Domofon

Okładka książki Domofon
Zygmunt Miłoszewski Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal Seria: Kolekcja: Nowa fala polskiego kryminału kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Kolekcja: Nowa fala polskiego kryminału
Grupa Wydawnicza Foksal
2015-04-05
2015-04-05
9788328020139

Pan Miłoszewski pisze dobrze, pomysł na horror w typowo polskich warunkach jest niezły, ale jakoś nie do końca mnie to przekonało. Może seria z Szackim za wysoko postawiła poprzeczkę (a niedawno skończyłam ją czytać), może zwyczajnie horror jest dla mnie mniej interesujący. Nie czepiam się, uważam, że "Domofon" można przeczytać z przyjemnością, jednak daleko mi do zachwalania.

Zaczęło się super, początek wciągnął mnie bardzo, ale później niestety było już gorzej. Wydaje mi się, że trochę zabrakło pomysłu.

,,Domofon" debiutancka powieść Zygmunta Miłoszewskiego z 2005 roku. Autor za sprawą trylogii z prokuratorem Szackim jest w ścisłej czołówce moich ulubionych pisarzy.

,,Domofon" jest to powieść grozy, której akcja dzieje się w bloku na warszawskim Bródnie. Fabuła ukazana jest z perspektywy kilku bohaterów. Do wspomnianego bloku wprowadza się małżeństwo Agnieszka i Robert. Pierwsze co ich spotyka to klatka schodowa zalana krwią. Jak się okazuje mężczyźnie, który jechał windą ucięło głowę. Czy był to nieszczęśliwy wypadek ? Może celowe działanie kogoś lub działanie sił nadprzyrodzonych ? Gdy okazuje się, że mieszkańcy bloku nie mogą go opuścić dochodzi do kolejnych niecodziennych zdarzeń. Bohaterowie Agnieszka, Wiktor i Kamil spróbują wyjaśnić mroczną tajemnicę ciążącą na budynku, a może problem tkwi w samych jego mieszkańcach ? Czy znajdą sposób na opuszczenie ponurego wieżowca ?

Podobało mi się połączenie kilku gatunków w jednej powieści. Autor starannie buduje napięcie. Tempo akcji jest dynamiczne. Sporo czarnego humoru. Ukazanie przeróżnych grup społecznych w jednej zamkniętej osiedlowej społeczności. Podczas czytania bywało strasznie, ale w stopniu do przyjęcia. Dodatkowo klaustrofobiczny klimat, który zwiększa poczucie strachu.

Powieść moim zdaniem nie jest wybitna, ale ma w sobie to ,,coś" dzięki czemu chce się czytać oraz mówiąc kolokwialnie ,,ryje beret". Trzeba jednak pamiętać, że jest to debiut autora, który uważam za udany. Zdecydowanie polecam w wolnej chwili, bo na lekturę tej 300 stronnej książki nie trzeba dużo czasu i koniecznie polecam czytać wieczorem przed snem, a otrzymamy sporo przyjemnej rozrywki na dobrym poziomie.

Pozycja lepsza niż myślałem.

Pozycja lepsza niż myślałem.

Zygmunta lubię za styl jego opisy i to że mogę się wczuc w historie bohaterów. Książka jest dobra.ale momentami rozwlekła. Myślę że dalej z nim pojadę w nieznane.

"Domofon" to nie horror jakiego się spodziewałam, nie było w nim przerażających scen, ścinających krew w żyłach. Jednak historia sama świetnie opowiedziana i ciekawa. Książkę przeczytałam z wielką przyjemnością. Jak zwykle Zygmunt Miłoszewski z dużą dozą sarkazmu opisał historię i swoich bohaterów.

Ciekawe skonstruowana historia, gładko i szybko się czyta, w sumie pierwszy horror jaki czytałam, ale myślę że nie ostatni. Zdecydowanie wczułam się w atmosferę, bo pamiętam i lata 2000 (książkowy Kamil jakieś 2 lata starszy ode mnie), i bloki z wielkiej płyty w takim stanie, w jakim były na przełomie wieków.

Po książkę sięgnąłem na fali dużej fascynacji autorem po przeczytaniu "Uwikłania". Spodziewałem się równie dobrego kryminału. Ku mojemu zaskoczeniu, książka okazała się horrorem. O dziwo, doczytałem do końca, choć fazę czytania horrorów przeszedłem wiele lat temu. "Domofon" to książka wcale nie zła, choć dosyć nierówna. Momentami bardzo wciągająca, momentami nieco rozwlekła. Czarny humor tu i tam i nietuzinkowe spostrzeżenia/ komentarze/ pomysły na fabułę autora dodają jej smaczku. To pierwsza książka autora i jak na debiut, zasługuje zdaniem zasługuje na gratulacje. Uważam, że potencjał Pana Miłoszewskiego jest ogromny. Szkoda, że nie zawsze wybiera tematykę/gatunek, które mi leżą. No, ale w końcu nie ja sam jeden czytam i kupuję książki, a zadowolić wszystkich się nigdy nie da :)

To moja dopiero druga książka tego autora. Zdecydowanie "Uwikłanie" podobało mi się bardziej.

Nie lubię horrorów połączonych z SF, chyba nie lubię… Bardziej mnie śmieszą, niż się ich boję. A może żadnego dobrego nie przeczytałam?
Ale tym razem byłam zafrapowana. Demoniczne postaci, powiewa grozą, do końca nie wiadomo kto zabił i co się właściwie dzieje. Blok na Bródnie, człowiek bez głowy w windzie, sąsiedzi, sąsiedzi, sąsiedzi, tytułowy domofon w roli głównej oraz piwnica, o której strach pomyśleć. Mnie się podobało, czytałam z ciekawością, z odrobiną strachu na plecach, zakończenie mnie zaskoczyło, co w sumie oznacza udaną próbę podejścia do tego typu literatury. Chętnie wezmę się za coś w tym stylu. Może mi ktoś coś podpowie?