Księga Saladyna

- Tytuł oryginału:
- The Book of Saladin
- Data wydania:
- 2014-09-22
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-09-22
- Liczba stron:
- 390
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788363531119
- Tłumacz:
- Tomasz Illg
- Wydawnictwo:
- Lambook
- Tagi:
- orient
- Tytuł oryginału:
- The Book of Saladin
- Cykl:
- Kwintet Muzułmański (tom 2)
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2014-09-22
- Liczba stron:
- 390
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788363531119
- Tłumacz:
- Tomasz Illg
- Tagi:
- orient
Kair, rok 1181. Ibn Jakub, ambitny i utalentowany skryba żydowskiego pochodzenia, podejmuje się spisania historii życia sułtana Salah ad-Dina - potężnego władcy i wyjątkowego człowieka. Przez długie miesiące, podczas których towarzyszy Saladynowi, poznaje jego przyzwyczajenia, poglądy i sekrety, a zarazem uczestniczy w życiu dworu, haremu i armii. By wykonać powierzone mu zadanie i nie stracić przy tym życia, Ibn Jakub musi nauczyć się funkcjonować w niezwykłym dla siebie świecie zakulisowych rozgrywek o władzę, manipulacji dworskich urzędników i haremowych intryg.
Intrygująca powieść historyczna osnuta wokół postaci legendarnego Saladyna i rozgrywająca się w scenerii dwunastowiecznego Kairu, Damaszku oraz Jerozolimy. Tariq Ali w mistrzowski sposób odtwarza nie tylko realia dworów muzułmańskich władców i kulisy wypraw krzyżowych, lecz także skomplikowane relacje międzyludzkie. Z epickim rozmachem przedstawia barwną galerię postaci historycznych i fikcyjnych, z których każda zapada w pamięć.
Księga Saladyna to drugi tom Kwintetu Muzułmańskiego - bestsellerowego cyklu powieści historycznych, opisujących ścieranie się islamu i chrześcijaństwa w średniowiecznej Europie. Każdy z tytułów serii to niezwykła podróż w przeszłość, gdzie losy zwykłych ludzi splatają się z wielką historią i polityką.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Saladyn – zwycięski sułtan
Niezmiernie rzadko zdarza się, aby drugi tom powieściowego cyklu był o kilka klas lepszy od pierwszego. Z taką jednak nietypową sytuacją mamy do czynienia w przypadku „Kwintetu muzułmańskiego”, którego autorem jest Tariq Ali, Brytyjczyk pochodzący z Pakistanu. Największą zaletą części pierwszej był urokliwy tytuł („W cieniu drzewa granatu”). Natomiast fabuła, opisująca perypetie arystokratycznej arabskiej rodziny po upadku Grenady, grzeszyła przegadaniem. Zabrakło wyrazistych postaci, a narracja prowadzona z wielu punktów widzenia nie sprzyjała zaangażowaniu czytelnika. Można było odnieść wrażenie, iż bezradność pokonanych w czasie rekonkwisty Saracenów udzieliła się samemu autorowi. Jednak drugi dom cyklu to już zupełnie inna bajka.
Poznajemy w nim samego Saladyna (konsekwentnie nazywanego w powieści Salah ad-Dinem). Wybitnemu wodzowi towarzyszymy przez ostatnie 12 lat jego życia, gdy, dzięki swoim talentom militarnym i dyplomatycznym, doprowadził do ostatecznego triumfu Arabów w zmaganiach z krzyżowcami. Naszym przewodnikiem po świecie Saladyna jest żydowski skryba Ibn Jakub, człowiek o wielkiej inteligencji i empatii. To jego oczami oglądamy kolejne dokonania charyzmatycznego władcy. Wprawdzie ci dwaj spotykają się w roku 1181, gdy Saladym jest już sułtanem, ale jako biograf Ibn Jakub nie ogranicza się do relacjonowania bieżących wydarzeń. Wielokrotnie cofa się do przeszłości Saladyna, dzięki czemu powieściowy obraz arabskiego „rycerza bez skazy” staje się naprawdę wielowymiarowy i przekonujący.
Saladyn całe swoje życie podporządkował odzyskaniu Jerozolimy, zdobytej przez krzyżowców w roku 1099. Dążąc do tego celu, zjednoczył skłóconych i podzielonych Arabów oraz stworzył potęgę militarną, której nie mogli przeciwstawić się rycerze z Zachodu. Nie był przy tym, jak można by podejrzewać, religijnym fanatykiem czy brutalnym dyktatorem Zasłynął przecież nie tylko jako przywódca dżihadu, ale również jako mecenas nauki i sztuki, człowiek o wielkiej wiedzy, wspaniałomyślny i rycerski. Dowiadujemy się tego wszystkiego od Ibn Jakuba, który towarzyszy swemu panu zarówno podczas oficjalnych okazji, jak też podczas kameralnych spotkań poświęconych przeszłości.
