Dymny. Życie z diabłami i aniołami

Okładka książki Dymny. Życie z diabłami i aniołami Monika Wąs
Okładka książki Dymny. Życie z diabłami i aniołami
Monika Wąs Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2016-02-08
2016-02-08

Okładka książki Wiesław Dymny. Jestem ranny człowiek. Pisarz, aktor, malarz Delfina Jałowik, Barbara Natkaniec-Pacuła, Mirosław Miki Obłoński, Maria Anna Potocka, Monika Wąs
Wiesław Dymny.... Delfina Jałowik, Ba...

Jedyny w swoim rodzaju, oryginalny, szalony, bardzo kreatywny artysta. Obdarzony zbyt wieloma talentami, co sprawiło, że nie był do końca spełniony w swoim krótkim ale intensywnym życiu. Wzbudzał podziw ale też niektórzy się go bali bo potrafił być nieobliczalny. Narosło wokół niego mnóstwo mitów i legend, dziś już trudno jest czasem oddzielić prawdę od fikcji. Mąż Anny Dymnej i mężczyzna jej życia. Dziś już nie ma takich ludzi. Warto przeczytać.

Bardzo ciekawa biografia W. Dymnego.
Czytałam z dużym zainteresowaniem.

Bardzo ciekawa biografia W. Dymnego.
Czytałam z dużym zainteresowaniem.

Książka Moniki Wąs „Dymny. Życie z diabłami i aniołami” to biografia męża wspaniałej aktorki, a przede wszystkim kobiety o wielkim sercu Anny Dymnej. Jest to opowieść o człowieku o wielu twarzach i talentach, który żył i tworzył w czasach strasznych i pięknych, o prawdziwych uczuciach, ale również słabościach artysty, który „spalał się w tym co robił”.

Wiesław Dymny urodził się w 1936 roku w Połoneczce na Kresach Wschodnich, skąd czerpał do końca życia w sobie szacunek do natury, przywiązanie do prawdy, miłość do matki – Janiny, która po śmierci męża sama musiała być sterem i okrętem w bardzo trudnych, wojennych czasach dla swoich trzech synów ” Dla wszystkich w domu najważniejsza była matka. Synowie mieli do matki stosunek wręcz biblijny. To była kobieta twarda, silna, wymagająca, ale jednocześnie ciepła i opiekuńcza, jak na swoje losy”.

Latem 1944 roku po aresztowaniu męża dla całej rodziny rozpoczęła się tułaczka ze wschodu na zachód, a następnie południe Polski m.in przez Łomżę, Łuby, Kiertany, Śniadowo, Czerwony Bór, Ostróżne, aż do Jaworzynki w Beskidzie Śląskim, gdzie dzieci po raz pierwszy poszły do szkoły, którą założyła ich matka. We wrześniu 1949 r. Wiesiek rozpoczyna naukę w Bielsku Białej, ujawniając w liceum swój talent malarski, a w październiku 1953 roku zostaje studentem Akademii Sztuk Plastyczny (późniejsze ASP) w Krakowie. Wiesław bardzo rzadko mówił o swoim trudnym dzieciństwie, tułaczce, tęsknocie za ojcem, częściej swoje wspomnienia przenosił na papier opowiadając, pisząc wiersze bądź malując.Kiedy ma 17 lat trafia w sam środek artystycznego życia Krakowa, gdzie tworzy się Piwnica pod Baranami, teatr Tadeusza Kantora, a Dymny jako człowiek orkiestra – pisze teksty, maluje, rzeźbi, szyje, przerabia stare meble, remontuje, fotografuje, odnajduje się w tym mieście doskonale, choć zapłaci za to najwyższą cenę. Miłością jego życia oprócz matki, były trzy kobiety: Barbara Nawrutowicz, Teresa Hrynkiewicz- Dymna oraz Anna Dziadyk z którą poznaje się w roku 1971 na planie filmu ” 150 km na godzinę” W. Jakubowskiej. Ona młoda, piękna, utalentowana, on artysta z problemami alkoholowymi, nieobliczalny i bardzo zazdrosny o swoje kobiety. Jak łatwo się domyśleć ślub Anny z piętnaście lat starszym człowiekiem dla jej rodziców był szokiem, również dla całego artystycznego Krakowa. Jednak miłość tych dwojga była silniejsza, niestety nie trwała długo, ponieważ w lutym 1978 r. w niewyjaśnionych okolicznościach Wiesław Dymny zmarł, a wdowa po nim wspomina tak:

