Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać268
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński26
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać3
- ArtykułyAkcja recenzencka! Zgarnij egzemplarz powieści „W cieniu Annapurny” Michała ŁuczyńskiegoLubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Steven H. Newton
2
6,8/10
Pisze książki: powieść historyczna, historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,8/10średnia ocena książek autora
21 przeczytało książki autora
49 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Kursk 1943. Niemieckie Spojrzenie. Steven H. Newton
7,4
Wspaniała książka pod każdym względem. Doskonale wydana - twarde, grube, lakierowane okładki, solidnie szyta, papier biały dobrej jakości. Książka liczy 468 stron i zawiera 14 obszernych rozdziałów, 20 czytelnych map oraz liczne tabele w tekście, nie zawiera żadnych zdjęć.
Co do treści to od razu powiem , że jest to solidne kompendium wiedzy na temat samej bitwy oraz okresu przed nią /styczeń - lipiec 43/ oraz walk po niej czyli ofensywy radzieckiej na Orzeł i zdobycie Charkowa aż do końca 1943r /w tym bitwy nad Miusem na południowym froncie/.
Otrzymujemy kompletne informacje o walkach właściwie całego środkowo-południowego frontu przez cały 1943r.
Należy podkreślić, że książka ta to wspomnienia poszczególnych dowódców dywizji, korpusów czy armii lub sztabowców niższego szczebla - to szczególna wartość tej książki a także zasadnicza różnica w stosunku do innych publikacji gdzie autor wszystko sam pisze i redaguje, tutaj autor wtrąca "swoje trzy grosze" niezwykle oszczędnie i rzadko w lwiej części publikacji oddając głos samym świadkom zmagań.
Dodatkowo każdy rozdział jest rozpisany wedle schematu 1. sytuacja na froncie /opisy walk np wiosennych/ 2. siły i zadania 3. przebieg bitwy 4. załączniki i aneksy w których zawsze jest stan dywizji /z rozbiciem na oddziały/ często wnioski, i inne informacje np. uzupełnienia, siły artylerii itd.
Jednak i to nie wszystko, autor w dwóch osobnych rozdziałach przedstawia nam działania Luftwaffe 4 i 6 floty powietrznej - jej zadania, przebieg walk i jej skuteczność. Dodatkowy cały rozdział poświęcony jest transportowi kolejowemu a w nim oprócz statystyki walki z partyzantami, straty jakie powodowali itd. Dodatkowo solidny rozdział o walkach na mius-froncie i całe trzy świetne rozdziały z podsumowaniami i wnioskami oraz statystyką i oceną strategiczną bitwy.
Mówiąc krótko książka wspaniała. Jedyny malutki minusik to dla mnie zbyt mało map- mogło by ich być o 10 więcej, ale i tak jest nieźle.
Moja rekomendacja: Książka doskonała , ale tylko dla zainteresowanego czytelnika, warta każdych pieniędzy /a kosztuje sporo/. Każdy kto interesuje się tym tematem znajdzie tu kopalnię wiedzy, raczej dla co najmniej średnio zaawansowanych.
Trzeba też powiedzieć, że czyta się ją płynnie, nie jest to w żadnym stopniu encyklopedia czy rocznik statystyczny. Napisana bardzo przystępnym językiem - zawiera sporo plastycznych opisów bitew.
Generalnie bardzo polecam.
Ulubiony dowódca Hitlera Steven H. Newton
6,1
Książka jak sam tytuł mówi, jest biografią hitlerowskiego dowódcy. Autor stara się zburzyć mit feldmarszałka jako zagorzałego poplecznika Hitlera i pokazać go z zupełnie w nowym świetle. Poznajemy jego całą karierę wojskową od wstąpienia do armii po samobójstwo w kwietniu 1945 roku. Nie jest to monografia życia, ponieważ autor skupia się tylko na kilku wybranych bitwach II Wojny Światowej w których uczestniczył Model. Stara się go przedstawić jako szorstkiego i ambitnego stratega, który wykorzystuje Hitlera by osiągać własne cele militarne. Autor twierdzi, że pomimo oficjalnej przychylności czy sympatii do nazistów, Model był wyznawcą zasady „Nur Soldat” pochodzącej jeszcze z armii pruskiej.
Oznacza ona żołnierza zainteresowanego tylko sprawami ściśle związanymi z armią, stroniącego od polityki. Mnie osobiście autor nie przekonał do swoich argumentów.
Tym bardziej, że już w Wikipedii można znaleźć wzmiankę, iż Model był odpowiedzialny, za deportację od 40 do 50 tysięcy małych dzieci z Europy Wschodniej. Akcja ta nazywała się „Heu-Aktion” i miała na celu wyselekcjonowanie „wartościowej krwi” z ludności okupowanej. Te dzieci które nie przeszły weryfikacji pozytywnie, kierowano do Auschwitz.
W książce nie znajdziemy na ten temat ani słowa.
Generalnie opracowanie zawiera mnóstwo danych dotyczących przeprowadzanych działań militarnych oraz nazw poszczególnych dywizji, korpusów itd. Skupianie się na tych informacjach mocno spowalnia czytanie książki i tak jak w moim przypadku, jest w ogóle bezcelowe. Zdecydowałem się więc omijać te niepotrzebne części, przez co czytanie stało się o wiele przyjemniejsze i szybsze.
Jedyne co mogę powiedzieć o tej książce, co mnie w niej zaciekawiło to sytuacja Niemców w końcowej fazie wojny. Ukazanie chaosu i dezorganizacji jaka panowała w dowództwie, spowodowanymi w dużej mierze oderwanym od rzeczywistości Hitlerem, dowodzi o szybkiej i nieuchronnej klęsce.
Nic więcej dodać nie mogę. Książkę, jeśli w ogóle, mogę polecić tylko osobom znającym i zgłębiającym temat.