Hajer na andyjskim szlaku

Okładka książki Hajer na andyjskim szlaku Mieczysław Bieniek
Okładka książki Hajer na andyjskim szlaku
Mieczysław Bieniek Wydawnictwo: Annapurna literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Annapurna
2015-05-20
2015-05-20
9788361968276
reportaż Ameryka Południowa podróże

Wrażenia z niezwykle barwnej podróży

Powiem szczerze, że jako fan literatiry podróżniczej spod pióra Koperskiego, Kapuścińskiego czy Cejrowskiego, jestem trochę rozczarowany tą ksiązką. Pan Bieniek stał się miłośnikiem podróżowaniam''za grosze'' i sama ida mi się podoba. Jednocześnie jest w tych książkach coś, co budzi we mnie niesmak. Nie, nie język, nie wyobraźnia (czasami nieco zbyt bujna) Hajera, ale fakt, że tak naprawdę staje się tam turystą, zatrcacając gen podróżnika. I tak w książce ''Hajer na andyjskim szlaku'' mamy obowiązkowy zestaw rzeczy i miejsc, które trzeba odwiedzić, kiedy jest się w Ameryce Południowej. Mnóstwo (owszem, bardzo ladnych) zdjęć, ale jak dla mnie za mało tresci, własnych spostrzeżeń i obserwacji życia tamtejszych ludzi. Trochę wniósł do tej książki jego pobyt u indianskiej rodziny i dla mnie osobiscie była to najbardziej frapujaca część tej książki
Ksiązka Bienka wyglada dla mnie na taką, w której autorowi zabrakło treści, więc postanowił wypelnić ją zdjęciami. Swoja drogą nieco ironiczne, że w którymś fragmencie swojej ksiązki sam autor pisze, że ze wszechmiar wzbrania się przed ogladaniem kolorowych przewodników przed wyruszeniem w podróż. A przecież finalnie ta ksiązka taki przewodnik przypomina

Kilka lat po pierwszej książce hajer pojechał do Ameryki Południowej. Kolumbia, Ekwador, Peru, Boliwia, Chile. POdróż za grosze, wspinaczki, dżungla z autochtonami.

Gawędziarz z Hajera przedni, do tego liczne, rewelacyjne zdjęcia. Czytelnik wędruje z autorem po szlakach andyjskich przez Kolumbię, Ekwador, Peru i Boliwię. Dużo humoru, jeszcze więcej dystansu do siebie, świetna pozycja, żeby miło spędzić trochę czasu w Ameryce Południowej.

To nie zimny przewodnik, a niezwykle emocjonująca opowieść o wędrówce po Kolumbii, Ekwadorze, Peru i Boliwii. Bez precyzyjnego planu i z ograniczonym zapasem środków pieniężnych. Przygoda, na którą zdobyć się morze ktoś, kto realizuje swoje marzenia. Książka z podróżniczym pazurem, ciekawymi ludźmi, spotkanymi po drodze i opowieściami o poznawanych miejscach. Z humorem i lekkością. Okraszona cudnymi zdjęciami. Świetnie się czyta, polecam!

„Hajer na andyjskim szlaku” to kolejna książka Mieczysława Bieńka (wydawnictwo Annapurna),którą miałam przyjemność przeczytać.
Książka jest zapisem relacji autora z podróży z 2011 roku do Ameryki Południowej. Mieczysław Bieniek odwiedził cztery kraje: Kolumbię, Ekwador, Peru oraz Boliwię. Kraje odległe, egzotyczne i myślę, że dla nas Polaków – niesamowicie fascynujące :] „Hajer na andyjskim szlaku” nie jest spisem najważniejszych atrakcji turystycznych danego kraju. To coś więcej. Znacznie więcej… To tak jakbyśmy byli na kawie u Bieńka i słuchali jego opowieści –bez zbędnego przynudzania i z dużą dawką humoru. Dodatkowym atutem są piękne zdjęcia, które są świetnie wplecione w tekst, a nie na przykład umieszczone w środku bądź na końcu książki. Książka jest zresztą bardzo profesjonalnie wydana więc duże brawa dla wydawnictwa Annapurna.
Fragment z książki:

„Przyznam, że podróż do Ameryki Południowej była dla mnie bajecznym odkryciem i przeżyciem zupełnie innymi niż to, czego doświadczałam w Azji i Afryce. Niesamowite krajobrazy – wulkany, dżungla pełna tajemniczych odgłosów, rwące rzeki, piękne lodowce, lawiny… było to tak, jakbym podróżował przez kilka zupełnie różnych światów. Ludzi też spotkałem rozmaitych – życzliwych, otwartych, spontanicznych, ale też agresywnych i niebezpiecznych. Myślę, że kilka razy naprawdę miałem szczęście.”

Polecam.

Najlepsza książka o podróżach, którą przeczytałam w tym roku.

