Ulubiony dowódca Hitlera

powieść historyczna
Amber
2007-01-01
2007-01-01

Książka jak sam tytuł mówi, jest biografią hitlerowskiego dowódcy. Autor stara się zburzyć mit feldmarszałka jako zagorzałego poplecznika Hitlera i pokazać go z zupełnie w nowym świetle. Poznajemy jego całą karierę wojskową od wstąpienia do armii po samobójstwo w kwietniu 1945 roku. Nie jest to monografia życia, ponieważ autor skupia się tylko na kilku wybranych bitwach II Wojny Światowej w których uczestniczył Model. Stara się go przedstawić jako szorstkiego i ambitnego stratega, który wykorzystuje Hitlera by osiągać własne cele militarne. Autor twierdzi, że pomimo oficjalnej przychylności czy sympatii do nazistów, Model był wyznawcą zasady „Nur Soldat” pochodzącej jeszcze z armii pruskiej.

Oznacza ona żołnierza zainteresowanego tylko sprawami ściśle związanymi z armią, stroniącego od polityki. Mnie osobiście autor nie przekonał do swoich argumentów.

Tym bardziej, że już w Wikipedii można znaleźć wzmiankę, iż Model był odpowiedzialny, za deportację od 40 do 50 tysięcy małych dzieci z Europy Wschodniej. Akcja ta nazywała się „Heu-Aktion” i miała na celu wyselekcjonowanie „wartościowej krwi” z ludności okupowanej. Te dzieci które nie przeszły weryfikacji pozytywnie, kierowano do Auschwitz.

W książce nie znajdziemy na ten temat ani słowa.

Generalnie opracowanie zawiera mnóstwo danych dotyczących przeprowadzanych działań militarnych oraz nazw poszczególnych dywizji, korpusów itd. Skupianie się na tych informacjach mocno spowalnia czytanie książki i tak jak w moim przypadku, jest w ogóle bezcelowe. Zdecydowałem się więc omijać te niepotrzebne części, przez co czytanie stało się o wiele przyjemniejsze i szybsze.

Jedyne co mogę powiedzieć o tej książce, co mnie w niej zaciekawiło to sytuacja Niemców w końcowej fazie wojny. Ukazanie chaosu i dezorganizacji jaka panowała w dowództwie, spowodowanymi w dużej mierze oderwanym od rzeczywistości Hitlerem, dowodzi o szybkiej i nieuchronnej klęsce.

Nic więcej dodać nie mogę. Książkę, jeśli w ogóle, mogę polecić tylko osobom znającym i zgłębiającym temat.

• Książnica Płock
  • II wojna światowa
  • Literatura faktu
  • Chcę kupić 2
  • Historia, II WŚ i etnografia
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Żanu czytał - pożyczone z biblioteki

Dodaj cytat z książki Ulubiony dowódca Hitlera