Modernizm zapoznany. Architektura Poznania 1919-1939

Okładka książki Modernizm zapoznany. Architektura Poznania 1919-1939 Szymon Piotr Kubiak
Okładka książki Modernizm zapoznany. Architektura Poznania 1919-1939
Szymon Piotr Kubiak Wydawnictwo: Centrum Architektury sztuka
sztuka
Centrum Architektury
2014-11-28
2014-11-28
architektura modernizm Poznań

Okładka książki Architektki Szymon Piotr Kubiak, Marta Leśniakowska, Rafał Ochęduszko, Marta Urbańska, Łukasz Wojciechowski, Barbara Zbroja
Architektki Szymon Piotr Kubiak...
Okładka książki Maszyna do komunikacji. Wokół awangardowej idei Nowej Typografii Szymon Piotr Kubiak, Agnieszka Rejniak-Majewska, Piotr Rypson
Maszyna do kom... Szymon Piotr Kubiak...

Autor ma niecodzienny talent opowiadania w nudny sposób o niezwykle ciekawych sprawach. Międzywojenne wizje architektoniczne - zarówno te zrealizowane, jak i nie - są wspaniałym materiałem do rozważań nad szerszym kontekstem społeczno-kulturowym zarówno miasta, jak i całej Polski. II RP była krajem szeregu wizji, których ucieleśniena znajdowały się właśnie w budowlach tego czasu. Ta krótka, acz dynamiczna epoka jest pełna zróżnicowanych rozwiązań w dziedzinie zaspokajania potrzeb osobistych i społecznych poprzez architekturę. Ta książka ukazuje w sposób naprawdę wyczerpujący i solidny przekrój międzywojennego poznańskiego modernizmu. Jednak język autora jest niezwykle hermetyczny oraz pozbawiony lekkości i z najwyższym trudem przebrnąłem do końca książki. Jako monografia naukowa godna jest pochwały, jednak nie ma litości dla czytelnika i tylko łudzi poprzez swoje bogate ilustracje iluzją przystępności. Osobiście nie żałuje spędzonego przy niej czasu, lecz nie jestem w stanie z czystym sercem polecić ja każdemu.

1970

Niezwykle ciekawa i wartościowa pozycja, choć z pewnością bardziej dla znawców tematu aniżeli dla laików. Wymaga od czytelnika sporej wiedzy na temat poznańskich realiów XX-lecia międzywojennego, co momentami sprawia, że kolejne opisywane budynki trzeba śledzić z laptopem otwartym na Google Maps i Google Grafika, by zorientować się, o jakie miejsca chodzi.

• Architektura i urbanistyka
  • Architektura