13 pięter

Karakter
2020-05-21
2015-08-12
Inne

Okładka książki Znak nr 799 (12/2021) Agnieszka Burton, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Joanna Guszta, Łukasz Jarosz, Dominika Kozłowska, Łukasz Najder, Janusz Poniewierski, Filip Springer, Dominika Słowik, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Arkadiusz Żychliński
Ocena 7,0
Znak nr 799 (1... Agnieszka Burton, J...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii. Wydanie specjalne „Wokół Jutra”, nr 1/21, jesień 2021 Michał Cetnarowski, Marta Kisiel, Magdalena Kozak, Karolina Lewestam, Justyna Pobiedzińska, Adam Robiński, Filip Springer, Karolina Słowik
Ocena 7,7
Pismo. Magazyn... Michał Cetnarowski,...
Okładka książki Znak nr 798 / 2021 Wojciech Bonowicz, Stefan Chwin, Olga Gitkiewicz, John N. Gray, Joanna Guszta, Joanna Jędrusik, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Edward Pasewicz, Janusz Poniewierski, Dariusz Rosiak, Filip Springer, Olga Szmidt, Maciej Topolski, Marta Alicja Trzeciak, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Filip Zawada, Magdalena Śmieja
Ocena 7,0
Znak nr 798 / ... Wojciech Bonowicz, ...

W pierwszej części mamy opowieść o warszawskim problemie mieszkalnictwa w międzywojniu. Trochę przykładów, tło polityczne. Bardzo dużo cytowań gazet z tamtych czasów. Druga część opisuje głównie współczesne problemy, m.in. historie kredytowe, bolączki lokatorów, nieudolność polityków.

Myślę, że jest to nie najgorsza książka. Czyta się ją całkiem dobrze. Dla mnie pierwsza część jest trochę lepsza. Szkoda, że wszystko co ciekawe, pewnie dałoby się przedstawić na 100 stronach.

Na półkach: , , , , , ,

Miałam ten reportaż w planach już od kilku lat, lecz zawsze było coś ciekawszego i bardziej pilnego do przeczytania. Teraz jednak poniekąd zostałam zmuszona do przeczytania tej książki z powodu tematu jaki sobie wybrałam na dyplom magisterski. I szczerze mówiąc żałuję, że tyle zwlekałam z przeczytaniem tego, bo jest to niezwykle wartościowa i ciekawa książka. Zawiera zatrważające historie, które poruszyły mnie do żywego i otworzyły oczy na tematy na które nie do końca zwracałam przedtem uwagę. Na pewno jej treść bardzo mocno przyda mi się w trakcie pisania dyplomu.
Zdecydowanie polecam każdemu kto interesuje się życiem ludzi w Polsce i tym jak ewoluował system pomocy mieszkańcom przez te wszystkie lata.

Reportaż Filipa Springera porusza bardzo ważny temat, jakim są starania Polaków o posiadanie własnego kąta, miejsca które mogą nazwać domem. Niestety "13 pięter" jest reportażem bardzo nierównym. Niektóre z "pięter" są absolutnie fantastycznie przeanalizowane, jednak w części rozdziałów autor zaledwie zarysowuje problem, nie kusząc się o wyjaśnienie jego przyczyn czy propozycję jego rozwiązania. Mimo wszystko uważam, że po książkę warto sięgnąć, głównie ze względu na to jak aktualnym i bliskim nam problemem jest trudna sytuacja mieszkaniowa Polaków.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Warto się pochylić nad tematem mieszkalnictwa w Polsce. Książka naprawdę godna polecenia.

20-lecie międzywojenne i czasy obecne, ciekawie pokazany temat polskiego mieszkalnictwa. Szkoda że zabrakło okresu PRL

Na półkach: , , , , ,

Świetny reportaż porównujący sytuacją mieszkaniową najuboższych warstw społeczeństwa polskiego w 20-leciu międzywojennym i obecnie. Jednym zdaniem ujmując wywód autora - nic się nie zmieniło - tak obecnie - jak i sto lat temu - państwo nie jest zainteresowane pomocą najbiedniejszym.

„13 pięter” to jedna z tych książek, przy których zabrakło mi zakładek, żeby zaznaczyć wszystkie ciekawe fragmenty. Tutaj niemal na każdej stronie jest coś ciekawego, wytrącającego z równowagi, zdumiewającego, zadziwiająco przykrego. Czytając mozna otworzyć oczy – także z niedowierzaniem.
Obraz II Rzeczpospolitej jaki jest nam malowany – w glorii chwały – przy bliższym poznaniu i konfrontacji z faktami traci blask, a porównując tamtą sytuację z obecną można mieć przykre wrażenie de javu.
Pomimo odzyskania niepodległości, pomimo transformacji ustrojowej Polska to nie jest dom wszystkich, nie każdy może w nim mieszkać i nie każdy w tym miejscu jest mile widziany. Niestety sto lat różnicy niewiele tu zmieniło. A często sytuacja Polek i Polaków jest dość podobna.
Cóż, warto wiedzieć. Polecam.

Książkę otwiera opis samobójstwa trzech kobiet z jednej rodziny, z powodów socjalnych/ekonomicznych. Teraz już o czymś takim nie przeczytamy w gazetach i to nie dlatego, że takich sytuacji nie ma, tylko o samobójstwach się po prostu nie pisze w gazetach.

Mamy pozorną wolność, ale każdy z nas ma pewnie kogoś w rodzinie lub najdalej osobę w sąsiedztwie zniewoloną na kilkadziesiąt lat kredytem hipotecznym. Ludzie drżą o bezpieczne jutro, żeby nie stracili pracy, mogli spłacić zaciągnięte pożyczki i doczekać jakiejś przyszłości.

Świetna pierwsza część książki, druga dobra.

Świetna pierwsza część książki, druga dobra.

Wbrew wielu opinii początek taki sobie .
Piętro XII i XIII mówi jak jest na prawdę.

,, ..... Po II wojnie światowej wszystkie borykały się z problemem mieszkaniowym.
(.....)
Władze tych państw wiedziały bowiem , że ich obywateli nie stać na kupno nieruchomości , więc nie trzeba ich do tego zmuszać.
Wystarczy , że będą mieli gdzie mieszkać.
Dziś w tych krajach odsetek mieszkań do wynajęcia jest różny , ale nadal wyższy niż w Polsce. ..... ''

Piętro XII str.249

p.s.
..... , dlaczego kupujemy mieszkania jak nas na nie nie stać?

Wbrew wielu opinii początek taki sobie .
Piętro XII i XIII mówi jak jest na prawdę.

(.....)
Wystarczy , że będą mieli gdzie mieszkać.
Dziś w tych krajach odsetek...

Książka moim zdaniem bardzo nierówna - początek świetny, bardzo mocny, wciągający, ukazujący sytuację w międzywojennej Polsce, o której pewnie większość osób nie miała pojęcia. Dalsza część książki, ta bardziej współczesna, nieco rozczarowująca, nie ukazuje zbyt wielu nowych wątków. Na pewno warto przeczytać tą książkę, żeby zmusić się do refleksji na temat sytuacji mieszkaniowej w Polsce, ale trzeba zdawać sobie sprawę z istnienia pewnych dłużyzn w tej historii.