Domofon

Okładka książki Domofon Zygmunt Miłoszewski
Okładka książki Domofon
Zygmunt Miłoszewski Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Z zegarkiem kryminał, sensacja, thriller
Z zegarkiem
W.A.B.
2005-03-01
2005-03-01

Okładka książki Mierzeja 2. Ostatni przypływ Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski
Mierzeja 2. Os... Wojtek Miłoszewski,...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...

Wciągająca, bardzo dobrze się czyta. Ciekawa historia i postacie, momentami zaskakująca, ale raczej przewidywalny rozwój wydarzeń. Dobrze napisana historia z Warszawą w tle.

To moje pierwsze spotkanie z autorem i jestem mile zaskoczona tym, że potrafił zająć moje myśli na tyle mocno, że weekend przeleciał przez palce.
Początek nieco ciężkawy, natłok bohaterów powodował zawrót głowy. Gdy jednak poznamy wszystkich zaczyna się niezła akcja.

Bardzo przyjemna lektura.

Bardzo przyjemna lektura.

Książka w miarę przyjemna - nie jest to arcydzieło, ale miejscami wciągała. Trochę jak u Kinga - na początku prawie wszystko wydaje się normalnymi wydarzeniami albo wskazuje na zbieg okoliczności czy nieszczęśliwy wypadek, a potem robi się już troszkę bardziej fantastycznie. A potem jeszcze bardziej...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na początku nudno, za dużo postaci wprowadzanych. Później akcja się rozkręca i naprawdę przyjemnie i szybko się to czyta.

Może i motyw ciekawy, osadzenie akcji również (szare blokowisko, jakich w Polsce wiele),ale... czegoś mi w tej ksiżce brakuje. Nie do końca chyba zrozumiałam samej końcówki...

Nie wciągnęła mnie. W połowie się zniechęciłem

Nie wciągnęła mnie. W połowie się zniechęciłem

Ciekawa, choć inna niż pozostałe pozycja Zygmunta Miłoszewskiego. Ciekawa fabuła niemal jak z horroru :-)

Aga i Robert zaczynają nowe życie, po ślubie wyprowadzają się z prowincji i zamieszkują w wielkim bloku na Bródnie. Już na wejściu do nowego domu mają przykrą niespodziankę - na klatce schodowej leży człowiek bez głowy. A później jest już tylko gorzej. Blok dosłownie zamyka się, wyciągając z mieszkańców najgorsze lęki. Co tak naprawdę dzieje się w tym miejscu? Agnieszka, która nie może liczyć na męża, wraz z Wiktorem, dziennikarzem alkoholikiem oraz Kamilem, maturzystą skłóconym z rodzicami, próbują dowiedzieć czy to zbiorowa histeria czy inne siły za tym stoją.

Uwielbiam historie o nawiedzonych domach, kto czyta moje recenzje ten wie. Jednak nawiedzony blok we współczesnej Warszawie? Petarda! Dawno nie czytałam czegoś tak świeżego w temacie. Wyobraźcie sobie tylko - wraz z sąsiadami doświadczacie szaleństwa, nie możecie się wydostać, ścigają was własne koszmary, nie jesteście sami, a jednak umieracie ze strachu. Bo okazuje się, że w obliczu lęku zawsze pozostajemy samotni, co pięknie w tej ksiazce wybrzmiało. Mało tego, że pomysł na całą fabułę jest świetny, to jeszcze wszystko trzyma się ram i nie kuleje, co w przypadku tak zagmatwanej historii mogło się nie udać. Do tego postacie, niektóre tak zbudowane, że same w sobie stanowią źródło grozy w tej historii. A grozy było sporo. Ciężko się bać tutaj podczas czytania, jednak czyta się błyskawicznie i chce się więcej. Książka jest debiutem autora, więc tym bardziej zasługuje na uwagę, bo już przy pierwszej publikacji otrzymujemy kawał naprawdę dobrej literatury. Będę czytać dalej.

Moja subiektywna ocena
9/10

Książka „Domofon” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Zygmunta Miłoszewskiego. „Domofon” leżał już u mnie jakiś czas, a że co jakiś czas staram się przeczytać coś ze stosy hańby to przyszła i na niego kolej.
Pierwsze wydanie książki ma niemal 20 lat więc podeszłam do tego tytułu z małą rezerwą. Na początku faktycznie miałam trochę mieszane uczucia, ale dość szybko wsiąkłam w ta historię. „Domofon” wciągnął mnie niczym blok na Bródnie naszych bohaterów. Ta historia ma coś takiego w sobie, że aż się nie chce jej przerywać przed końcem książki.
Agnieszka i Robert są małżeństwem i przyjechali do stolicy po lepsze życie. Ich pierwszy dzień w bloku na Bródnie przywitał ich odciętą głową na klatce schodowej. Wydawać by się mogło, że nowych lokatorów nie może spotkać już nic gorszego. Jednak ich koszmar dopiero się zaczyna, a odcięta głowa to dopiero początek. Trójka mieszkańców feralnego bloku postanawia zjednoczyć siły i rozwiązać zagadkę o co w tym wszystkim chodzi. Z pomocą przychodzi niewidziany przez nikogo dotychczas jeden z lokatorów.
Jak to jest możliwe żeby żaden z lokatorów nie mógł wyjść z budynku ani nikt nie mógł do niego wejść? Sięgnijcie po książkę i przekonajcie się sami.

• Horror
  • 2015