W cieniu minaretów – Oman

literatura podróżnicza
Bernardinum
2015-01-01
2015-01-01
Oman Arabowie świat arabski podróże literatura podróżnicza

Autor nie opisuje tu jakichś swoich niezwykłych przygód. Jest to raczej luźna gawęda o najważniejszych miejscach, ludziach i zwyczajach. Czyta się to nieźle, zwłaszcza, że mniej tu jest pseudofilozoficznego bełkotu, który tak mi przeszkadzał w innej książce Autora "Indie, czyli świat". Zainteresowanie tą książką podwyższa również fakt, że Oman jest dość tajemniczym i mało znanym krajem.
Plus za piękne wydanie. Oraz ładne zdjęcia (chociaż trzeba tu ostrzec, że kilka z nich jest drastycznych).

Obserwacje świata islamu, większość oczywiście to Oman, ale są porównania z innymi krajami i odłamami tej religii. Islam jest bardziej zróżnicowany niż zdawałem sobie sprawę. I mniej tolerancyjny niż sądziłem.

Bardzo dobra książka pokazująca życie codzienne, kulturę i religię w Omanie. Autor pokazał ten świat z szacunkiem dla jego tradycji i zwyczajów. Jednocześnie prowadząc dialog i trochę porównując do świata bliższego polskiemu czytelnikowi.
Pokazane meczety, ofiary, traktowanie kobiet, codzienność i święta. A także rozważania o zrozumieniu zapisów świętej księgi, a szczególnie stosowania jej zapisów w życiu codziennym.
Polecam, żeby trochę poznać ten inny dla mnie świat.

Niezwykle wciągnęła mnie lektura tej książki, bo autor ma styl opowiadania, który bardzo mi odpowiada. To jest gawędzenie, ale widać, że przemyślane. Tym bardziej, że Pindral potrafi w nie wplatać wątki i z historii, i z religii, i z dnia codziennego. Nie unika też kontrowersyjnych tematów ani nie ukrywa, jeśli coś mu się nie podoba. Choć widać, szczególnie po wspaniałych zdjęciach, że potrafi się Omanem zachwycać. Piękna, mądra książka.

Ile wiecie o Omanie? Ja przyznam szczerze, że niewiele... Oczywiście wskażę go na mapie, znam główną, wyznawaną religię i... to by było na tyle. Dlaczego też sięgnęłam po tę pozycję. Autor był mi już znany, więc bez obaw zagłębiłam się w lekturze.
Trzeba na początku zaznaczyć, że Marek Pindral nie tyle podróżował do Omanu, ile postanowił tam zamieszkać na kilka miesięcy, by lepiej poznać ten pustynny kraj. Książka nie jest więc chronologicznym zapisem podróży, stanowi zapis spostrzeżeń "niewiernego". Nie jest to jednak bezgraniczny zachwyt nad nowo poznanym miejscem. Autor stara się wdawać w dyskusję z omańskimi znajomymi (nie jest mu dane z wiadomych względów rozmawiać sam na sam z kobietami),nie unika trudnych tematów starając się zrozumieć inny tok myślenia. W swoje dyskusje stara się także wciągnąć czytelnika. Oczywiście książka to nie tylko rozmowy, nasz autor stara się także odwiedzić jak najwięcej miejsc, które opisuje nie szczędząc szczegółów.
Tekst pisany jest w gawędziarskim stylu, z dużą dozą autoironii, dzięki czemu po pierwsze jest bardzo przyjemny w odbiorze, a po drugie ma się wrażenie rozmowy z dobrym znajomym. Piękne wydanie, dopracowane w każdym calu oraz mnóstwo zdjęć autorstwa Marka Pindrala stanowią wisienkę na czytelniczym torcie. Polecam każdemu miłośnikowi podróżniczej literatury!

Dla większości czytelników Oman kojarzy się wyłącznie jako przydatna nazwa w trakcie gry w „Państwa/Miasta”, jeżeli przypadkowo zostanie wylosowana litera O. Powszechna wiedza na temat tego kraju jest niewielka, nawet przypomnienie sobie stolicy Omanu może przyjść z trudnością. Tymczasem autorowi udało się wyczarować bardzo składną opowieść o tym arabskim państwie, panujących tam zwyczajach i wpływie religii. Unika przy tym niedoskonałości, jakie były udziałem jego debiutanckiej książki o Chinach. Jest napisana dużo lżej, bez zbędnego silenia się na oryginalność, za to z humorem. Czuć zapach egzotyki, odmienność kulturową, możemy też pozazdrościć autorowi łatwości nawiązywania znajomości z mieszkańcami tego państwa. Pamiętam, że zacząłem czytać „W cieniu minaretów” jadąc pociągiem do Lublina i po pięciu godzinach skończyłem, gdy wjeżdżaliśmy na stację końcową. Wyjątkowo pyszna to była podróż. Nie wiem dlaczego nie została oficjalnie zaliczona do serii „Poznaj Świat” (brak logo),chociaż pod względem edytorskim jest zrobiona niezwykle elegancko i w pełni na to zasługuje.

Wyzwanie LC na styczen (dokonczyc zaczeta)

Wyzwanie LC na styczen (dokonczyc zaczeta)

Dobrze napisana ale bez szału...

Dobrze napisana ale bez szału...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa książka z pogranicza podróżniczo - krajoznawczego -ciekawostkowego. Autor porusza w niej również sporo problemów współczesnej cywilizacji muzułmańskiej - gopodarczych, religijnych, obyczajowych. I wszystko jest opisane bardzo przystępnym, czasem nieco zabawnym językiem. Interesujące są zwłaszcza dialogi z mieszkańcami Omanu.Niezłym uzupełnieniem treści są zdjęcia, jednak z uwagi, iż nie są podpisane trzeba czasami zastanowić się, którą opisywaną przygodę obrazują.Co mi się w książce podobało - tematyka (region mało znany, sporo interesujących informacji),obiektywne podejście do poruszanych poważnych tematyk (bez złośliwego wyśmiewania, wymądrzania się i narzucania własnych poglądów) oraz duża ilość cytatów z Koranu, które wzbogacają czytaną treść. Co zaskoczyło in minus - książka nie porywa od pierwszych stron, czytałem ją "na raty". Może to wina specyficznej naracji - sporo wtrącanych dygresji, które spowalniają tempo opowieści.

Sam nie wiem, co powinienem sądzić o tej książce. Plusem na pewno są intrygujące zdjęcia, które dodają książce klimatu. Sam tekst jest przeciętny. Z drugiej strony na polskim rynku jest bardzo mało książek o Omanie i Czytelnik jadący do tego kraju może mieć problem ze wcześniejszą lekturą. Dlatego mimo wszystko polecam lecz nie nastawiajcie się na zbyt wiele.

• Podróżnicze
  • Podróże