Dzikie wybrzeże. Podróż skrajem Ameryki Południowej

Okładka książki Dzikie wybrzeże. Podróż skrajem Ameryki Południowej John Gimlette Patronat LC
Okładka książki Dzikie wybrzeże. Podróż skrajem Ameryki Południowej
2013-04-17
2013-04-17
Hanna Pustuła-Lewicka
podróże Ameryka Południowa Gujana Surinam Gujana Francuska

Okładka książki Kontynenty nr 1/2013 Jerzy Bralczyk, Max Cegielski, John Gimlette, Jacek Hugo-Bader, Piotr Jagielski, Marcin Kaliński, Ryszard Kapuściński, Jarosław Klejnocki, Adam Leszczyński, Andrzej Meller, Chris Niedenthal, Michał Ogórek, Aleksandra Pawlicka, Jacek Pawlicki, Marek Pernal, Redakcja kwartalnika Kontynenty, Paulina Reiter, Tomasz Różycki, Andrzej Stasiuk, Wojciech Waglewski, Mariusz Wilk, Paulina Wilk, Ludwika Włodek
Ocena 7,0
Kontynenty nr ... Jerzy Bralczyk, Max...

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Dzikie, dziksze, bardziej dzikie…

Link do recenzji

Trochę schematycznie napisana ,ale historia tych państw podobna. Dla tych którzy nie odróżniają Gujany Brytyjskiej od Surinamu i Gujany Francuskiej pozycja obowiązkowa

Książka ogólnie jest świetnia. Gdyby autor ją odrobinę skrócił i usunął część faktografii, w szczególności dotyczącej tłumienia powstań niewolników oraz opisów ruin, to bez wątpienia zrobiłaby "karierę".
Bardzo odpowiada mi styl autora, pełen swady i ironii w rozsądnych dawkach. Opowieści z niezdobytych, niezbadanych krain, zawsze będą fascynować. Niemniej autor dał z...

Problemem tej pozycji jest powtarzalność pewnych schematów pry odkrywaniu i podbijaniu poszczególnych regionów północnej części Ameryki Południowej. Trudno o to winić autora, niemniej fakt ten sprawia, że jesteśmy w stanie przewidzieć jak się potoczą niektóre wydarzenia.
Poza tym pozycja absolutnie ciekawa, ma momenty sprawiające, żę nie sposób się od niej oderwać.

Zapowiadała się lekko i błyskotliwie ale zdecydowanie za długa.

Znakomita książka podróżnicza. Kapitalnie napisana. Czytając Gimlette'a aż chciałoby się samemu zobaczyć Gujanę, Surinam i Gujanę Francuską. Dotknąć tej niesamowitej przyrody i z bliska zobaczyć ślad po Jonestown w Gujanie czy więzienie w którym siedział Papillon w Gujanie Francuskiej.
Gimlette osiąga w "Dzikim Wybrzeżu" perfekcję Theroux.

"Być może istnieją miejsca wspanialsze, a nawet bardziej odludne od Gujany, ale żadne nie jest aż tak niezdobyte"

Co to była za podróż! Gimlette ruszył północnym skrajem Ameryki Płd, który niegdyś obiecywał raj przybyszom, a stał się piekłem dla białego i kaźnią dla czarnego - Las Guyanas. Wzgardzony przez konkwistę i skolonizowany tylko na niewielkim terytorium, nigdy...

Na półkach: , , , ,

Wspaniała!! Dawno nie czytałam tak ciekawie napisanej powieści podróżniczej, która w dodatku zaimponowałam mi ciekawym stylem pisania.

Stron w 2018: 9.183

Geograficzna podróż w czasie

Oszczędne, ale jakże sugestywne opisy miast i przyrody Gujany. Napotkani ludzie też zostali zaprezentowani krótko, lecz malowniczo. To nie razi, bo w jakim stopniu można uczciwie scharakteryzować człowieka znając go przelotnie ledwie kilka dni.
Autor skupia się zatem na przyrodzie, otoczeniu i historii trzech Gujan, które znajdując się z dala...

Reportaż czytałem stosunkowo dawno, natomiast nie sięgam celowo po pozycję, by odświeżyć fakty przed napisaniem recenzji, bo czasem nie warto tworzyć czegoś na siłę. To, co mi zapadło szczególnie w pamięć to fakt, że Gujana Francuska na tak znikomym obszarze jest w ogóle zaludniona, że reszta to dziki busz, którego nikt nie jest w stanie okiełznać (Google Maps nikomu nie...

Ciekawa książka o historii Gujany Francuskiej, Holenderskiej i Brytyjskiej.
Autor przybliża nam kraje mało znane. Niby wszyscy wiemy gdzie leżą, że istnieją, że jest tam dżungla. Ale właściwie nic poza tym.
Poznajemy dzikie plemiona, krwawą historię czasów kolonizacji i współczesne tragedie.

Sięgając po tę książkę spodziewałam się kolejnego opisu czyjejś fantastycznej...

• Podróżnicze
  • Reportaż