Oblicza strachu

Czerwone i Czarne
2015-10-01
2015-10-01
9788377002032

Według mnie książka jest słaba. Jest ona zbiorem krótkich opowiadań z życia Pałkiewicza, ale brak w tym jakiejkolwiek chronologii. Szczerze mówiąc ciężko połapać się o czym czytamy, bo po kolejnych 3 stronach znajdujemy się już na drugiej półkuli 10 lat wstecz i tak w kółko.. Poza tym uważam że w tej książce jest za dużo rasizmu, co w pewnym momencie jest już irytujące. Niemniej jednak autor przedstawił wiele ciekawych faktów i historii ze swojego życia.

OCENA – 7/10 BARDZO DOBRA

„OBLICZA STRACHU” Jacka Pałkiewicza to kolejna lektura, po którą warto sięgnąć dla rozrywki. Z pewnością po przeczytaniu, niektórzy czytelnicy powiedzą, co za bufon, chwalipięta, macho, ksenofob, który bez pardonu piszę o islamie oraz uważa, że Europa poszła za daleko w ustępstwach wobec imigrantów. No cóż może będzie to niepopularne i niepoprawne politycznie, ale trudno nie przyznać racji autorowi .

Podzielam pogląd Pałkiewicza, że Muzułmanom nie w głowie asymilacja, czy integracja z Europejczykami, fakty mówią same za siebie. Nie ma w tym miejscu sensu przytaczać przykładów, na poparcie tej tezy, ponieważ rządzący najpotężniejszych mocarstw w Europie i tak wmawiają nam zupełnie coś odwrotnego. Myślę że mamy obowiązek bronić naszych wartości europejskich, naszej tożsamości, kultury, obyczajów, mamy prawo się tym obnosić, nawet jeżeli narażamy się synom Allaha, ponieważ jesteśmy u siebie w Europie.

Strach ma wielkie oczy i o tym właśnie pisze Pałkiewicz w swoich krótkich tekstach, to wycinek z jego życia, mini powieści o jego podróżach, zestaw wspomnień porozrzucanych w czasie i przestrzeni. Pan Jacek Pałkiewicz na łamach tej książki wyjaśnia, co skłania go do ryzykowania życia. Ogólnie rzecz ujmując to wieczna pogoń za przygodą, sięganie po coraz nowe wyzwania czy wreszcie potrzeba mocnych wrażeń. Przygodą jest samo życie, pod warunkiem, że żyje się mocno, bo tylko wtedy można odkryć rozmiar własnego strachu, mierzyć się ze słabościami.

Za pomocy tej książki, będziemy się przenosić w różne odległe zakątki świata, w jednej chwili będziemy w Jakucji zmagać się z mrozem, by za chwilę znaleźć się na Saharze, Gobi czy Takla Makan i mierzyć się z żarem z nieba. Te krótkie opowiadania napisane są prostym językiem, czyta się to bardzo szybko i przyjemnie. Nieraz spotkamy się z anegdotami wplątanymi w tekst, spostrzeżeniami autora, zabawnymi sytuacjami, ale również z tymi, które mrożą krew w żyłach, więc czeka nas podczas czytania spora huśtawka emocji.

Lubię Pałkiewicza, choć wielu mu zarzuca, że popada zbyt często w samo zachwyt, mnie to osobiście nie przeszkadza, ponieważ ma pełne prawo to okazywać ze względu na doświadczenie i osiągnięcia, których dokonał a ma ich na koncie całkiem sporo. Reasumując pozycja warta przeczytania i poświęconego czasu, nie jest to z pewnością najlepsza książka tego autora, ale w kontekście przygody czy rozrywki warta, aby po nią sięgnąć. Pozdrawiam. Jack_

OCENA – 7/10 BARDZO DOBRA

Trudno było mi wystawić adekwatną ocenę. Z jednej strony, wiele interesujących historii z życia autora, przemyśleń z którymi mniej lub więcej się zgadzam oraz ciekawostek z różnych krajów, a wszystko to opowiedziane dość zgrabnym językiem. Z drugiej strony zachwyt nad własną osobą i przekonanie o własnej nieomylności po prostu kłują w oczy i psują generalny odbiór książki.

