Likwidator '44

Videograf
2014-08-20
2014-08-20
powstanie warszawskie kryminał Warszawa

Rzadko napotykam audiobooki, od których trudno się oderwać. Jednak w tym wypadku właśnie tak było. Moim zadaniem - bardzo dobra pozycja! Trochę obyczaju, sensacji, historii, ale co najważniejsze - solidny warsztat pisarski. Akcja toczy się wartko, a przerywniki obyczajowe, o których ktoś pisał, że spowalniają akcję też są dobrze i ciekawie napisane. Polecam!

Bardzo dobra książka, podobnie jak poprzednia, przynajmniej dla mnie.

Bardzo dobra książka, podobnie jak poprzednia, przynajmniej dla mnie.

Kryminał retro z czasów okupowanej Warszawy w przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego.
Oprócz wątku kryminalnego autor całkiem sprawnie oddał klimat okupowanej stolicy – troski i lęki mieszkańców miasta
ale i tez taką zwykłą proze zycia jak spotkania towarzyskie czy randki.
Jak ogólnie nie lubie książek o wojnie ale ta opowieść wciągnęła mnie bardzo.
Wątek kryminalny w powieści, dobrze zbudowany a korowód barwnych postaci dopełnia obraz.
Bo poza Armią AK i Gestapowcami spotkamy tutaj i wróżbitkę i dziwkę i oczywiście ciekawy duet rozpracowujący sprawę tytułowego likwidatora
czyli dwóch policjantów - wypuszczonego z Oświęcimia Polaka i pracującego w Kripo Niemca.
Jak dla mnie fajna i ciekawa pozycja do przeczytania

ale i tez taką zwykłą proze zycia jak spotkania towarzyskie czy randki.
Jak ogólnie nie lubie książek o wojnie ale ta opowieść wciągnęła mnie bardzo.
Wątek kryminalny w...

Niezły kryminał z historią w tle.

Zaczynając od aspektu kryminalnego. Autor ciekawie zbudował intrygę, klasyczne policyjne śledztwo, szybko rozgrywająca się akcja - niestety często przerywana zbyt długimi wątkami obyczajowymi. Zakończenie właściwie mało zaskakujące i nie dające czytelnikowi satysfakcji. Miałem wrażenie, że to właśnie zakończenie ciągnie się za długo, tymczasem dostaliśmy jeszcze 20-30 stron rozwiązania akcji.

Patrząc na powieść w aspekcie kryminału otoczki obyczajowo-historycznej było zbyt dużo. Ale jeśli potraktować książkę jako powieść historyczną.... to ma ona wielką wartość. Świetny obraz okupowanej Warszawy, wyczuwalne wzrastające z każdym dniem napięcie przed Powstaniem, flesze z życia zwykłych ludzi, gestapowców i bojowników AK. A do tego wszystkiego w miarę bezstronne przedstawienie tego wszystkiego.

Jako powieść historyczną polecam z czystym sercem. Jako kryminał no cóż raczej nie

Niezły kryminał z historią w tle.

Pomimo tego, że przyjemnie się czytało i trochę mnie wciągnęła, to nie jest to ani kryminał, ani książka o powstaniu, ani książka o podziemiu. Ot kilka historii, które gdzieś tam się mniej lub więcej łączą ze sobą.
Śledztwa za mało, zdecydowanie za mało, żeby mógł to być rasowy kryminał. I o ile pamiętam imiona śledczych, to żaden nie zaskoczył, żaden nie dał się jakiś specjalnie darzyć sympatią. Mimo wszystko dużo bardziej podobała mi się historia z pogranicza AK i bardziej ciekawiły mnie ich przygody, ale znowu za mało tam szczegółów...
Zakończenie słabe i przewidywalne. Ale właśnie oceniając książkę jako kryminał. Ale zostawiając to z boku, to można całkiem dobrze się bawić.

Może gdyby niektóre wątki były bardziej rozwinięte, lepiej rozrysowane tło, to może byłoby lepiej, bo potencjał jest spory.

Świetna książka. Nie odniosłam wrażenia, że policjanci są tu głównymi bohaterami a śledztwo główną osią książki. Bohaterów jest mnóstwo a ich losy zbiegają się w okupowanej Warszawie tuż przed powstaniem i chyba bardziej na tym życiu autor się skupił najbardziej. Akcja bardzo wciągająca z dwoma zastrzeżeniami: zupełnie zbędna była scena miłosna, szczęśliwie tylko jedna i bardzo nieprawdopodobne zakończenie. Bardzo polecam.

Bardzo klimatyczna powieść kryminalna. Prawdopodobne wątki, wszystko spinało się w całość a przede wszystkim otoczka w postaci wrzącego miasta chcącego chwycić za broń po prostu rewelacyjna. Polecam gorąco.

Audiobook. Kryminalna opowieść osadzona w czasie II wojny światowej. Ciekawa i wciągająca. W książce przeplatają się losy bohaterów z różnych warstw społecznych. Pomimo, że nie jest to książka historyczna, to myślę że dobrze oddaje atmosferę okupacyjnej stolicy.

Słabe, wręcz prymitywne dialogi, płaskie postacie, poboczne, moralizatorskie wątki. Na pewno nie przeczytam kolejnego tomu "Wyklęty 48". A intryga zapowiadała się naprawdę ciekawie... Jednak tylko w opisie.

Dość przyjemnie i lekko się to czytało. Podobał mi się wątek "miękkiej" kolaboracji głównego bohatera, podobały mi się odcienie szarości u wielu postaci, wreszcie spodobał mi się sam pomysł na książkę. Niestety, przychodzi moment, w którym blaski nieco przyblakły, akcja może nie straciła rozpędu, ale wolałbym chyba inny tok wydarzeń w finale. Końcówka w moim odczuciu nie trzyma poziomu do jakiego autor przyzwyczaił nas wcześniej.
Waham się między pięcioma i sześcioma gwiazdkami. Zwykle oceniam surowiej niż inni, co oznacza, że tej książki nie przekreślam.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2016 roku