Beowulf. Epos walki tyleż średniowiecznej co i współczesnej

Okładka książki Beowulf. Epos walki tyleż średniowiecznej co i współczesnej autor nieznany
Okładka książki Beowulf. Epos walki tyleż średniowiecznej co i współczesnej
2016-01-01
2010-10-15
Robert Stiller
Epos Beowulf

Posiadany przeze mnie "Beowulf" wydawnictwa Vis-á-Vis/Etiuda, został przełożony na język polski przez wybitnego tłumacza Roberta Stillera, można więc być pewnym wysokiej jakości tłumaczenia i jak sam tłumacz przyznaje: jego tłumaczenie jest jak najwierniejsze oryginałowi. Nie mam powodu by mu nie wierzyć. Nie wiedziałem jednak że oprócz samego eposu, w książce znajdą się także krótkie eseje (czasem bardzo pobieżnie związane z "Beowulfem") (prawie wszystkie autorstwa Stillera),które nie zawsze mnie interesowały, pozwoliłem więc je sobie pominąć lub przeczytać fragmentarycznie.
A sam epos? To najstarsze średniowieczne (zachowane) dzieło europejskie tego typu, wcześniej w Europie mieliśmy dzieła Homera i "Eneidę" Wergiliusza. Datowane jest na okolice VI - VII wieku, ale możliwe że pierwotna ustna wersja sięga starożytności. Nie czyta się tego lekko, miło i przyjemnie, co to to nie, trzeba się, hm, przestawić, na pewien ówczesny sposób opowiadania historii, przygotować na to, że to jest opowieść, patrząc z dzisiejszej perspektywy, o bardzo prostej fabule, takiej typowo, że się tak wyrażę, rycerskiej, o rycerzu walczącym z potworami, ale taki właśnie "Beowulf" ma być. Nie do przecenienia jest jego wpływ na kulturę europejską; z nowszych czasów: to tym eposem inspirował się Tolkien a za nim - świadomie lub nie - cała rzesza współczesnych pisarzy fantasy. Bo Beowulf to prekursor typowo rycerskiego bohatera, jest archetypem, z którego wyewoluowały postacie pokroju Aragorna. Czy zalecam czytać? W sumie, długie to to nie jest, a biorąc pod uwagę wpływ na kulturę/literaturę europejską: warto. Na lubimyczytac dałem maksymalną ocenę. Bo jaką inną mogłem dać eposowi napisanemu prawie 1500 lat temu? To epos pięknie napisany, choć niełatwy w czytaniu, ma pewien niepowtarzalny urok, klimat, jak to się mówi, przenosi nas do innych czasów, świata naszego (miejsce akcji to Skandynawia),ale jakże fantastycznego. Arcydzieło.

Oryginalny pomysł Roberta Stillera, by zachować aliterację, która w polskiej literaturze nie występuje, na którą więc czytelnik nie jest przygotowany.
Do wydania dołączone jest posłowie Stillera oraz zbiór jego felietonów, krytyk i innych "myśli przerużnych", które stanowią bardzo ciekawą pamiątkę po tym wybitnym i kontrowersyjnym (ale również bardzo antypatycznym) tłumaczu.

Epos bohaterski z VII lub VIII wieku opowiadający o przygodach Beowulfa, wojownika z plemienia Gotów, który przybywa na dwór duńskiego króla aby pomóc mu uporać się z Grendalem, paskudną maszkarą nawiedzającą jego gród i mordującą jego poddanych. Całość opatrzona jest obszernym posłowiem tłumacza, Roberta Stillera, w którym przybliża on historię i znaczenie utworu.

Muszę przyznać, że zapewnienia tłumacza o tym, jak aktualny współcześnie jest to epos, są dość przesadzone. Faktycznie, głównym tematem Beowulfa jest walka, która, jeżeli pojmiemy ją najszerzej jak to możliwe, jest nadal nieodłączną składową ludzkiego życia. Jednak by czerpać inspirację do naszych walk nie musimy sięgać po Beowulfa, który jest raczej pozycją dla osób zainteresowanymi starociami. I właśnie jako taki jest on bardzo ciekawą pozycją, przybliżającą życie i kulturę dawnych Europejczyków.

Muszę...

Niezłe, aczkolwiek męcząca lektura ;)

Niezłe, aczkolwiek męcząca lektura ;)

Arcydzieło literatury staroangielskiej, która wpłynęła na losy świata (bezpośredni wpływ na twórczość J.R.R. Tolkiena)! Dostępne w niskiej cenie w tłumaczeniu wyjątkowe Roberta Stillera.

Robert Stiller jest człowiekiem wielce kontrowersyjnym. 300 pozycji bibliograficznych, w tym większość tłumaczeń dzieł literackich z kilkunastu języków. Ów Pan objął sobie za cel przetłumaczenie staroangielskiego poematu pt. Beowulf. Człek zna się na rzeczy, bo studiował staroangielski, żył na Islandii i zna realia średniowiecza. Nie dziwi więc fakt, że jego tłumaczenie jest bardzo dobre i jedyne prawilne. Ale czym jest Beowulf? To opowieść o bohaterze, który ciągle walczył, walczył z trolami, potworami, smokami....zawsze wygrywając. Beowulf jest legendarnym królem plemiona Gaetów i jego historia powstać mogła około V-VI wieku n.e. a spisana została około wieku VII. Epos, choć opowiada o wyczynach Duńczyków, przekazuje realia wczesnośredniowiecznej Anglii, która znalazła się pod panowaniem Anglo-Sasów.
Oprócz wspaniałego tekstu samego eposu na uwagę zasługuje przedmowa i posłowie tłumacza. Utożsamia on Grendla, potwora z którym walczy Beowulf, z walką w obecnym świecie....o czym dokładniej pisze? Przeczytajcie sami. Dodatkowo Stiller niejako z wyższością podchodzi do dzisiejszych tłumaczy klasycznych dzieł, jawnie ich krytykując i nie szczędząc słów. Dosłownie "jedzie po" nieukach, analfabetach, tłumaczach i wydawnictwach. Ta chyba część książki jest najciekawszą.
Polecam wszystkim...bez wyjątku

Bardzo ciekawe, trudno się czyta wierszem, ale na pewno warto spróbować. Dodatkowo ciekawe posłowie Roberta Stillera dotyczące trudności z tłumaczeniem tekstu oraz innych ciekawych tematów z zakresu poezji i jego przepraw z wydawcami w Polsce.

• Klasyka
  • Średniowiecze

Dodaj cytat z książki Beowulf. Epos walki tyleż średniowiecznej co i współczesnej