rozwińzwiń

Ucieczka przed śmiechem

Okładka książki Ucieczka przed śmiechem Marek Sieprawski
Okładka książki Ucieczka przed śmiechem
Marek Sieprawski Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża literatura piękna
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Lampa i Iskra Boża
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
8389603022
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Lampa, nr 3 / czerwiec 2004 Piotr Bratkowski, Tadeusz Dąbrowski, Agnieszka Drotkiewicz, Paweł Dunin-Wąsowicz, Krzysztof Gawronkiewicz, Michał Kalicki, Jarosław Klejnocki, Paweł Kozioł, Konrad T. Lewandowski, Kazik Malinowski, Mirosław Nahacz, Jasiek Rusiński, Sławomir Shuty, Maciej Sieńczyk, Marek Sieprawski, Jan Sowa, Olga Tokarczuk, Piotr Wojciechowski
Ocena 6,0
Lampa, nr 3 / ... Piotr Bratkowski, T...
Okładka książki Lampa i Iskra Boża, nr 19 (24) 2002 Sławomir Burszewski, Tadeusz Dąbrowski, Cezary Domarus, Paweł Dunin-Wąsowicz, Jerzy Franczak, Maciej Gierszewski, Krzysztof Grabowski, Marzena Jakubowska, Michał Kaczyński, Marek Kochan, Katarzyna Kolbowska, Bogusław Kopiec, Monika Kopiec, Jan Krasnowolski, Jarosław Lipszyc, Sławomir Łuczak, Kazik Malinowski, Dorota Masłowska, Krzysztof Ostrowski, Jan Riesenkampf, Sławomir Shuty, Marek Sieprawski, Jan Sobczak, Paweł Soszyński, Jarek Suszek, Marcin Świetlicki, Krzysztof Varga, Marcin Wilkowski
Ocena 0,0
Lampa i Iskra ... Sławomir Burszewski...
Okładka książki Lampa i Iskra Boża, nr 17 (22). Almanach porażek literackich, zimową jesienią 2000 Wojciech Brzoska, Tadeusz Dąbrowski, Cezary Domarus, Paweł Dunin-Wąsowicz, Krzysztof Grabowski, Jarosław Klejnocki, Marek Kochan, Katarzyna Kolbowska, Jarosław Lipszyc, Kazik Malinowski, Dorota Masłowska, Bartosz Muszyński, Jan Riesenkampf, Andrzej Stefan Rodys, Rafał Romanowski, Tomasz Różycki, Robert Sankowski, Marek Sieprawski, Krzysztof Skiba, Jan Sobczak, Wojciech Staszewski, Dariusz Suska, Jarek Suszek, Marcin Świetlicki, Krzysztof Varga, Wojciech Wilczyk, Marcin Wilkowski, Wojciech Zembaty
Ocena 5,0
Lampa i Iskra ... Wojciech Brzoska, T...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2913
2823

Na półkach: ,

Ta przedziwna powieść jest przerażającą wizją przyszłości społeczeństwa konsumpcyjnego, niemal pozbawionego intelektualizmu.
W mieście Kulun kultura wysoka praktycznie ginie, a umiejętność pisania i czytania uchodzi za przeżytek, więc jest rzadkością. Tu się liczy bezrefleksyjna zabawa, głupawe seriale, sitcomy, biesiada, prymitywne rozrywki okraszone banalnymi rozmowami i płytkimi relacjami.

Marek Sieprawski nie jest pisarzem popularnym, i choć pisze sprawnie, serwuje dania ciężkostrawne.
Niewątpliwie jednak zabawne poprzez kpinę, parodię, wytykanie absurdów współczesności.

Jeśli już sięgać po jego powieści, to może lepiej zacząć od książki "Miasteczko z ludzką twarzą" z roku 2002.
W niej Sieprawski przedstawił miasto, w którym włodarze postanowili stworzyć coś w rodzaju PRL-owskiego skansenu, brak w nim prywatnej własności, nie ma nowoczesnych budynków, hipermarketów, żadnych ułatwień kapitalizmu.
Są realia z czasów rządów PZPR. Walka "nowego" ze "starym" w powieści odbywa się z punktu widzenia speca od public relations zatrudnionego na stanowisku propagandysty.
Smutny obrazek przepleciony z radosną złośliwością i parodią.
W dodatku momentami przed oczami staje bezwolny kłamczuch, propagandysta, obecny premier Morawiecki wraz z zakompleksionym karłem marzącym o władzy absolutnej, Kaczyńskim.
Trudno nie zauważyć analogii.