W książkach Pałkiewicza jest tempo i zdecydowanie,…. jak na trenera survivalu przystało ;)
Ma on tyle dokonań i doświadczeń, pasji i przekonania do tego co robi, ponadto ciekawy, szybki styl przekazywania, …. naprawdę warto sięgnąć po jego publikacje!

Lubię czytać takie książki. Jacek Pałkiewicz to doświadczony podróżnik. Jak dla mnie warto mieć jego książki w swojej biblioteczce.

Jestem strasznie zawiedziona. Zaczęłam chyba nie od tej książki. Czytając recenzje widzę, że to najsłabsza pozycja autora. Do wyboru akurat tej książki skusiła mnie przez wszystkim cena :) Ale również okładka i tytuł "Oblicza strachu". Zaintrygowana uzbrojona w zielona herbatę siadam w czytelniczym zakątku i..... pierwsze strony nawet do mnie przemawiają, niestety dalej jest tylko gorzej, a racji tego, iż zawszę kończę to co zaczynam, dobrnęłam do końca, ale jedyne co mi po niej pozostał to niesmak i strach przed kolejną książkę Pana Pałkiewicza.

Najsłabsza jak dotąd z książek autora przeczytanych przeze mnie. Jest to raczej zbiór krótkich opowieści z różnych podróży i okresów życia Pałkiewicza, stąd może wrażenie niespójności.

Książka przedstawia refleksje autora związane z najogólniej ujmując adrenaliną. Pisarz wspomina momenty, w których najbardziej się bał, kiedy los, a może życie stawiało przed nim wielkie wyzwania, zmuszało go do wysiłku na granicy wyczerpania. Trzeba podkreślić, że jest to coś, co autor lubi i robi od lat, chyba czterdziestu. Stawia sobie zadania i sprawdza, czy im podoła. Uczestniczy w szkoleniach (na przykład wychodzenia z zatopionego samochodu),kursach i wyprawach. Nie robi tego dla zaspokojenia próżnej ciekawości, lecz by wzbogacić treningi wyspecjalizowanych jednostek wojskowych. Lubi uczyć innych tego, co pomoże im przeżyć w trudnych sytuacjach. Pomaga edukować młodych ludzi, aby umieli przeżyć zarówno na pustyni, jak i w dżungli, potrafili znaleźć drogę i pożywienie, odpowiednio się maskować, a co najważniejsze walczyć i zwyciężać. Bo o to przede wszystkim chodzi. By państwa posiadały żołnierzy, którzy będą w stanie wyśledzić terrorystów w ich kryjówkach, a następnie ich pokonać. Autor doradzał kolejnym ministrom obrony narodowej, za co został odznaczony. Ma zdecydowane poglądy, z którymi można się nie zgadzać, ale książkę czyta się dobrze, z pełnym zaciekawieniem.

JP - niczym James Bond i Indiana Jones w jednym. Książka o tym jaki jestem super.

320 stron katorgi
Nareszcie skonczylam te okropna ksiazke. Pierwsze powiadania byly nawet okay ale te ostatnie to szczyt hipokryzji. Jakie wydawnictwo zgadza sie na wydanie ksiazki takiego rasisty i osoby ktora jest az tak nie tolerancyjna. Okay, rozumiem kazdy moze miec swoje zdanie ale jak on najpierw pisze ze nienawidzi muzulmanow a potem twierdzi ze jeden z nich to jego bardzo dobry przyjaciel to na serio cos z nim nie tak. Jak mozna podrozowac po swiecie, poznawac nowe kraje, nowych ludzi, nowe kultury i nadal byc rasista i ksenofobem? Nie rozumiem tego

320 stron katorgi

• Podróże
  • Podróżnicze
  • Ebook_Legimi

Dodaj cytat z książki Oblicza strachu