Dunaj. Opowieści o ludziach znad wielkiej rzeki

Okładka książki Dunaj. Opowieści o ludziach znad wielkiej rzeki Nick Thorpe
Okładka książki Dunaj. Opowieści o ludziach znad wielkiej rzeki
Nick Thorpe Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Mundus literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Mundus
The Danube. A Journey Upriver from the Black Sea to the Black Forest
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2014-11-03
2014-11-03
Maria Świerzewicz
Dunaj Rumunia Ukraina Mołdawia Bułgaria Serbia Chorwacja Węgry Austria Niemcy Europa Środkowa reportaż podróże

Okładka książki HERITO nr 36 / 2019 Andrzej Dybczak, Andrij Lubka, Bogumił Luft, Maciej Pinkwart, Redakcja kwartalnika HERITO, Bartosz Sadulski, Wojciech Stanisławski, Nick Thorpe
HERITO nr 36 /... Andrzej Dybczak, An...
Okładka książki Największe zagadki przeszłości Peter James, Nick Thorpe
Największe zag... Peter James, Nick T...

Pod prąd

Opowieść nie tylko o ludziach lecz także o krajobrazach, kulturze "tambylców", itp.

Książka nudnawa, ale warta przeczytania, przynajmniej we fragmentach.

Temat dla mnie przyjemny i ciekawy. Chętnie znalazłbym coś innego jeszcze, o podobnym założeniu, ale ciekawiej napisanego.

Książka nudnawa, ale warta przeczytania, przynajmniej we fragmentach.

Na półkach: , , , , , , ,

Z dużym zainteresowaniem sięgnąłem po tę książkę i trochę się zawiodłem. Najpierw okładka, na której z nieznanych bliżej przyczyn znajduje się zdjęcie niemające nic wspólnego z Dunajem, ani z Europą (chyba Tajlandia). Potem treść. Niby Dunaj jest ciekawym łącznikiem dla snucia opowieści, ale książka jest przegadana, brak w niej refleksji, a liczba błędów historycznych jest naprawdę duża (drobiazgi, ale liczne). Thorpe gada i gada, podaje niczego niewnoszące szczegóły i tak przez większą część książki. Niczego nowego nie dowiedziałem się z tej książki, co stanowi niemałe osiągnięcie. Autor wspomina, że pół życia spędził na Węgrzech: może i tak, ale odnoszę wrażenie, że jako Anglik i tak bardzo mało z tego wszystkiego rozumie. Jak wiele ma złudzeń. To, co mnie trochę zaskoczyło, to spora liczba wzmianek na temat fauny, zwłaszcza ryb, które muszą jakoś specjalnie Thorpe'a interesować. Jeśli ktoś chce przekonać się do tezy, że dziennikarz to ten człowiek, który nie zna się na niczym, a pisze o wszystkim, to niech sięgnie po tę książkę. Redaktorom postawiłbym jeszcze minusa za brak chęci w szukaniu polskich przekładów. Pewien słynny grecki poeta nie nazywa się po naszemu Constantin Cavafy, a jego przetłumaczone wiersze naprawdę są łatwo dostępne.

Tomasz Babnis

Dużo faktów ale brak spoiwa (Dunaj to za mało) i autorskiej refleksji. W "Dunaju" Magrisa czuć ciągłość czasu i przestrzeni, u Thorpa tylko reporterską robotę z rzeką w tle.

Kompromitacją niesłychaną jest natomiast umieszczenie na okładce zdjęcia z Azji Południowo-Wschodniej. Nie ma w bazach zdjęć Dunaju?

Lubię książki, po których coś mi zostaje w głowie. Dzięki tej książce dowiedziałem się m.in.:
- gdzie leży Dobrudża
- co to jest Żelazna Brama
- kto sprowadził paprykę na Węgry
- które mocarstwa toczyły o Węgry największe boje
- kim w historii Węgier jest bł. Gizela
- z czego słynie zamek w Devinie (Dziewinie)
- z produkcji jakich towarów słynie Ingolstadt.

Jeśli ktoś lubi poznawać tego typu ciekawostki, to ta książka go nie zawiedzie. Jeśli nie lubi, to może ją uznać za "nudne reporterskie wynurzenia". Ja w każdym razie polecam.

- gdzie leży Dobrudża
- co to jest Żelazna Brama
- kto sprowadził paprykę na Węgry
- które mocarstwa toczyły o Węgry największe boje
- kim w historii Węgier jest bł. Gizela
- z czego słynie zamek w Devinie (Dziewinie)
- z produkcji jakich towarów słynie Ingolstadt.

Jeśli ktoś lubi...

Reportaż z podróży w górę Dunaju. Trochę refleksji, trochę ciekawostek, trochę historii. Myślę, że oddaje klimat regionu. Lekka lektura.

• Reportaże
  • Reportaż
  • Mundus
  • 2017 rok
  • Szukam
  • Dacja i Rumunia

Dodaj cytat z książki Dunaj. Opowieści o ludziach znad wielkiej rzeki