Sułtan z Palermo

Patronat LC
Tariq Ali Wydawnictwo: Lambook Cykl: Kwintet Muzułmański (tom 4) powieść historyczna
A Sultan in Palermo
Tomasz Illg
Lambook
orient
A Sultan in Palermo
Kwintet Muzułmański (tom 4)
powieść historyczna
Tomasz Illg
orient

Oficjalne recenzje i

Opowieści z królestwa Sycylii

[ 4 ] Link do recenzji

11944

Czwarta w kolejności pisania w cyklu (powstawała w latach 2004-8) książka Kwintetu wydała mi się najsłabsza: naiwna, momentami głupio złośliwa i choć Ali zachował wierność co do faktów z życia Al-Idrisiego i Rogera II, mam wrażenie, że cała obyczajowa otoczka ma więcej wspólnego z opowieściami Szeherezady i homeryckim bajaniem, niźli z historią. To rodzaj paszkwilu na...

Przedostatnia część "Kwintetu Muzułmańskiego" nie rozczarowuje. Tariq Ali jak zwykle bardzo obrazowo ukazuje losy jednostki na tle wielkich wydarzeń historycznych - tym razem są to niełatwe relacje muzułmańsko-chrześcijańskie w XII-wiecznej Sycylii. Do tego oczywiście niezliczona liczba miłosnych komplikacji i rodzinnych intryg. Autor przybliża obyczajowość wyznawców...

Genialna tak samo jak poprzednie części Kwintetu. A na półce już czeka ostatni tom :)

Na półkach: , , , , ,

Na mojej półce ta książka czekała na odpowiednią chwilę. To moje pierwsze spotkanie z autorem i jego twórczością, więc chciałam mieć odpowiedni nastrój i dużo wolnego czasu, by idealnie wciągnąć się w historię. Kiedy nie jestem pewna, czy coś mi się spodoba unikam sytuacji, w których źle by mi się czytało. W ten sposób nadeszła matura i wszechobecny stres, więc obiecałam...

Bardzo mi się spodobało umiejętne dawkowanie romansu, wątpliwości, elementów historycznych. Motyw małego człowieka w burzy dziejów jest niewyczerpany :) Ponadto czyta się lekko, jest dobrze napisana. Konflikt chrześcijaństwo - islam wciąż aktualny, a dobrze przeczytać coś "z drugiej strony".

Zapraszam do przeczytania mojej recenzji:

Dyskusje

• Powieści historyczne