Na kartach powieści pojawia się nie tylko Saladyn, ale również mnóstwo ciekawych postaci z jego otoczenia. Poznajemy wyraziste, pełne temperamentu postaci kobiece oraz arabskich wojowników i filozofów. Czytając „Księgę Saladyna”, musiałem przyznać, że zabieg z narratorem będącym osobą z zewnątrz, dla którego opisywany świat jest - podobnie jak dla czytelnika - tajemniczy i nieoczywisty, sprawdził się znakomicie. Przy tym Ibn Jakub nie jest narratorem odseparowanym od opisywanych wydarzeń. Towarzysząc sułtanowi, przeżywa też swoje własne dramaty i dylematy, zyskując naszą sympatię i zrozumienie.
Dzisiaj, gdy prognozowane przez Samuela Huntingtona „zderzenie cywilizacji” niemal codziennie obserwujemy w serwisach informacyjnych, gdy islam bywa kojarzony głównie z Al-Kaidą i terrorystycznym Państwem Islamskim, warto przypomnieć sobie czasy Saladyna, będące też latami świetności kultury arabskiej. Tego egzotycznego świata, górującego wówczas cywilizacyjnie i kulturowo nad ciemną, fanatyczną, niemyjącą się Europą, w której średniowiecznych mrokach chociażby wiele dzieł greckich filozofów nie przetrwałoby, gdyby nie ich arabskie przekłady. Tariq Ali wraz z Ibn Jakubem okazują się bardzo dobrymi przewodnikami po złotym wieku islamu.
Bogusław Karpowicz
Popieram [ 9 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 98
- 27
- 10
- 4
- 2
- 2
- 2
- 2
- 1
- 1
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
W wielu oczach pojawiły się łzy, które w przeciwieństwie do poezji były absolutnie szczere.
Samo prawo do wydawania rozkazów nie zagwarantuje ci szacunku.
Szczęśliwy ten, kto doświadczył męczarni , burz oraz namiętności codziennego życie, bo tylko taki człowiek jest w stanie prawdziwie naciesz...
Rozwiń
Opinie [6]
Drugi tom "Kwintetu Muzułmańskiego" podobał mi się znacznie mniej niż "W cieniu drzewa granatu". Historia życia Saladyna widziana oczyma żydowskiego skryby to wymagająca lektura. Historia i polityka mieszają się tu z dworskimi, najczęściej pikantnymi,intrygami. Zabrakło mi tajemnicy do rozwiązania, a opowieść jest nieco zbyt rozwlekła. Jednak powieść nie zniechęciła mnie...
więcejTreść zdecydowanie skupia się na polityce. Przypuszczam, że z tego powodu miejscami nudziłam się. Trochę nużąca forma zapisu treści - od marginesu do marginesu. W zasadzie nie wiele się działo, poza kilkoma historiami z haremu (które moim zdaniem też nie rzucały na kolana). Książka napisana płytko, bez dreszczyku emocji, tak jakby same wielkie wyrażenia wystarczyły (brak...
więcejPrzeczytałam i muszę powiedzieć, że, tak jak pierwsza część Kwintetu, ta również strasznie zaabsorbowała moją uwagę. Pan Ali przedstawił Saladyna i jego najbliższych w taki sposób, że nie sposób ich po prostu nie lubić, a co za tym idzie, współczuć tego, co musieli znosić ze strony chrześcijan, dla których byli jedynie bandą niewiernych, których trzeba zgładzić. Jak to...
więcejDruga część pięcioksiągu Tariqa Aliego koncentruje się na walkach sułtana Saladyna z krzyżowcami w latach 1181-1193, z retrospektywami dotyczącymi głównie jego młodości. Powieść wydaje się żywsza, niż część pierwsza, bo i wydarzeń jest więcej - akcja obejmuje dłuższy odcinek czasowy.
więcejSiłą rzeczy autor bierze stronę muzułmanów, ukazując krzyżowców jako barbarzyńców. Zresztą...
Mam mieszane uczucia. Z jednej strony powieść zasługuje na 8 gwiazdek, a z drugiej tylko na 4. Dlaczego?
więcejNie ukrywam, że chciałam dowiedzieć się czegoś więcej o prawdziwej historii Saladyna i obce nazwisko kazało mi założyć, że autor wie, o czym pisze. Tymczasem książka napisana jest w ten sposób, że w centralne wydarzenia z życia (autentycznego) Saladyna, wpleciono bajkę...
"Księga Saladyna" to druga część serii "Kwintetu Muzułmańskiego" i rozgrywa się w XII wieku. Narratorem w niej jest skryba żydowski Ibn Jakub (postać fikcyjna) opisujący losy sułtana Salah ad-Dina, znanego jako Saladyn w Europie. Akcja powieści toczy się w Kairze, Damaszku i Jerozolimie.
więcejKsiążka nie zachwyca szybkością akcji, opisy historyczne są dosyć długie i nudne.
Nie...