www.afgan.com.pl

Okładka książki www.afgan.com.pl
Marcin CiszewskiTadeusz Michrowski Wydawnictwo: Warbook Cykl: www (tom 6) Seria: WarBook literatura piękna
literatura piękna
www (tom 6)
WarBook
Warbook
2015-09-27
2015-09-27

Okładka książki Gliniarz Marcin Ciszewski, Krzysztof Liedel
Ocena 7,0
Gliniarz Marcin Ciszewski, K...
Okładka książki Układ zamknięty Ryszard Bugajski, Marcin Ciszewski
Ocena 7,0
Układ zamknięty Ryszard Bugajski, M...

Przeczytane zaraz po RU2012 i zaskoczenie - bo powrót do formy autora. Może zasługa drugiego z autorów, ale znowu mamy zręczne wplecenie fabuły w wydarzenia historyczne, przy jednoczesnym nie eksploatowaniu dalej II Wojny Światowej.
Większość bohaterów znamy, ale dzięki swoistemu "restartowi" możemy ich poznać ponownie, "nieskażonych" poprzednimi wydarzeniami. Dużo porcja humoru, przede wszystkim w dialogach.
Nie będzie 10 za zakończenie - tutaj autor "popłynął" w stronę Hollywood, jakże nieadekwatnie do reszty powieści, gdzie mamy zdecydowanie więcej realizmu. Ale to ostatnie strony (czy też minuty - bo słuchałem audio :) ) - reszta naprawdę super.

W końcu dobrnąłem do końca. Ciężko mi się czytało i nie mogłem się zupełnie wciągnąć. Były dobre momenty, tak od połowy książki, gdy już się dowiadujemy, dokąd teleportowało naszych bohaterów. Ale to i tak mało. Książka z uniwersum MDS-a, ale nic nie zmieniająca. Spokojnie można sobie darować. Ot taki zapychacz z dobrze przedstawionymi opisami walk, do czego autor już nas przyzwyczaił.

Przeczytałam cały cykl www. Afgan czytałam jako ostatnią pozycję z serii.
Uważam ,że autor troche spłyca bohaterów z poprzednich serii.
Wieteska to juz nie jest ten sam Wieteska (troche karykaturalny), Jamróz jakis taki nijaki,Wojtyńskiego jak na lekarstwo no i Nancy Sanchez ,ktora niestety od pierwszego tomu była dla mnie mało wiarygodną postacią.Tutaj sceny z jej narracja były dla mnie torturą.
Co do motywacji głównych "sprawcow zamieszania" w kontekscie całego cyklu wydaje sie być dość mało przekonująca- "ale to juz było".
Na plus ,jak w każdej książce z serii www i nie tylko (to chyba specyfika autora) to dobre oddanie klimatu braterstwa i wiezi miedzy bohaterami.Z każdym z "dobrej" strony chciałoby się pojść na piwo jak z najlepszym przyjacielem.
Postac Kollera mi sie podobała,był ludzki i nie robił za herosa. Miał misję i chciał doprowadzić ją do końca.
Kilka bardzo trafnych uwag i spostrzezen do przemyslenia dotyczacych wojny i ludzkich motywacji.
Wartka akcja do mniej wiecej 3/4 ksiazki, potem troche takiej akcji na zasadzie prawdopodobienstwa.Plus za opisy przyrody, baz wojskowych,klimatu oraz sprzetu jakim dysponuja strony.
Wolałabym jednak aby autor zakonczył cykl www na ksiażce "Kapitan Jamróz",wtedy byłoby bardziej dramatycznie.Po lekturze Afganu jednak mam troche poczucie,ze poprzednie tomy poszly "na marne".

Przeczytałam cały cykl www. Afgan czytałam jako ostatnią pozycję z serii.
Uważam ,że autor troche spłyca bohaterów z poprzednich serii.

Książka zamyka, mam nadzieję, cykl www. Batalion jednak dotarł do Afganistanu ale fatum MDS-a podąża za nim. Książka przeciętna i trochę męcząca. Sam cel porwania MDS-a nie przypadł mi do gustu - bo czy wszystko musi kręcić się wokół narodu wybranego? Czy naprawdę tak ciężko się bez tego obejść? Czy wśród pisarzy jest jakieś przekonanie, że czytelników ciągnie do takich zagadnień? Bo ja już jestem zmęczony.

Wszystkie wcześniejsze książki z serii miło się czytało. Jedne miały wartką akcję, inne ciekawą historię i dialogi, jeszcze inne łączyły wszystkie pozytywne cechy. Jednak ta ostatnia jest po prostu słaba i przeczytałem ją już na siłę. Wszystko, nawet jak na standardy science-fiction, naciągane, często bezsensowne i niejednokrotnie po prostu głupie. Chyba lepiej by było gdyby ta część się po prostu nie ukazała.

moim zdaniem już wystarczy, czas aby Jamróz, Wojtyński i Jerzy ze swoją panią udali się na zasłużony odpoczynek. Niestety to nie "Powrót do przyszłości" i czytelnicy moim zdaniem mają dość

Czy to najgorsza książka z serii WWW? Nie. Nie zgodzę się z tym. Jest inna i troszeczkę odbiegająca od pozostałych części cyklu, ale powiem że ja osobiście się przy niej dobrze bawiłem. Zmiana klimatu i miejsca wydarzeń to dobre odświeżenie, dla teatru działań jakże lubianych i znanych nam bohaterów...a przynajmniej ich części. Ja Polecam.

1939 to absurdalna historia współczesnego batalionu wrzuconego w wir kampanii wrześniowej. 1944 to Powstanie Warszawskie, Major to lata okupacji, Jamróz schyłek wojny. Te cztery tomy tworzą całkiem przyjemne czytadło, w którym absurdalne rozwiązania fabularne są równoważone przez wiarygodnie zobrazowany kontekst historyczny.

W dwóch ostatnich tomach kontekstu historycznego zabrakło, pozostały wyłącznie absurdy. 2012 w minimalnym stopniu broni się jako zakończenie historii, natomiast lektura www.afgan.com.pl to strata czasu.

W dwóch ostatnich tomach kontekstu...

Jak dla mnie jest to najsłabsza część z całej serii. Widać, że Pan Ciszewski o wiele lepiej poruszał się po alternatywnej przeszłości, niż teraźniejszości. Brakuje polotu poprzednich części. Chwilami ma się wrażenie, że losy bohaterów miały potoczyć się inaczej, ale w ostatniej chwili autor zmienił zdanie. Trochę szkoda, że zakończenie serii wypada blado na tle poprzednich części.

Nowa sceneria, nowi bohaterowie, ale wyszło jak z ostatnimi "Szklanymi pułapkami".
Zabrakło prądu w tym defibrylatorze :)
Całą serię oceniam bardzo dobrze. Niestety pierwsze cztery części cyklu wysoko podnoszą poprzeczkę i końcówka rozczarowuje rozpieszczonego wcześniejszą lekturą czytelnika.

Zabrakło prądu w tym defibrylatorze :)

Dodaj cytat z książki www.afgan.com.pl