Sprzedaż, marketing, biznes. Reguły i realia

Okładka książki Sprzedaż, marketing, biznes. Reguły i realia Zbigniew Berent
Okładka książki Sprzedaż, marketing, biznes. Reguły i realia
Zbigniew Berent Wydawnictwo: Novae Res popularnonaukowa
popularnonaukowa
Novae Res
2015-02-15
2015-02-15

Wertując kartki szukałam ciekawostek, tajników, pomysłów na zrealizowanie chociażby skutecznych i kreatywnych kampanii. Co jednaj otrzymałam? Niesamowity zbiór analiz i przykładów działań biznesowych i rozwoju firmy. Zamiast suchych reguł i masy teorii autor serwuje nam zastrzyk praktycznej wiedzy, którą możemy przestudiować, a wnioski, do których doszliśmy wykorzystać w życiu codziennym bądź swojej pracy.

Co jest podstawą funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa? Ludzie. Ich praca, zaangażowanie i chęć podejmowania wyzwań. Berent mówi bardzo jasno o konieczności szanowania pracownika, motywowania go do działania i szukaniu chęci jego rozwoju. Dlaczego? Zobaczcie, ostatnio jestem na etapie narzekania na swoją pracę. Awans, podwyżka, nowe obowiązki – super! Jednak moment, w którym osoba w moim wieku zaczyna uświadamiać sobie, że monotonia zaczyna zabijać całą radość, pora na zmianę firmy. Młodzi ludzie poszukują wyzwań, a jak się okazuje atmosfera pracy jest jednym z najważniejszych elementów szczęśliwej współpracy. Autor odnosi się wielokrotnie do mało popularnego modelu współpracy z podwładnymi. Niewielu „szefów” zdaje sobie sprawę, że to zgrany team, doceniony, zaangażowany i zmotywowany wróży sukces firmy. Nie mamy tu narzekania, nie mamy konfliktów i walki nawet o niewielkie sumy. Mamy stuprocentowe okazanie szacunku.

Polecam!

Książek o biznesie jest tak wiele, jak samych pomysłów na jego prowadzenie. Część z nich próbuje przeszczepić zagraniczne wzorce na nasz rynek, inne zaś wprowadzają „innowacyjne” rozwiązania, na które nie wiadomo dlaczego nikt wcześniej nie wpadł. Jest jeszcze pewna grupa książek pisana przez doświadczonych przedsiębiorców, do tego z naszego rodzimego podwórka. Takie książki najbardziej lubię – sprawdzone metody, wieloletnia praktyka i możliwość porównania teorii z doświadczeniem, a wszytko w polskich realiach. Nie inaczej jest z książką Zbigniewa Berenta – „Sprzedaż, Marketing, Biznes. Reguły i realia„, gdzie dostajemy obszerny wykład na temat handlu, sprzedaży i biznesu.

To na co trzeba zwracać uwagę w tego typu książkach, to sylwetka autora – kim jest i jakie ma doświadczenie. W przypadku Zbigniewa Berenta mamy do czynienia z przedsiębiorcą, który swoje biznesy prowadzi od samego początku transformacji ustrojowej (a działał jeszcze wcześniej). Absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Szkoleniowiec kadr, audytor i publicysta. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany zarówno za osiągnięcia w biznesie (certyfikat ISO i Fair Play. ) jak i działalność społeczną (Medal Prezesa IPH, Medal Marszałka Województwa Kujawskiego). Z takim zapleczem wiedzy i doświadczenia, podnosi się poprzeczkę jeżeli chodzi o wymagania książki.

Książka składa się na 11 obszernych rozdziałów, gdzie autor wykłada zarówno podstawy jak i bardziej zaawansowane tajniki sprzedaży, rozwiązań lub sytuacji w jakiej przedsiębiorca może się znaleźć. W przystępny sposób możemy prześledzić tradycje handlowe wywodzące się z korzeni polskiego kupiectwa. Jak sam autor zauważa, w okresie 1944-1989 została zaniechana sztuka prawdziwej sprzedaży, dlatego też sięga po to, co najlepsze w tym temacie jeszcze z okresu przedwojennego. Nie chodzi tutaj o stare metody niedostosowane do rynku, ale o użyteczny dorobek wypracowany przez lata uczciwego kupiectwa. Już od pierwszego rozdziału, widać słuszne rozgoryczenie autora na temat stanu gospodarki i prawa w kraju. Jednak nie jest to tylko narzekanie, ponieważ przedstawione są sposoby poprawienia tej sytuacji (na co wydają się ślepi rządzący od 25 lat krajem). Bardzo duży nacisk w całej książce kładziony jest na etykę i uczciwe współzawodnictwo kupieckie. Jednak same reguły to nie wszystko. Wielokrotnie przedstawiona zostaje praktyka – zarówno w formie case study firm polskich oraz zagranicznych, jak i własnych doświadczeń autora – zarówno tych pozytywnych jak i nieudanych. Nierzadko autor ściera ze sobą porady o tym, co powinno być z tym, co tak naprawdę działa, weryfikując lub obalając pewne mity i stereotypy. Praktyką jest również wiele schematów, metod i przykładów dotyczących znajdowania m.in. nowych kanałów dystrybucji, klientów i spotkań z nimi czy dostosowywania się do rynku.
Pełna recenzja na:

• Business