dymny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
154
48

Na półkach:

Artysta nieco już zapomniany, ale ta książka przywraca pamięć o nim. Zawiera jego wiersze, fragmenty książek i scenariuszy i mnóstwo zdjęć. Wiesław Dymny był postacią wyjątkową i nietuzinkową, twórcą Piwnicy pod Baranami, pisarz, poeta, scenopisarz, malarz - człowiek renesansu. Ponadto bez Wiesława Dymnego nie byłoby Anny Dymnej. Zmarł zdecydowanie za wcześnie. Do dziś nie wiadomo jaka była przyczyna i okoliczności jego śmierci.

Artysta nieco już zapomniany, ale ta książka przywraca pamięć o nim. Zawiera jego wiersze, fragmenty książek i scenariuszy i mnóstwo zdjęć. Wiesław Dymny był postacią wyjątkową i nietuzinkową, twórcą Piwnicy pod Baranami, pisarz, poeta, scenopisarz, malarz - człowiek renesansu. Ponadto bez Wiesława Dymnego nie byłoby Anny Dymnej. Zmarł zdecydowanie za wcześnie. Do dziś nie...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
581
269

Na półkach:

Trudno jest mi się wypowiedzieć na temat tej książki, tak samo jak trudno mi sformułować opinię o samym Dymnym. Z pewnością książka jest ciekawa i Dymny jest ciekawy. Bardzo interesuje mnie jako wybitna postać kabaretu Piwnica pod Baranami, czuły i wrażliwy człowiek. Trochę przerażają mnie jego sceny alkoholowe i niektóre napawające niesmakiem zachowania. Ale przymykam na to oko. Wiesiu jest w końcu wielkim artystą! I chwała mu za to!

Trudno jest mi się wypowiedzieć na temat tej książki, tak samo jak trudno mi sformułować opinię o samym Dymnym. Z pewnością książka jest ciekawa i Dymny jest ciekawy. Bardzo interesuje mnie jako wybitna postać kabaretu Piwnica pod Baranami, czuły i wrażliwy człowiek. Trochę przerażają mnie jego sceny alkoholowe i niektóre napawające niesmakiem zachowania. Ale przymykam na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
357
354

Na półkach: , ,

Pomimo biograficznego charakteru książki i dość sporej objętości, czyta się ją jednym tchem, mając wrażenie że pewne elementy to wymyślona fabuła. Po czym człowiek zdaje sobie sprawę, że tak BYŁO naprawdę! To jest historia, którą napisało życie! Jest wiele argumentów, przemawiających za przeczytaniem tej publikacji, pojawia się tam ogromna ilość nazwisk, będących ikonami polskiej kultury i sztuki, osób bezpośrednio związanych z Dymnym.

Recenzja: http://mamao.pl/dymny-zycie-z-diablami-i-aniolami-monika-was/

Pomimo biograficznego charakteru książki i dość sporej objętości, czyta się ją jednym tchem, mając wrażenie że pewne elementy to wymyślona fabuła. Po czym człowiek zdaje sobie sprawę, że tak BYŁO naprawdę! To jest historia, którą napisało życie! Jest wiele argumentów, przemawiających za przeczytaniem tej publikacji, pojawia się tam ogromna ilość nazwisk, będących ikonami...

więcej Pokaż mimo to

avatar
102
14

Na półkach:

Wiesław Dymny – bohater biografii Moniki Wąs. Człowiek, który malował, robił zdjęcia, pisał, występował w filmach. Człowiek wielu talentów. Wzruszająca historia człowieka niezwykłego.
Na uwagę zasługuje również opis Krakowa z lat 60. Mnóstwo ciekawych historii, dokumentów, zdjęć.
Książka bardzo przejmująca, którą serdecznie polecam.

Wiesław Dymny – bohater biografii Moniki Wąs. Człowiek, który malował, robił zdjęcia, pisał, występował w filmach. Człowiek wielu talentów. Wzruszająca historia człowieka niezwykłego.
Na uwagę zasługuje również opis Krakowa z lat 60. Mnóstwo ciekawych historii, dokumentów, zdjęć.
Książka bardzo przejmująca, którą serdecznie polecam.

Pokaż mimo to

avatar
53
26

Na półkach:

Książka biograficzna, a czyta się jak fajną powieść. Dla wszystkich, którym bliscy są ludzie niezwykli, wspaniale utalentowani, genialni - a jednocześnie tragiczni. Dla wszystkich którym bliski jest Kraków i kultura&sztuka ubiegłego wieku. Autorka wykonała kawał dobrej roboty. To naprawdę bardzo ważna książka, z której się dowiemy m. in. jak to z Piwnicą pod Baranami było, jaki list/podanie otrzymał rektor ASP, dlaczego pewnego razu artyści piwniczni przerwali występy i uciekali autobusem, kto pożyczył Z. Cybulskiemu pieniądze na pociąg do Wroclawia i kiedy miał wrócić, jak J. Gagarin uratował kabaret Piwnica pod Baranami, gdzie w latach 60 w Krakowie tańczyły prawdziwe girlsy o pięknych długich nogach... I wiele innych rzeczy. Polecam szczerze.

Książka biograficzna, a czyta się jak fajną powieść. Dla wszystkich, którym bliscy są ludzie niezwykli, wspaniale utalentowani, genialni - a jednocześnie tragiczni. Dla wszystkich którym bliski jest Kraków i kultura&sztuka ubiegłego wieku. Autorka wykonała kawał dobrej roboty. To naprawdę bardzo ważna książka, z której się dowiemy m. in. jak to z Piwnicą pod Baranami było,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1687
1667

Na półkach: ,

Autorka świetnie splotła fakty, wspomnienia żony, brata, przyjaciół, znajomych, by ukazać złożoną osobowość, bogactwo pasji Wiesława Dymnego. Człowieka, który urodził się trochę za późno, bo będącego ucieleśnieniem idei "człowieka renesansu", a żyjącego w trudnych czasach II wojny światowej i po jej zakończeniu. Przybliża wpływy ważnych osób w jego życiu, przypomina osiągnięcia na różnych płaszczyznach.

Autorka świetnie splotła fakty, wspomnienia żony, brata, przyjaciół, znajomych, by ukazać złożoną osobowość, bogactwo pasji Wiesława Dymnego. Człowieka, który urodził się trochę za późno, bo będącego ucieleśnieniem idei "człowieka renesansu", a żyjącego w trudnych czasach II wojny światowej i po jej zakończeniu. Przybliża wpływy ważnych osób w jego życiu, przypomina...

więcej Pokaż mimo to

avatar
903
769

Na półkach:

Bardzo ciekawa biografia W. Dymnego.
Czytałam z dużym zainteresowaniem.

Bardzo ciekawa biografia W. Dymnego.
Czytałam z dużym zainteresowaniem.

Pokaż mimo to

avatar
261
45

Na półkach:

Dobrze napisana. Czyta się jak powieść. Rozczarowała mnie, oczekiwałam więcej informacji osobistych np. o życiu z Anną Dymną.

Dobrze napisana. Czyta się jak powieść. Rozczarowała mnie, oczekiwałam więcej informacji osobistych np. o życiu z Anną Dymną.

Pokaż mimo to


Cytaty

Więcej
Monika Wąs Dymny. Życie z diabłami i aniołami Zobacz więcej
Reklama
Więcej
Reklama
zgłoś błąd