Przemieszczanie się z Hajerem (byłym górnikiem) po Ameryce Południowej to była czysta przyjemność. Znalazłam tutaj sporą dawkę humoru i ciekawość świata. Ogromny plus za chronologicznie umieszczone i podpisane zdjęcia, nie mogę znieść jak w książkach tego typu fotografie są upchnięte w środku i trzeba się domyślić, który fragment ilustrują.

Z chęcią sięgnę po pozostałe pozycje autora.

Najlepsza książka o podróżach, którą przeczytałam w tym roku.

„Smaczek niezależnej eksploracji polega właśnie na tym, że czasem trzeba się przełamać. Podejść, zagadać. Pozwolić sobie na poczucie tego stanu, gdy stajemy oko w oko z zastaną rzeczywistością”. Te słowa Stefana Czernieckiego, polskiego podróżnika, świetnie opisują książkę Hajera. Pomimo absolutnej nieznajomości hiszpańskiego wyrusza w Andy. Nie posiada również planu, ani wiedzy o tym, co należy odwiedzić, gdzie koniecznie trzeba pojechać. Zdaje się na sugestie spotkanych tuziemców, stara się nawiązywać z nimi kontakty, a niekiedy jest zmuszony je nawiązać, na przykład, gdy chcą go obrabować albo gdy chce podróżować stopem. Opowieść pełna niespodzianek, świetnie zilustrowana fotografiami autora. Historie z podróży są przeplatane wspomnieniami z dzieciństwa oraz pracy górnika, strzałowego pracującego na przodku, co sprawia, iż lektura jest jeszcze bardziej wciągająca. Podziwiam śmiałość autora, to że nie poddaje się nawet w najtrudniejszych sytuacjach, zawsze stara się wyjść cało, używając sprytu i tupetu. Sposób na przekraczanie granic, czy też zdobycie darmowego posiłku są tego idealnym przykładem. Wiele jego przygód nie wydarzyłoby się gdyby nie ludzie, których spotkał, co więcej to jego zaufanie i otwartość na spotkania sprawiła, że przeżył ciekawe sytuacje, o jakich teraz może godzinami gawędzić. Historie, które są spisane na kartach tej książki nie wydarzyłyby się, gdyby autor pojechał w te rejony z grupą ludzi korzystając z oferty biura podróży. Dlaczego? Ponieważ wycieczka ma plan, którego musi się ściśle trzymać i nie ma czasu na kontakty z lokalną ludnością. Książka ciekawa, aczkolwiek bariera językowa sprawia, że autor przedstawia świat z punktu widzenia obserwatora a nie uczestnika wydarzeń. Umykają mu niuanse i ma tego bolesną świadomość. Czytelnik czuje, że Hajer najchętniej usiadłby i od serca pogadał ze spotykanymi Boliwijczykami czy Kolumbijczykami, co nie zawsze się udaje. Należy docenić, że mimo braku wspólnego języka autor sporo czasu spędził z tubylcami, pracując razem z nimi, jedząc, bawiąc się i odpoczywając. Polecam.

1970

Świetna opowieść o niezwykłej podróży, aż chce się pójść śladem Autora, który udowadnia, że warto mieć marzenia i nie bać się je realizować. Tyle ciekawych, mniej lub znanych miejsc, tyle zwrotów akcji, wielobarwność kulturowa. Niesamowite zbiegi okoliczności, szczypta szczęścia, wytrwałość, pomysłowość i poczucie humoru oto recepta na sukces.
Dodatkowym atutem są profesjonalne zdjęcia i dbałość wydawcy o szatę graficzną.
Wypożyczyłam z biblioteki, ale jeszcze przed końcem lektury kupiłam egzemplarz do domowej biblioteczki.

Dodatkowym atutem są...

Nowa Zelandia, Japonia i Peru to moje egzotyczne marzenia podrónicze. Z tego Peru wydaje mi się najbardziej osiągalne i najbliższe sercu z powodu gór.
Mieczysław Bieniek potrafi spełniać swoje marzenia. Ta książka to relacja z podróży przez cztery państwa Ameryki Południowej: Kolumbię, Ekwador, Peru i Boliwię. Wiele wrażeń, wiele spotkań, cudowne widoki, ciekawe zjawiska przyrodnicze, piękne zdjęcia, nisamowite nieraz przygody i mnóstwo szczęścia do ludzi i sytuacji.
Sam autor wydaje się niczym nie przejmować i obronną ręką wychodzić z różnych, nieraz niebezpiecznych przygód. Takie już chyba jego podróżnicze szczęście. Na dodatek wrodzony humor pozwala przetrwać trudne momenty.
Dla kochających podróże to świetna relacja, a dla planujących może podpowiedź na eskapadę pełną wrażeń.

• Podróże
  • Podróżnicze
  • Literatura podróżnicza
  • Literatura faktu i popularnonaukowa
  • Tradycyjne

Dodaj cytat z książki Hajer na andyjskim szlaku