Garstka wybranych. Jak edukacja ukształtowała dzieje Żydów 70-1492

Okładka książki Garstka wybranych. Jak edukacja ukształtowała dzieje Żydów 70-1492 Maristella Botticini, Zvi Eckstein
Maristella BotticiniZvi Eckstein Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Historiai historia
historia
Historiai
The Chosen Few: How Education Shaped Jewish History, 70-1492
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2014-01-01
2014-01-01
Joanna Gilewicz
Żydzi edukacja historia Żydów garstka wybranych naród wybrany czytanie pisanie wykształcenie starożytność średniowiecze

Prezentowany przez Botticini i Ecksteina redukcjonizm historyczny wydaje się być ujęciem nietrafnym. Rzeczywistość społeczna zawsze jest mocno złożona i żadne zjawisko nie daje się wyjaśnić tylko jedną przyczyną. Historykowi wolno posługiwać się pewnymi uproszczeniami po to, by dało się skonstruować jakiś model, który jest możliwy do opisania; rzeczywistość w całej swojej złożoności jest tworem nazbyt skomplikowanym. Sensem dociekań naukowych jest wyjaśnianie przyczyn zjawisk, a celem pracy każdego naukowca jest dokonywanie odkryć. Błędem jest jednak, gdy uczony, zachwycony własnym odkryciem ogłasza, iż odnalazł jedyną prawdziwą odpowiedź, a te udzielone przez wcześniejsze pokolenia, przez starszych kolegów – odrzuca jako nieprawdziwe. Zachwycenia takiego nie uniknęli autorzy „Garstki wybranych”. Wydaje się bowiem, że słuszniej byłoby włączyć ich ciekawą tezę w kompleks dotychczasowych ustaleń historyków, dołożyć kolejny klocek do wznoszonej wspólnie budowli, zamiast wyjmować z niej te elementy, które uznali oni za niepasujące. Niektóre ich teorie wydają się nieco naciągane, szczególnie te, które oparte zostały na danych szacunkowych, zaś cały wywód podporządkowany jest udowadnianiu przyjętej arbitralnie tezy. Na wszystkie pytania stawiane w książce jej Autorzy mają tylko jedną odpowiedź i nieco zbyt łatwo przychodzi im wyjaśnianie całego kompleksu zjawisk społecznych jedną przyczyną.

Całość recenzji: http://ohistorii.blogspot.com/2015/02/m-botticini-z-eckstein-garstka-wybranych.html

• Judaica
  • Studencko
  • Komunikacja
  • Nowe aros
  • Agitka
  • Naukowe i popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Garstka wybranych. Jak edukacja ukształtowała dzieje Żydów 70-1492