Moja dekada w Premier League

Sine Qua Non
2014-08-27
2014-08-27
Michał Pol

Okładka książki Wayne Rooney. Moja dekada w Premier League Allen Matt, Wayne Rooney
Wayne Rooney. ... Allen Matt, Wayne R...

To już druga publikacja sygnowana nazwiskiem Rooney. Tym razem obejmuje okres najbardziej obfitujący w sukcesy ligowe tego charakternego zawodnika. I pomyśleć, że w tym roku wiecznie młody Wayne właśnie zakończył karierę zawodniczą w barwach Derby County… Zapewne trzecia książka będzie dotyczyła jego doświadczeń w roli managera. Niewątpliwie jedna z ikon drużyny Manchester United, jej najlepszy strzelec w historii klubu, zdobywca pięciu tytułów mistrzowskich oraz Ligi Mistrzów. Dorobek godny dostrzeżenia, a jednak bohater tej książki, w co może trudno będzie uwierzyć, pozostaje niezwykle skromny i szczery w wypowiedziach.
W sumie dawno (poza biografią „Ja, Ibra”) nie czytałem wspomnień piłkarskich, które tak wiele mówiły o atmosferze w szatni, starciach z Trenerem, emocjach na boisku, nerwach w trakcie oczekiwania na wejście na murawę, a jednocześnie oddawały zwyczajne oblicze piłkarza, ulubieńca tłumów. Pisze nie tylko o sobie, ale też i kolegach, z którymi przyszło mu grać - z szacunkiem i uśmiechem.
Nie znajdziemy tu wprawdzie sensacji związanych z życiem prywatnym, choć Wayne Rooney nie pominął ekscesu z meczu z West Ham United w sezonie 2010/11, kiedy po strzelonym karnym zaczął wykrzykiwać wulgaryzmy bezpośrednio do kamery telewizyjnej. Ciekawym zabiegiem było pokazywanie czołówki tabeli ligowej, obrazującej pogoń za kolejnym trofeum. Być może pod względem językowym mogłoby być lepiej, ale nie ukrywam, że ta książka wypadła prawdziwiej, zaś jej bohater – mimo niełatwego charakteru – potrafi wzbudzić sympatię. Sam jestem zaskoczony, ale daję 8.0 :-)

Ciekawa lektura, dowiedziałem się jak Rooney jest ambitnym człowiekiem. Jak przeżywa kolejne mecze, jak się zachowuje w domu. Smaczki prosto z szatni, relacje z sir Alexem i kolegami z zespołu. No i przypomniałem sobie wiele dobrych i złych chwil z jego dekady w Premier League. Aczkolwiek szkoda, że książka nie została wydana dopiero po zakończeniu kariery, bo jest tutaj sporo do dodania ;)

Gratka dla fanów Manchesteru United. Rooney gładko prowadzi nas od swoich początków w Evertonie, przez swój spektakularny debiut w meczu Ligi Mistrzów, do zostania jednym z najlepszych piłkarzy w Premier League. Na minus to, że książka jest bez kontrowersji (oprócz wymuszenia transferu) z których Rooney przecież słynął ;)

Przemysław Rudzki napisał na okładce, że Rooney jest jednym z ostatnich angielskich wojowników z krwi i kości. Książka udowadnia, że się nie mylił.

Nie ukrywam, że po pierwszej książce o Rooneyu "Moja historia" wydanej w Polsce do tej podchodziłem sceptycznie. Po przeczytaniu "Moja dekada w Premier League" jestem pozytywnie zaskoczony. Przez wspomnienia byłego napastnika Manchesteru United płynie się przyjemnie. Wayne Rooney snuje opowieść nie tylko o sobie, ale o historii ludzi, którzy odcisnęli olbrzymie piętno na jego karierze. Dlatego jest to również opowieść o legendach United.

Przyjemna lektura, szczególnie dla fanów futbolu angielskiego.

Książka nudna, w kółko to samo, nagminnie powtarzające się wspomnienia, dodatkowo przekolorowana i wyidealizowana postać Rooneya, zważywszy na to jaką był osobą kontrowersyjną i skandaliczną. Ale nie powiem, miło wrócić wspomnieniami do tamtych wydarzeń, meczów, zawodników - smak dzieciństwa.

Lekka i przyjemna sporo informacji.

Lekka i przyjemna sporo informacji.

Legenda Reprezentacji Anglii oraz Manchesteru United :) Od bycia faworytem kibiców Evertonu do późniejszego stania się dla tych samych kibiców zdrajcą.

W powszechnej opinii angielska ekstraklasa piłkarska jest najdroższa, najszybsza, najbardziej ekscytująca – czyli po prostu: najlepsza na świecie. Dzięki wspomnieniom Wayne’a Rooney’a możemy spojrzeć na brytyjskie rozgrywki zupełnie z innej strony i przypomnieć sobie, jak zmieniały się one przez poprzednie dziesięć lat.

Autobiografia czynnych piłkarzy ma to do siebie, że jest pisana między kolejnymi meczami, w momencie, gdy mają oni jeszcze dużą szansę zostać legendami futbolu, albo stoczyć się na piłkarskie dno. Wayne Rooney barwnie opisuje swoje życie, choć oczywiście nieraz jest to opis obiektywny. Dla interesujących się Premier League czy dla fanów United pozycja nieobowiązkowa, ale bardzo ciekawa.

Książka przede wszystkim dla fana Manchesteru United. Jako fan mogę powiedzieć ,że czyta się z przyjemnością chodź im dalej w las tym zaczynałem się nudzić . Książka jest po prostu dobra . Ukazała mi kilka rzeczy , które były przez kilka lat niejasne. Nie potrafię być obiektywny w ocenie tej książki bo jestem z United ponad 9 lat . Jeśli ktoś jest ciekawy jak wygląda Premier League to tu dostanie ta ligę od kuchni ale nie zapominajmy ,że jest to książka o wielkim piłkarz.

• Sport
  • Piłka nożna