Nowa Edda czyli Edda Młodsza albo Prozaiczna

Okładka książki Nowa Edda czyli Edda Młodsza albo Prozaiczna
Snorri Sturluson Wydawnictwo: Mandragora Seria: RELIGIJNE I HISTORYCZNE TEKSTY ŹRÓDŁOWE klasyka
klasyka
2006-01-01
Joachim Lelewel
mitologia skandynawska

więcej Więcej

Edda Prozaiczna, inaczej nazywana Eddą młodszą, została napisana mniej więcej w roku 1220 przez Islandzkiego poetę i historyka, Snorriego Sturlusona. Taki troszkę nasz Gal Anonim. Podzielił Eddę na trzy części, z czego pierwsza jest instrukcją pisania pieśni ku czci Bogów. Druga jest przedstawieniem skandynawskiej mitologii, natomiast trzecia stanowi opis końca świata,...

Od dawna chciałam zapoznać się z tą pozycją, ale jakoś się nie składało. Przekład Lelewela i oryginalne, dziewiętnastowieczne grafiki Frederika Sandersa, przedstawiające germańskich bogów i herosów, stanowiły dodatkową zachętę.
Niestety, dzieło nie spełniło moich oczekiwań. Spodziewałam się dobrze opracowanego od strony językowej zbioru podań i legend, które powstały w...

czyta się zdecydowanie przyjemniej od starszej części
zawiera podstawy mitologii chociaż duży minus za to ze nie jest to pełna wersja młodszej Eddy

• Skandynawia
  • Studia
  • Chcę w prezencie
  • Religie, wierzenia, religioznawstwo, mitologie
  • Mitologia
  • Fantasy
  • O Niemcach, Germanach (DACH)

Dodaj cytat z książki Nowa Edda czyli Edda Młodsza albo Prozaiczna