Edda Starsza poetycka

autor nieznany Wydawnictwo: Armoryka Seria: Biblioteka Tradycji Europejskiej klasyka
Eddukvæði
2009-01-01
Biblioteka Tradycji Europejskiej
Edda starsza Mitologia nordycka Pieśni staroskandynawskie Historia kultury

Na półkach: , , , ,

Chaos i bezład. Łatwiej mi przeczytać tekst z opracowaniem i zrozumieć go, niż przebrnąć przez tę poezję. Po prostu jest spisana jakby naprędce, jakby autor nie miał czasu na sprawdzenie, co napisał.

Edda jest po prostu niesamowita. Wieje od niej taką grozą, tajemnicą, chłodem nawet. Tekst jest tak surowy i skalisty jak islandzki krajobraz.
Wiele osób sięga po Eddę, bo traktuje ją jako obowiązkową pozycję w zgłębianiu zagadnienia mitologii nordyckiej. No tak, rzeczywiście jest to lektura obowiązkowa dla zaintersowanych :) Ale poza warstwą mitologiczną jest też...

Piękne dzieło literatury islandzkiej, opowieści o starych bogach północy wciąż nie straciły na aktualności.

Brawa dla tłumacza, któremu udało się oddać iskrę i ducha tej poezji. Bawiłam się przednio, czytając te wersy. Do Lokasenny bywały podniosłe w tonie, natomiast rzeczona Lokasenna - czyli kłótnia Lokiego, który zwymyślał od najgorszych wszystkich uczestników biesady, na którą nie został zaproszony, włączając w to boską elitę oraz liczne grono kochanek - to już uczta dla osób...

podstawowe źródło wiedzy o mitologii germańskiej. kto nie czytał nie ma prawa głosu :D

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Pozycja obowiązkowa. Arcydzieło. Przeczytałam dopiero raz, ale na pewno zrobię to jeszcze przynajmniej kilka razy. Jestem oczarowana magią i oryginalnością mitologii nordyckiej.

Jeśli interesujemy się mitologią, warto sięgnąć do źródeł, zwłaszcza jeśli jest ich tak niewiele jak w przypadku wierzeń nordyckich. Najprzyjemniej czytało mi się Lokasennę, ale wiadomo, że to ze względu na postać w jej centrum <3 ;) Wyczekuję okazji, by dostać "Eddę młodszą prozaiczną" w moje łapki XD

Do przeczytania "Eddy" skłoniła mnie lektura "Pana lodowego ogrodu", której to rozdziały zaczynają się od cytatów z Eddy. Spodziewałem się również wyjaśnienia niektórych odniesień, których wcześniej nie rozumiałem - np. dlaczego jeden z bohaterów nosił imię Fjollsfinn. "Edda" wyjaśniła mi te rzeczy a także zapewniła dobrą lekturę.

Pieśni o bogach były fantastyczne,...

I jak tu oceniać...?
"Edda" wyraźnie rozpada się na dwie części - zaryzykowałabym stwierdzenie, że części nierówne. Pierwsza, poświęcona pieśniom o bogach i związanych z nimi mitach, jest w gruncie rzeczy lekturą przystępną. Może miejscami znajomość mitologii, a więc kontekstu, ułatwia odbiór, pozwala osadzić w jakiejś przestrzeni opisywane zdarzenia, ale i bez tego można...

Wspaniałe źródło dotyczące mitologii skandynawskiej. Poemat w którym wiedźma Vospula (Wolwa) opowiada Odynowi dzieje świata.

• Poezja
  • Chcę w prezencie