Milion małych kawałków

Okładka książki Milion małych kawałków
James Frey Wydawnictwo: Burda Publishing Polska literatura piękna
literatura piękna
A Million Little Pieces
Burda Publishing Polska
2015-03-18
2015-03-18
Patryk Gołębiowski
uzależnienie odwyk narkotyki biografia alkoholizm

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Nie zachwyciła mnie, aż tak jak niektórych, ale wielki wielki plus za dwie rzeczy. Pierwsza, to pokazanie tego co całe życie powtarzam człowiek zawsze musi jeden nałóg zastąpić drugim. Tu mi się podoba, że bohater też to wie i nie ma zamiaru tego zrobić. Moje spostrzeżenia o AA jest takie samo. Druga rzecz to chyba pierwsza książka o tej tematyce, w której nie koniecznie ma nam się zrobiż żal bohatera i gdzie on sam nie znajduje wymówek. Wielki szacun za to ,że jest świadomy , że to on ,że to jego wina A nie otoczenia. W większości książek, które czytałam z tej serii, oni zawsze szukają winnych

Książka porusza szereg trudnych tematów związanych z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu. Pokazuje ciemną stronę zażywania substancji psychoaktywnych, mianowicie degrengoladę moralną człowieka, utratę szacunku do samego siebie i kontaktów z bliskimi, walkę o każde "jutro", zmaganie się z fizycznymi aspektami odstawienia używek, potrzebę zrozumienia swojego problemu, wybaczenia innym oraz, przede wszystkim, samemu sobie. To sprawia, że książka porusza, wstrząsa i na długo zapada w pamięć. Jedyną kwestią wzbudzającą kontrowersje jest stosowanie przez Jamesa Frey'a zabiegów literackich mających na celu podkoloryzowanie opowiadanej przez niego historii w miejscach, które autor uznał za "zbyt nudne", aby mogły czytelnika zainteresować w swoim oryginalnym wydaniu. W moim odczuciu "podrasowanie" pojedynczych wątków opowieści nie wpływa znacząco na finalną ocenę książki, tym bardziej, że Frey przyznaje się do stosowanych przez siebie zabiegów w prologu "Miliona...". Uważam powieść za wartościową lekturę, którą, pomimo poruszanej w niej trudnej tematyki, połyka się w jeden wieczór.

Doskonała opowieść o walce, walce ze sobą, walce z rodzicami, walce ze wszystkimi, którzy staną na drodze. Upodlenie siebie i wszystkich dookoła. W końcu wiara w naprawę całego życia, uwolnienie się od nałogów, pokochanie siebie i innych. Wielkie emocje, wielkie nadzieje, wielkie przegrane i wygrane. Bardzo polecam. Naprawdę warto, tym bardzie, że historia ta oparta jest o historię prawdziwego człowieka z krwi i kości.

Gdy ktoś się pyta o mój ulubiony tytuł ta książka zawsze zostaje wspomniana.

Gdy ktoś się pyta o mój ulubiony tytuł ta książka zawsze zostaje wspomniana.

Autor podkolorowal cala historie, do czego przyznaje sie juz we wstepie. To zle.
Jednoczesnie napisal ksiazke absolutnie wspaniala, wzruszajaca, zmuszajaca do myslenia i byc moze, przewartosciowania swoich wartosci.
To juz dobrze. Lepiej Najlepiej Cudownie Wspaniale.
Dla mnie, jedna z najlepszych opowiesci z jaka mialem przyjemnosc sie zetknac.

To juz dobrze. Lepiej Najlepiej Cudownie Wspaniale.
Dla mnie, jedna z najlepszych opowiesci z jaka mialem przyjemnosc sie zetknac.

7.5
Ogólnie dobra, nawet się formę wypowiedzi da zaakceptować, natomiast w środku jest tak nudny przestój, że czytanie rozwlekło mi się na miesiące.
Czytane w wersji oryginalnej.

7.5
Czytane w wersji oryginalnej.

Mocna, brutalna, wstrząsająca, lecz jednocześnie dająca nadzieję. Polecam każdemu kto zetknął się z nałogiem w swojej rodzinie czy otoczeniu.

