Kursk 1943. Niemieckie Spojrzenie.

Okładka książki Kursk 1943. Niemieckie Spojrzenie. Steven H. Newton
Okładka książki Kursk 1943. Niemieckie Spojrzenie.
Steven H. Newton Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2015-03-01
2015-03-01
9788378892069
Mateusz Grzywa
II Wojna Światowa Wehrmacht front wschodni wojska pancerne bitwa pod Kurskiem

Wspaniała książka pod każdym względem. Doskonale wydana - twarde, grube, lakierowane okładki, solidnie szyta, papier biały dobrej jakości. Książka liczy 468 stron i zawiera 14 obszernych rozdziałów, 20 czytelnych map oraz liczne tabele w tekście, nie zawiera żadnych zdjęć.
Co do treści to od razu powiem , że jest to solidne kompendium wiedzy na temat samej bitwy oraz okresu przed nią /styczeń - lipiec 43/ oraz walk po niej czyli ofensywy radzieckiej na Orzeł i zdobycie Charkowa aż do końca 1943r /w tym bitwy nad Miusem na południowym froncie/.
Otrzymujemy kompletne informacje o walkach właściwie całego środkowo-południowego frontu przez cały 1943r.
Należy podkreślić, że książka ta to wspomnienia poszczególnych dowódców dywizji, korpusów czy armii lub sztabowców niższego szczebla - to szczególna wartość tej książki a także zasadnicza różnica w stosunku do innych publikacji gdzie autor wszystko sam pisze i redaguje, tutaj autor wtrąca "swoje trzy grosze" niezwykle oszczędnie i rzadko w lwiej części publikacji oddając głos samym świadkom zmagań.
Dodatkowo każdy rozdział jest rozpisany wedle schematu 1. sytuacja na froncie /opisy walk np wiosennych/ 2. siły i zadania 3. przebieg bitwy 4. załączniki i aneksy w których zawsze jest stan dywizji /z rozbiciem na oddziały/ często wnioski, i inne informacje np. uzupełnienia, siły artylerii itd.
Jednak i to nie wszystko, autor w dwóch osobnych rozdziałach przedstawia nam działania Luftwaffe 4 i 6 floty powietrznej - jej zadania, przebieg walk i jej skuteczność. Dodatkowy cały rozdział poświęcony jest transportowi kolejowemu a w nim oprócz statystyki walki z partyzantami, straty jakie powodowali itd. Dodatkowo solidny rozdział o walkach na mius-froncie i całe trzy świetne rozdziały z podsumowaniami i wnioskami oraz statystyką i oceną strategiczną bitwy.
Mówiąc krótko książka wspaniała. Jedyny malutki minusik to dla mnie zbyt mało map- mogło by ich być o 10 więcej, ale i tak jest nieźle.

Moja rekomendacja: Książka doskonała , ale tylko dla zainteresowanego czytelnika, warta każdych pieniędzy /a kosztuje sporo/. Każdy kto interesuje się tym tematem znajdzie tu kopalnię wiedzy, raczej dla co najmniej średnio zaawansowanych.
Trzeba też powiedzieć, że czyta się ją płynnie, nie jest to w żadnym stopniu encyklopedia czy rocznik statystyczny. Napisana bardzo przystępnym językiem - zawiera sporo plastycznych opisów bitew.
Generalnie bardzo polecam.

Kursk 1943 - decydująca bitwa?
Kolejna książka wydawnictwa Napoleon V za mną. Wydanie, nie będę się powtarzał - rewelacyjne. Uwielbiam trzymać w dłoni tak pięknie opracowane książki. Drobne "ale" to mapy z tyłu. Są średniego formatu.
Wydawnictwo zwiera kompilację niemieckich raportów na temat bitwy. Każdy nowy raport jest poprzedzony wstępem autora, w którym charakteryzuje on raportującego i uzasadnia wybór tekstu. Jednocześnie uwypukla on wady i zalety tego, co przeczytamy. W wielu przypadkach nieco tonuje propagandę sukcesu.
Same raporty dotyczą rożnych kwestii. Od taktyki, po przez logistykę a na wywiadzie skończywszy. Bardzo ciekawe są np. rozdziały podejmujące temat roli transportu kolejowego w trwającej bitwie.
Po zakończeniu niemieckiego opracowania mamy bogate załączniki prezentujące na ogół stan jednostek w opisywanych starciach.
W książce wypowiadają się również dowódcy jednostek lotniczych. Wtedy w załącznikach widnieje ilostan i typologia maszyn.
Na koniec autor odpowiada na kilka ważnych pytań dotyczących wydarzeń z 1943. Możemy poznać błędy walczących i zostanie obalonych dość duża liczba mitów, ciągnących się wraz kolejnymi opracowaniami o bitwie na Łuku Kurskim.
Tekst nie należy do łatwych i wymagana jest spora wiedza przy jego studiowaniu. Jednak możemy przez chwilę po obcować z oryginalnymi syntezami i samemu wyciągać wnioski. To bardzo przyjemna sprawa.
Lubię książki zmuszające szare komórki do intensywnej pracy. Brawo wydawnictwo Napoleon V za wybieranie do druku takich rodzynków.

Kursk 1943 - decydująca bitwa?

• II Wojna Światowa
  • II wojna światowa
  • II wojna światowa
  • II wojna - ogółem
  • 1
  • historia
  • Żanu chce przeczytać

Dodaj cytat z książki Kursk 1943. Niemieckie Spojrzenie.