Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro

Okładka książki Niezatapialna Karolina Domagalska, Karolina Hamer
9,5
Niezatapialna Karolina Domagalska...

Oficjalne recenzje i

Trudna sztuka zrozumienia

[ 13 ] Link do recenzji

Reportaż, który bardzo wciąga, a każda historia budziła we mnie pełno emocji. Przeczytanie tej pozycji na pewno przyczyniło się do poszerzenia mojej wiedzy na temat in vitro. Autorka opisała zabieg, jakim jest in vitro z prawie każdej możliwej strony, dzięki czemu mamy tutaj przykład idealnego, obiektywnego reportażu.
Polecam.

Dawno już żadna książka mnie tak nie zdenerwowała jak reportaż „Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro” Karoliny Domagalskiej. Jest to doskonały przykład reportażu idealnie wyważonego i bezstronnego, takiego, który dotyka danego problemu z bardzo wielu stron, wysłuchuje spokojnie wszystkich zainteresowanych i dotyka nie tylko jego sedna, ale też pobocznych...

Nie od dziś wiadomo że w Polsce wszystko co nienaturalne jest praktycznie od razu nieetyczne, zakazane, albo przynajmniej tabu.
Ta książka nie opisuje jedynie sytuacji w Polsce bo jak już wspomniałam ciężko żeby w kraju tak katolickim był to temat popularny i naturalny do rozmów. A szkoda.

Wiele par, heteroseksualnych par (żeby nie było) zmaga się z problemami zajścia w...

Solidna pozycja, może trochę za krótka. Wolałbym więcej przykładów z Polski i nakreślenia szerzej sytuacji w naszym kraju, jak i polskich historii par. Niemniej dowiedziałem się z niej więcej o in vitro niż przez lata czytania artykułów w internecie, gazetach etc. Niektóre relacje sprawiają, że mimo zrozumienia ich punktu widzenia, sprzeciwia się metodom i legalnością...

Karolina Domagalska "Nie przeproszę, że urodziłam"

Wydawnictwo Czarne od kilku dobrych lat to ekstraliga dla mnie, jeśli chodzi o literaturę faktu. Ich reportaże to bardzo ważne i potrzebne tematy - których autorzy sondują tematy XXI wieku. Po raz kolejny miałam przysłowiowego nosa, sięgając w bibliotece po "Nie przeproszę, że urodziłam".

Bo bez dwóch zdań i czysto...

Na półkach: , , , , ,

"Jeśli chodzi o prawa dzieci, to pamiętajmy, że nikt nie ma dzieci ze względu na same dzieci, to zawsze egoizm albo przypadek. To fundamentalna ludzka potrzeba."
Tym cytatem mogłabym w sumie całościowo podsumować swoje odczucia co do tej książki. No może bez ostatniego zdania, bo dla mnie posiadanie dziecka jest raczej fundamentalną ale "anty-potrzebą" 😅
W reportażu tym...

bardzo dobry reportaż podchodzi do tematu z różnych stron. powiedziałabym że to nie jest reportaż o in vitro do jakiego się przyzwyczailiśmy mówić to jest reportaż o chęci posiadania potomstwa czasami mimo wszystko bez względu na trudności i wyrzeczenia. czasami szokujący dający do myślenia szalenie ciekawy polecam

Książka pozwala spojrzeć na temat in vitro z wielu różnych punktów, co bardzo cenię. Przed lekturą nie miałabym tak szerokiego poglądu na ten temat. Kilka informacji było wręcz zaskakujących. Jednak iryruje mnie skakanie po historiach różnych osób. Wolałabym, gdyby historia jednej strony była opowiedziana od A do Z, po czym nastąpiłaby kolejna, zupełnie inna już historia.

To prawdziwa antologia przypadków z zapłodnienia in vitro. Może nie brzmi to bardzo zachęcająco, ale to zaskakujące studium przypadków, które nie przychodzą nam na myśli jako pierwsze, gdy pojawia się temat zapłodnienia in vitro. Kwestie etyczne, zupełnie nie związane z krytyką Kościoła. A przede wszystkim obiektywnie przedstawiające temat.

Bardzo dobry, ciekawy reportaż. Jestem zdumiona jak wiele emocji on we mnie wzbudził, niestety głównie negatywnych jeśli chodzi o in vitro. Nie będę się jednak wdawać tu w szczegóły, bo to nie jest odpowiednie miejsce, Mogę napisać tylko jedno. Jeśli kiedykolwiek jeszcze spotkam się z opinią, że kobieta która nie chce mieć dziecka jest egoistką, to na pewno odeślę tego kto...

Dyskusje

• Reportaż
  • Literatura faktu
  • 2019
  • 2021
  • 2018
  • 2020

Karolina Domagalska Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro Zobacz więcej