O tym że ta książka nie jest dla każdego przekonałam się na własnej skórze. Jest to bowiem kolejna pozycja, która kilka lat temu porzuciłam w kat nie przeczytawszy do końca. Tym razem,jednak mi się udało.
"Milion małych kawałków" to historia młodego człowieka uzależnionego od alkoholu i narkotyków. Warto dodać, że jest to książka autobiograficzna z domieszką lekkiego podkoloryzowane że strony Autora.
A więc, 23 letni James trafia na odwyk. Jego stan jest tak krytyczny,że wystarczyłoby kilka szklaneczek bourbonu czy jedna czy dwie działki więcej a byłoby po nim. Cała powieść opowiada o Jego zmaganiach w ośrodku,o uzdrowieniu zarówno fizycznym jak i duchowym. Jest toteż historia o nawiazywaniu przyjaźni, które pozostaną na całe życie.
Przez pierwsze 100 stron byłam ta książka zachwycona(choć po głębszym namyśle,nie jest to chyba odpowiednie słowo). Aż sama się sobie dziwiłam, że kilka lat temu, rozstaliśmy się (książka i ja)w połowie zdania. Autentyczność postaci,zmagania Jamesa i możliwość wglądu w jego pogmatwane myśli było niezwykłym przeżyciem. Niemniej,po jakimś czasie zauważyłam powtarzalność opisywanych sytuacji,przemyślen, dialogów. Rozumiem, że życie w ośrodku nie jest jazdą na rollercoasterze,a próba nauczenie się normalności i powtarzalności dnia, niemniej mnie jako czytelnika nudziło poraz enty czytanie tych samych zdań.

Potężna.
Brutalna.
Trudna w odbiorze.
Autor wybrał idealny styl. Brak klasycznych dialogów. Powtórzenia. Interpunkcja.
Chaos, niepokój i siła w jednym.
Osobiście nie interesuje mnie, że książka jest podkoloryzowana.
Sądzę, że w głowie nałogowca na odwyku dzieje się ogromny miszmasz i klimat tego został oddany w 100%.

Potężna.
Brutalna.
Trudna w odbiorze.
Chaos, niepokój i siła w jednym.
Osobiście nie interesuje mnie, że książka jest podkoloryzowana.

Przerobiłem w życiu już wiele książek o uzależnieniach, narkotykach, alkoholu, odlotach i odwykach. Aż dziwne, że dopiero sięgnąłem po tę pozycję, zwłaszcza z tak wysoką średnią. Pisarz opowiada o własnych przeżyciach z narkotykami i alkoholem i swoim pobycie w ośrodku odwykowym w Minnesocie. Jednak już na wstępie ostrzega, że sporo podkolorował i ubarwił, a także przedstawił siebie samego jako dużo większego twardziela niż w rzeczywistości. Co ciekawe i jednocześnie znamienne, uczynił to wyznanie już po tym, jak ta książka sprzedała się w wielomilionowym nakładzie i mógł spokojnie przeliczać zyski. Wiadomo, taka branża, nie jestem zdziwiony. To historia 23 letniego Jamesa, który pochodził z dobrego i zamożnego domu, a jednak od kilkunastu lat był ciężko uzależniony od alkoholu i narkotyków. Trafia on na odwyk, który jest ostatnią deską ratunku żeby wyjść na prostą. Nie chce uczestniczyć w programie 12 krókow i AA, nie wierzy w standardowe i ponoć najskuteczniejsze metody, uważa że każdy człowiek sam ponosi konsekwencje swoich wyborów i ma decydujący głos, a opinie o genach czy chorobie są tylko wymówkami i tanim usprawiedliwieniem. Opisuje tutaj prostymi, dosadnymi słowami swoją walkę z nałogiem, opowiada o poznaniu na oddziale przyjaciół. Również zakochuje się, wbrew regulaminowi, w ciężko uzależnionej od cracku prostytutce. Jak ta historia się potoczyła, to już każdy się dowie kto przeczyta. Muszę przyznać, że tak wysoka średnia jest trochę zastanawiająca. Nie ma tu odkrycia Ameryki i powieść nie wnosi wiele w tematyce uzależnień. Zbytnio nie porusza i nie rzuca na kolana, ale jest sprawnie napisana i przeczytałem bardzo szybko. Bardziej jako dobry zapychacz czasu niż historia, która poruszy do głębi jak "Dzieci z dworca Zoo". Nie ma co się nastawiać na wybitne dzieło.