Mity skandynawskie

DiG
2004-01-01
2004-01-01
83-7181-261-2
mitologia nordycka skandynawska germanie germanowie

Pouczające, a czasami nawet przezabawne alegorie, które dają człowiekowi wiele do myślenia. Chyba przeczytam tę książkę jeszcze raz. Polecam!

Książeczka krótka, jednak jako wprowadzenie do mitologii skandynawskiej może się sprawdzić, zwłaszcza jeśli ktoś ma niemal zerową wiedzę na ten temat.

Mimo wszystko bardziej polecam zapoznać się z źródłem- Eddą poetycką. Ta książka jest jedynie streszczeniem Eddy.

Bardzo dobry zbiór mitów, niestety bardzo podstawowy. Książka jest strasznie cienka i zawiera tylko podstawowe podania i historie. Brakowało mi jakiegoś dokładniejszego przybliżenia postaci. Cenny jest natomiast wstęp omawiający źródła historyczne i wierzenia ówczesnych ludzi.

Przyjemna, napisana prostym językiem, bez żadnych stylistycznych ulepszaczy książeczka omawiająca najważniejsze aspekty mitologii nordyckiej. Idealna dla nowicjuszy w tej dziedzinie. Do połknięcia w jeden dzień.

Bardzo dobry zbiór mitów z ciekawym wstępem autora. Dobre źródło i podstawa do naukowych opracowań.

Cenny niewątpliwie jest wstęp, w którym autor omawia źródła i podejmuje się próby krytycznego przedstawienia świata i wartości, jakie wyłaniają się ze skandynawskich mitów. Wielka szkoda, że jest to tak szczupły rozdział, ale rozumiem, że wymogi tej pracy były inne.
Większą część tej pozycji zajmują mity - miejscami stylizacja językowa na coś między bajką a gawędą faktycznie i archaizowanie są widoczne, ale nie wyszło to niestety tak dobrze, jak w przypadku mitologii zaproponowanej przez Rogera Greena, wybór mitów u Marciszewskiego jest też znacznie mniejszy - niektóre szczegóły historii zostały pominięte, do zbioru nie weszły też znane z Greena podania o bohaterach.
Trudno odmówić książce Marciszewskiego pewnych plusów, jednak ze względu na styl i samą atmosferę zachęcam bardziej do Greena.

Chciałabym też odnieść się do zarzutu, który pojawił się w jednej opinii, dotyczący wartościowania, jakiego dokonuje autor. Nie przypominam sobie żadnych krytycznych wzmianek o wykształceniu ówczesnych Skandynawów, faktycznie natomiast autor zauważył, że sfera pojęć abstrakcyjnych związanych z wiarą czy religią była stosunkowo uboga i w tym kontekście pada sformułowanie o "dość prymitywnym stopniu rozwoju intelektualnego" (str. 17, gdyby ktoś koniecznie musiał sprawdzić). Poza tym w całym zbiorze trudno dopatrzeć się jakiegoś patrzenia z góry, niedocenienia, krytykowania czy podśmiewania się z nieoświeconych Skandynawów. Wręcz przeciwnie, na podstawie zakończenia części teoretycznej można przypuszczać, że według autora skandynawska mitologia w niczym nie ustępuje greckiej czy rzymskiej i jako taka w pełni zasługuje na zajmowane w kulturze miejsce - z czym doprawdy nie sposób się nie zgodzić.

Świetna! Idealnie napisana dla osób, kompletnie nieznających tematu, a chcących go poznać.

Książka (książeczka?) dobra dla osób zaczynających przygodę z mitologią skandynawską. Zbiór najistotniejszych mitów pisanych w taki sposób, że nie przytłaczają jeśli ktoś nie jest w temacie. Chętnie się do niej wraca. Polecam :)

Czuję niedosyt. Książeczka jest cieniutka, służy właściwie wprowadzeniu czytelnika w świat mitów skandynawskich. Plus za stylizację językową, która pozwala na przeniesienie się do czasów, w których Bogowie "kroczyli" między ludźmi, minus za... wartościowanie. Coś, czego nienawidzę w związku z pisaniem/mówieniem o mitologii, a nagminnie pojawia się u większości badaczy. Chodzi mi o wtręty typu: "Musimy zrozumieć, że ich kultura była prymitywna", "Pamiętajmy, że nie byli tak wykształceni jak my"... A może właśnie byli bardziej, do cholery, tylko wedle innych kryteriów? Takich wtrętów nie znajdziemy np. w znakomitych książkach Karla Kerenyi. Można? Można.

• Skandynawia
  • Mitologia
  • Mitologia

Dodaj cytat z książki Mity skandynawskie