Moje pierwsze samobójstwo i dziewięć innych opowieści

Jerzy Pilch Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Nowa proza polska literatura piękna
Świat Książki
literatura polska opowiadania opowiadanie polskie
literatura piękna
Nowa proza polska
literatura polska opowiadania opowiadanie polskie
Inne

Nierówne. Świetne opowiadania o spotkaniu w hotelu, genialny rozdział o samotności. Patetyczne i przestylizowane opowiadana o przodkach i ich duchach. Momentami znać geniusz, innymi momentami czuć pijacki bełkot. Standardowo ohydnie seksistowskie podejście do kobiecych bohaterek, ale nie bije po oczach aż tak bardzo jak np. w "Mieście utrapienia". Za stylistyczną biegłość...

Niestety, Jerzy Pilch nie trafi do grupy moich ulubionych pisarzy w tym momencie.
Opowiadania są interesujące, kiedy czyta się je z przerwami. Ja czytałam ciągiem i niektóre z nich zlały mi się w jedno.
Równocześnie nie można odmówić autorowi pióra.
Na ten moment nie jest to autor dla mnie, ale może to się zmieni z wiekiem ;)

Na Boga, zawołał, kto zaprojektował tę okładkę. Czy to zbiór zadań dla matematyki dla klasy 6? Albo vhs z gimnastyką korekcyjną w 89?

Ależ to było dobre! Chyba nikt w Polsce nie pisze tak rasowo jak Jerzy Pilch. Obok nieprzeciętnej inteligencji ma, niestety, wszystkie przypadłości, które towarzyszą wybitnym pisarzom (relatywizm, erotomania, pociąg do używek, no, słowem - degrengolada), ale dla takiego PIÓRA można je tolerować. Pióra, jak by to powiedział sam autor, w sensie ścisłym.
Poziom światowy. I...

Wyobraźcie sobie, że stoicie na szczycie góry i podziwiacie cudowne widoki. Piękne doliny, inne szczyty i zachód słońca. Czujecie ciepło na sercu, jesteście szczęśliwi. Tak jest z dwoma pierwszymi opowiadaniami. Potem jednak potykacie się i zaczynacie przez kilkaset metrów sunąć w dół po ostrych kamieniach. Rozcinacie sobie głowę, wybijacie bark, łamiecie nogę, obrażenia...

Świetna książka, daje do myślenia!

Przyjemna lektura.

Na półkach: , , , ,

Pomijając seksistowski ton, pięknie Pilch potrafi pisać o niczym. Z wielką swadą i uczuciem gawędzi o nieudanych miłosnych podbojach i dziecięcych wspomnieniach, tworzy wspaniały klimat i w zasadzie nic poza tym, ale to nie przeszkadza.

Gawęda Pilcha, zarówno o kobietach (laskach), jak i rodzinnych stronach, w małych dawkach sprawia niemałą przyjemność, w dużych staje się nużąca, bowiem w kółko mówi się tu o tym samym.

Nie po drodze mi z Pilchem. Rozumiem jego estetykę, ale jej nie kupuję. Daleki jestem od jakiegokolwiek definiowania się jednoznacznie, jednakże nie mogę uporać się z bijącym z tej lektury mizoginią. Ponad to monotematyczność nowelek wyłania jeden obraz, ale robi to ciągle w ten sam sposób. Nie trzeba czytać wszystkiego by doskonale poznać twórcę. Zwyczajnie, trochę wieje nudą.

Dyskusje

2 227