W cieniu minaretów – Oman

Bernardinum
Oman Arabowie świat arabski podróże literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Oman Arabowie świat arabski podróże literatura podróżnicza

Ile wiecie o Omanie? Ja przyznam szczerze, że niewiele... Oczywiście wskażę go na mapie, znam główną, wyznawaną religię i... to by było na tyle. Dlaczego też sięgnęłam po tę pozycję. Autor był mi już znany, więc bez obaw zagłębiłam się w lekturze.
Trzeba na początku zaznaczyć, że Marek Pindral nie tyle podróżował do Omanu, ile postanowił tam zamieszkać na kilka...

Na półkach: , , , ,

Dla większości czytelników Oman kojarzy się wyłącznie jako przydatna nazwa w trakcie gry w „Państwa/Miasta”, jeżeli przypadkowo zostanie wylosowana litera O. Powszechna wiedza na temat tego kraju jest niewielka, nawet przypomnienie sobie stolicy Omanu może przyjść z trudnością. Tymczasem autorowi udało się wyczarować bardzo składną opowieść o tym arabskim państwie,...

Wyzwanie na styczen

Dobrze napisana ale bez szału...

Ciekawa książka z pogranicza podróżniczo - krajoznawczego -ciekawostkowego. Autor porusza w niej również sporo problemów współczesnej cywilizacji muzułmańskiej - gopodarczych, religijnych, obyczajowych. I wszystko jest opisane bardzo przystępnym, czasem nieco zabawnym językiem. Interesujące są zwłaszcza dialogi z mieszkańcami Omanu.Niezłym uzupełnieniem treści są zdjęcia,...

Sam nie wiem, co powinienem sądzić o tej książce. Plusem na pewno są intrygujące zdjęcia, które dodają książce klimatu. Sam tekst jest przeciętny. Z drugiej strony na polskim rynku jest bardzo mało książek o Omanie i Czytelnik jadący do tego kraju może mieć problem ze wcześniejszą lekturą. Dlatego mimo wszystko polecam lecz nie nastawiajcie się na zbyt wiele.

”+”
Książka jest starannie wydana, w twardych okładkach, na dobrym papierze, z b. dużą ilością zdjęć umieszczonych adekwatnie do treści (!), ze szlaczkiem ornamentu na brzegach stron.
”-”
Zdjęcia są bez komentarza (a komentarz odautorski to dodatkowa przyjemność i smaczek), jak w rodzinnym albumie ciotki, byle duuuużo (jedne mniej, inne bardziej ciekawe)….
”+”
Autor jest...

Lekka i przyjemna lektura. Momentami przefabularyzowana nawet do poziomu fantastycznego, co może drażnić. Polecam dla przyjemnej rozrywki.

„Niech jeden lud nie śmieje się z innego, bo niewykluczone, że tamten jest od niego lepszy”.
Koran
Sura Al.-Hujurat
Szkoda, że sami się do tego nie stosują.
Gratulacje wydawnictwu. Książka , która składa się w połowie ze zdjęć Marka Pindrala jest wspaniale wydana na papierze kredowym. Przyjemność jest nie tylko z czytania ale i z oglądania zdjęć.
Marek Pindrala podróżnik,...

Bardzo ciekawa książka, ale jak kilka miesięcy po jej przeczytaniu byłem w Omanie, to niewiele z jej treści zapamiętałem. Trochę zbyt dużo "filozofowania", dobre zdjęcia, brak mapy. Jedyna znana mi pozycja o najprzyjaźniejszym kraju na Bliskim Wschodzie, warto odwiedzić.

Dyskusje

• Podróżnicze