Perski podmuch

Okładka książki Perski podmuch Jakub Pawełek
Okładka książki Perski podmuch
Jakub Pawełek Wydawnictwo: Ender Cykl: Przymierze (tom 2) Seria: WarBook literatura piękna
Przymierze (tom 2)
WarBook
Ender
2014-12-03
2014-12-03

Organizacje przestępcze na całym świecie nie dają się nudzić służbom wywiadowczym. Na nadmiar wolnego czasu cierpią tylko członkowie Radegasta 1 czyli międzynarodowej grupy antyterrorystycznej, którzy po niepowodzeniu w Czarnogórze zostali oddelegowani do innych zadań.
Jakiś czas po tamtej akcji dochodzi do burdy pod jedną z amerykańskich dyskotek trzech studentów z Iranu.
Persom nie jest potrzebne nic więcej. W akcie odwetu w bestialski sposób mordują amerykańskich dyplomatów.
Ekipa, której trzon stanowią: Jakub Jarzębski i Andriej Bołkoński, postanawia wykorzystać to zdarzenie, by wrócić do gry…
Udaje się to dopiero po tym, jak na jaw wychodzi fakt, że Irańczycy przywieźli do Europy bombę atomową.
Rozpoczyna się walka z czasem…
Amerykanie, z Hillary Clinton na czele, reagują po swojemu, a konkretnie wysyłają do Iranu swoją armię. Co prawda przeciwnik ma sprzęt wojskowy o kilka klas gorszy, ale za sobą fanatyków religijnych, przywódcę religijnego, który słyszy tylko to, co mu pasuje i… Chińczyków, którzy od jakiegoś czasu mają w Persji swoją bazę. Paradoksalnie Czerwony Smok, choć mógłby pomóc w wojnie, pozostaje bierny…
Dlaczego Chiny nie włączają się do wojny?
Czy uda się znaleźć bombę?
Jaką strategię przyjmie ekipa Radegasta?
Jak skończy się konflikt amerykańsko-irański?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie właśnie w tej książce…

To drugi tom cyklu Przymierze, w którym ponownie spotykamy się z działającymi „nieco” nieszablonowo, acz cały czas zgodnie z prawem, członkami grupy Radegast.
Tym razem działają na innym terenie, ale cały czas muszą wykorzystywać swoje mniej lub bardziej oczywiste talenty, ale do rzeczy…
Znowu dostałam dopracowaną fabułę, która tym razem mniej skupia się na opisach walk i uzbrojenia, dzięki czemu ktoś nie obyty z tym tematem nie czuje się zagubiony w gąszczu nazw. A może było tego tyle samo, tylko ja jestem trochę mądrzejsza w tej kwestii? Tego nie wiem… musicie się o tym przekonać na własnej skórze.
Brakowało mi pewnego wątku (za to delikatny minus),ale ten deficyt nie wpływa negatywnie na całą historię. A może? Jestem ciekawa Waszego zdania…

Druga część serii Przymierze. Zarzuty do książki prawie takie same jak w pierwszej części:
- autor używa niekiedy słów których znaczenia nie do końca rozumie
- dziwne sformułowania np. napisanie "zwiewny" o helikopterze szturmowych AH-64 Apache to chyba lekka przesada
- "minarety pikowały w niebo" - brak komentarza
- autor nie ma bladego pojęcia jak są zbudowane i jak działają pociski podkalibrowe, coś tam mu świta, ale nie do końca, co powoduje w wielu miejscach przekłamania dotyczące opisu efektów trafienia np. transportera opancerzonego pociskiem podkalibrowym z działa czołgowego,
- miejscami są wciskane na siłę synonimy, powodujące że czyta się ten tekst jakoś tak nienaturalnie.

Sama fabuła w porządku, miłośnikom tego typu literatury powinna się podobać, problemy jak już wspomniałem w większości związane są z "warsztatem" językowym autora.

- autor używa niekiedy słów których znaczenia nie do końca rozumie
- "minarety pikowały w niebo" - brak komentarza
- autor nie ma bladego pojęcia jak są zbudowane i jak...

super

super

zdecydowanie lepsza niż pierwsza część. Bardziej dynamiczna i ciekawsza fabuła. Niestety cała masa wpadek autora/redaktora (np. 29 luty 2019) i niedopracowane zakonczenie

Drugi tom serii poświęconej Przymierzu zdecydowanie trzyma wysoki poziom książki otwierającej serię. Autor w moim odczuciu realistycznie przedstawia potencjalny konflikt amerykańsko-irański. Także jego podłoże wydaje się prawdopodobne.
Dużą zaletą tej książki jest świetny styl, który powoduje, że czyta się ją świetnie. To co jest w tej książce ciekawe to to, że nie wszyscy "dobrzy" bohaterowie szczęśliwie przechodzą przez przedstawione w niej wydarzenia.
Gorąco polecam!

Lepsza niż Wschodni grom

Lepsza niż Wschodni grom

Lepsza niż pierwsza część zdecydowanie choć w niektóre koncepcje autora naprawdę musiałem się wczuwać żeby je jakkolwiek uprawdopodobnić:-)

Bez zachwytu. Temat nośny, na czasie i dlatego powstaje bardzo wiele takich pozycji. A że autor Polak, to i polska jednostka specjalna musi być zbiorowym bohaterem. Niekoniecznie.

Moja recenzja pod linkiem --> http://trzynasty-schron.net/ie_ksiazki_perski_podmuch.htm

Druga cześć z serii Przymierze. Akcja dzieję się jakiś czas po pierwszej część. Napisana w takiej samej konwencji jak pierwszy tom - szybka akcja, dokładne charakterystyki sprzętu i ciekawy scenariusz. Jednakże, mi osobiście brakuje wyjaśnień kilku zdarzeń które wydarzyły się pomiędzy I a II tomem, mimo tego pozycja warta przeczytania.

• Historia alternatywna
  • 2017
  • Audiobooki
  • Mam
  • Wojenne

Dodaj cytat z książki Perski podmuch