Czarujący książę ludzkości: potęga i upadek Nicolae Ceaușescu

Okładka książki Czarujący książę ludzkości: potęga i upadek Nicolae Ceaușescu Andrzej Korybut-Daszkiewicz
Okładka książki Czarujący książę ludzkości: potęga i upadek Nicolae Ceaușescu
Andrzej Korybut-Daszkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie historia
historia
Wydawnictwo Łódzkie
1990-01-01
1990-01-01
Nicolae Ceaușescu Rumunia dyktatura biografia

Po książkę sięgnęłam z dwóch powodów. Po pierwsze: autor. Autora do tej pory nie znałam, ale jeden z moich ówczesnych profesorów nosił nazwisko Korybut-Daszkiewicz, więc niewykluczone, że byli/są rodziną. Po drugie: film dokumentalny na temat konsekwencji wprowadzenia w Rumunii dekretu nr 770, który obejrzałam w związku z coraz durniejszymi "prorodzinnymi" pomysłami naszego rządu.
W książce niestety nie znalazłam wielu informacji na temat tego dekretu. Autor skupił się raczej na wydarzeniach, które działy się zaraz po upadku Nicolae Ceaușescu. Nie zmienia to faktu, że książka jest bardzo interesująca i warta polecenia. Jedyne, co autor mógł sobie odpuścić, to wspominania romansów z przypadkowo poznanymi Rumunkami.

Bardzo dobry reportaż, pokazujący rzeczywistość Rumunii w trakcie i po wydarzeniach z grudnia 1989, ciekawa jest tu część dotycząca tego, co działo się w pierwszej połowie 1990 roku, a co obecnie jest niekiedy pomijane...

Dla mnie ta książka to bomba jakich mało! Obok Bukareszt. Kurz i Krew. obowiązkowe pozycje o Rumunii i ich historii. Polecam!

• Rumunia
  • Posiadam wersję papierową
  • X 2022

Dodaj cytat z książki Czarujący książę ludzkości: potęga i upadek Nicolae Ceaușescu