Lektura niekonieczna, bo w sumie bardziej przygnębiająca niż zabawna, jak to groteska społeczna i polityczna antyutopia.

Ta przedziwna powieść jest przerażającą wizją przyszłości społeczeństwa konsumpcyjnego, niemal pozbawionego intelektualizmu.
W mieście Kulun kultura wysoka praktycznie ginie, a umiejętność pisania i czytania uchodzi za przeżytek, więc jest rzadkością. Tu się liczy bezrefleksyjna zabawa, głupawe seriale, sitcomy, biesiada, prymitywne rozrywki okraszone banalnymi rozmowami i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
827
67

Na półkach:

Na stronie facebookowej Marka Sieprawskiego, w spisie ulubionych książek, widnieje klasyk Franza Kafki, "Proces". Trudno rozstrzygnąć, czy fascynacje treścią autor świadomie przeniósł w akcję swej powieści, kreując postać głównego bohatera. Powieściowy Artur, podobnie jak Józef K., jest everymenem, zakompleksionym, wycofanym z życia towarzyskiego mężczyzną, żyjącym zgodnie z nałożonymi na siebie sztywnymi regułami postępowania. Jedną z nich jest forma ucieczki przed bylejakością życia w kulturę wysoką. Z początku autor przedstawia go jako typowego przedstawiciela inteligencji, stroniącego od wszystkiego, co komercyjne, pospolite, znane ogółowi społeczeństwa, choć wyraźnie pierdołowatego. Można powiedzieć, że jest takim literackim uosobieniem mitu na temat filozofii hipsterów. Niby do kultury brnie, tutaj pod naporem tytułowego śmiechu, ale jest ona dla niego jedynie obwarowaniem, kompulsywnym trzymaniem się elity, by zachować dobre samopoczucie, co okazuje się na dalszych stronach powieści. Nasz bohater kurczowo trzyma się tej drogi, czasem nawet za cenę bycia groteskowym, niczym osobnik owładnięty natręctwami - linii chodnikowych, po których z uporem maniaka następuje.
Z czasem obie strony barykady społeczeństwa, sztucznie wytworzone przez nową totalitarną władzę, choć mającą się dobrze w kapitalistycznych warunkach, każą naszemu biedakowi wybierać po której jest stronie. Fascynujący jest patent, za pomocą którego Sieprawski buduje atmosferę terroru, dając władzy oryginalne środki wyrazu, za pomocą których stopniowo zuboża intelektualnie mieszkańców powieściowego miasta. O zgrozo, sama idea bliska byłaby niejednej reżimowej władzy.
Nietrudno oprzeć się wrażeniu, że zarówno przedstawicieli bezsilnych inteligentów, jak i zaangażowanych, lecz swobodnych, bo wolnych od narzuconych przez siebie konwenansów lekkoduchów, łączy sporo, bowiem paradoksalnie większości z tych pierwszych nie zależy na wyższych wartościach, a zainteresowanie nimi wywodzi się z wyrachowania. Być może nawet to dzięki nim kulturalna utopia w książce zdaje się chylić ku upadkowi.
Całość jest spójna, ma komediowy wydźwięk z czarnym zabarwieniem i tylko wątek z ojcem bohatera nie do końca zrozumiały, sprawia wrażenie wciśniętego na siłę w akcję. Nie można jednak dać się zwieść lekkiemu pióru pisarza - w jakie by komediowo- absurdalne sytuacje bohatera nie wplątywał, wywołują śmiech bynajmniej nie życzliwy naszej współczesności.

Na stronie facebookowej Marka Sieprawskiego, w spisie ulubionych książek, widnieje klasyk Franza Kafki, "Proces". Trudno rozstrzygnąć, czy fascynacje treścią autor świadomie przeniósł w akcję swej powieści, kreując postać głównego bohatera. Powieściowy Artur, podobnie jak Józef K., jest everymenem, zakompleksionym, wycofanym z życia towarzyskiego mężczyzną, żyjącym zgodnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    2
  • Chcę przeczytać
    1
  • Przygnębiająca lektura 😞
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ucieczka przed śmiechem


Podobne książki

Przeczytaj także