” Miałam wtedy 27 lat niepełne, jak Wiesiu umarł. Straciłam coś tak ważnego, najważniejszego, wszystko, radość, sens i motor życia. Byłam przez wiele, wiele dni jak w hipnozie, spokojna, pewna, że i tak świat się skończy. Wiedziałam, że za chwilę też umrę, bo życie nie jest po prostu możliwe. Ale nie umarłam i żyję. Jak to się stało to długa opowieść. Kiedyś sama ją opiszę. Miłość też nie umarła. Wiesiek cały czas jest. I to już na zawsze. Wiem, że to dziwnie brzmi, ale jakoś tak się potoczyło, że ta nasza dymna miłość do tej pory daje mi siłę…”
zapraszam na blog
domnawzgorzu.wordpress.com

Wiesław Dymny...

Artysta nieco już zapomniany, ale ta książka przywraca pamięć o nim. Zawiera jego wiersze, fragmenty książek i scenariuszy i mnóstwo zdjęć. Wiesław Dymny był postacią wyjątkową i nietuzinkową, twórcą Piwnicy pod Baranami, pisarz, poeta, scenopisarz, malarz - człowiek renesansu. Ponadto bez Wiesława Dymnego nie byłoby Anny Dymnej. Zmarł zdecydowanie za wcześnie. Do dziś nie wiadomo jaka była przyczyna i okoliczności jego śmierci.

Trudno jest mi się wypowiedzieć na temat tej książki, tak samo jak trudno mi sformułować opinię o samym Dymnym. Z pewnością książka jest ciekawa i Dymny jest ciekawy. Bardzo interesuje mnie jako wybitna postać kabaretu Piwnica pod Baranami, czuły i wrażliwy człowiek. Trochę przerażają mnie jego sceny alkoholowe i niektóre napawające niesmakiem zachowania. Ale przymykam na to oko. Wiesiu jest w końcu wielkim artystą! I chwała mu za to!

Pomimo biograficznego charakteru książki i dość sporej objętości, czyta się ją jednym tchem, mając wrażenie że pewne elementy to wymyślona fabuła. Po czym człowiek zdaje sobie sprawę, że tak BYŁO naprawdę! To jest historia, którą napisało życie! Jest wiele argumentów, przemawiających za przeczytaniem tej publikacji, pojawia się tam ogromna ilość nazwisk, będących ikonami polskiej kultury i sztuki, osób bezpośrednio związanych z Dymnym.

Recenzja: http://mamao.pl/dymny-zycie-z-diablami-i-aniolami-monika-was/

Wiesław Dymny – bohater biografii Moniki Wąs. Człowiek, który malował, robił zdjęcia, pisał, występował w filmach. Człowiek wielu talentów. Wzruszająca historia człowieka niezwykłego.
Na uwagę zasługuje również opis Krakowa z lat 60. Mnóstwo ciekawych historii, dokumentów, zdjęć.
Książka bardzo przejmująca, którą serdecznie polecam.

Książka bardzo przejmująca, którą serdecznie polecam.

Dobrze napisana. Czyta się jak powieść. Rozczarowała mnie, oczekiwałam więcej informacji osobistych np. o życiu z Anną Dymną.

Książka biograficzna, a czyta się jak fajną powieść. Dla wszystkich, którym bliscy są ludzie niezwykli, wspaniale utalentowani, genialni - a jednocześnie tragiczni. Dla wszystkich którym bliski jest Kraków i kultura&sztuka ubiegłego wieku. Autorka wykonała kawał dobrej roboty. To naprawdę bardzo ważna książka, z której się dowiemy m. in. jak to z Piwnicą pod Baranami było, jaki list/podanie otrzymał rektor ASP, dlaczego pewnego razu artyści piwniczni przerwali występy i uciekali autobusem, kto pożyczył Z. Cybulskiemu pieniądze na pociąg do Wroclawia i kiedy miał wrócić, jak J. Gagarin uratował kabaret Piwnica pod Baranami, gdzie w latach 60 w Krakowie tańczyły prawdziwe girlsy o pięknych długich nogach... I wiele innych rzeczy. Polecam szczerze.

1964

Autorka świetnie splotła fakty, wspomnienia żony, brata, przyjaciół, znajomych, by ukazać złożoną osobowość, bogactwo pasji Wiesława Dymnego. Człowieka, który urodził się trochę za późno, bo będącego ucieleśnieniem idei "człowieka renesansu", a żyjącego w trudnych czasach II wojny światowej i po jej zakończeniu. Przybliża wpływy ważnych osób w jego życiu, przypomina osiągnięcia na różnych płaszczyznach.

• Ebooki
  • BIOGRAFIA