Faszyzm i okupacje 1938-1945. Wykonywanie okupacji przez państwa Osi w Europie, t.1. : Ukształtowanie się zarządów okupacyjnych

Okładka książki Faszyzm i okupacje 1938-1945. Wykonywanie okupacji przez państwa Osi w Europie, t.1. : Ukształtowanie się zarządów okupacyjnych Czesław Madajczyk
Okładka książki Faszyzm i okupacje 1938-1945. Wykonywanie okupacji przez państwa Osi w Europie, t.1. : Ukształtowanie się zarządów okupacyjnych
Czesław Madajczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
792 str. 13 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
1983-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1983-01-01
Liczba stron:
792
Czas czytania
13 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8321003354
Tagi:
faszyzm nazizm okupacja
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
611
568

Na półkach:

Uwagi dotyczące „Polityki III Rzeszy w okupowanej Polsce” można odnieść i tu. Częsciowo powielone błędy z tamtej książki. Na przykład zdanie „Hitler pogorszył jeszcze sytuację, wydając 4 października [1939] dekret o amnestii, ustalający, że wykroczenia popełniane przez Niemców na okupowanych obszarach polskich pod wpływem oburzenia na "okrucieństwa Polaków" nie będą ścigane w trybie sądowym i zostają darowane, a wyroki ulegają zawieszeniu.” (s. 134) zostało powtórzone ad verbum, z tym że „okrucieństwa Polaków” wzięte w cudzysłów. Jednak „dekret” (tajny, zatem nie obowiązujący) nie „zawieszał” lecz „uchylał” orzeczone kary, co jest różnicą poważną, kara zawieszona może być wykonaną przy spełnieniu odpowiedniego warunku (jak popełnienie kolejnego przestępstwa czy lekceważenie nadzoru przez osobę skazaną).

Czasem błędy pominięte milcząco, przy powtórzeniu wywodu „Szeroko stosowano odpowiedzialność zbiorową. W Generalnej Guberni dotyczyła ona nie – jak na ziemiach anektowanych – tylko działalności ruchu oporu, lecz również przestępstw pospolitych czy wykroczeń gospodarczych. Nie liczono się zupełnie z artykułem 50 konwencji haskiej, iż żadna zbiorowa kara pieniężna lub inna nie może być nałożona na ludność za postępki jednostek, za które nie można jej czynić odpowiedzialną solidarnie. Podczas I wojny światowej Niemcy brali 10 zakładników na wypadek jakiegokolwiek ataku na ich oddziały wojskowe.” (s. 224) pominięte słusznie zdanie „Konwencja ta dopuszczała branie zakładników dla zapewnienia bezpieczeństwa wojsku podczas działań wojennych lub podczas okupacji przez siły zbrojne.” („Polityka III Rzeszy” t. 2 s. 248).

Czasem zaś dodane nowe błędy: „Na Pomorzu w odwet za represje polskie, podjęte w odpowiedzi na próbę rebelii Niemców bydgoskich, zamordowano kilkanaście tysięcy Polaków”. (s. 134)
Wedle sprawozdania „Einsatzkommando 16” z 20 października 1939 miało być ich około 20 tysięcy (Barbara Bojarska „Eksterminacja inteligencji polskiej na Pomorzu Gdańskim” Poznań, Instytut Zachodni 1972, s. 131)
Wygląda to na obniżenie bez uzasadnienia.
„Autor niestety nie podaje żadnego źródła na represje polskie, nie wyjaśnia, na czym polegały, zaniża liczbę ofiar nawet w świetle dokumentów niemieckich. Jednocześnie zapomina, że Generalplan Ost zakładał wyniszczenie narodu polskiego, a stłumienie dywersji mogło tylko przyspieszyć realizację tej polityki na Pomorzu, ale nie było zasadniczą przyczyną mordów na Polakach.” (Edmund Zarzycki „Działalność hitlerowskiego Sądu Specjalnego w Bydgoszczy w latach 1939–1945” Warszawa–Poznań 1987 s. 9)

Są też wiadomości ważne, jak przy jednomyślnym rzekomo głosowaniu za „połączeniem Austrii z Rzeszą”: „Nastroje musiały kształtować się różnie, skoro raport Gestapo z Innsbrucka z połowy 1938 r. ocenił, że w kontrolowanym przez nie okręgu tylko 15% ludności było za inkorporacją, 30% godziło się na nią ze względów oportunistycznych, 20% miało wątpliwości, a 35% było jej przeciwnych.” (s. 43) Jednak na ogół rozproszone wśród mniej istotnych.

Uwagi dotyczące „Polityki III Rzeszy w okupowanej Polsce” można odnieść i tu. Częsciowo powielone błędy z tamtej książki. Na przykład zdanie „Hitler pogorszył jeszcze sytuację, wydając 4 października [1939] dekret o amnestii, ustalający, że wykroczenia popełniane przez Niemców na okupowanych obszarach polskich pod wpływem oburzenia na "okrucieństwa Polaków" nie będą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    1
  • Ulubione
    1
  • 1.6.Dwudziestolecie Międzywojenne
    1
  • 0.3.Do kupna/pożyczenia
    1
  • Przeczytane na studia
    1
  • Trzecia Rzesza / wojna / Holocaust / okupacja
    1
  • Niesamowite książki
    1
  • Non-fiction/Academic
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne