Warszawa 1944. Alternatywna historia Powstania Warszawskiego

Okładka książki Warszawa 1944. Alternatywna historia Powstania Warszawskiego Szymon Nowak
Okładka książki Warszawa 1944. Alternatywna historia Powstania Warszawskiego
Szymon Nowak Wydawnictwo: Fronda fantasy, science fiction
Fronda
2014-07-15
2014-07-15

Jedne alternatywy były bardziej prawdopodobne inne całkowicie nierealne. Jedną z takich całkowicie nierealnych to był scenariusz zrzutu 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Jej transport w ówczesnych realiach był niemożliwy i nastąpiłaby masakra w powietrzu.
Najbardziej możliwy scenariusz z zaprezentowanych w książce, to chyba jednak desant 1. Armii WP oraz zwiększona pomoc lotnicza aliantów.
Moim zdaniem autor nie rozważył jeszcze następujących scenariuszy:
a/ działania powstańcze na Pradze odnoszą sukces wraz z mobilizacją wschodnich Rejonów AK Obwodu Obroża,
b/ Podokręg Zachodni AK Obszaru Warszawskiego oraz Okręg Kielecko-Radomski AK opóźniają poprzez szeroką akcję dywersyjno - partyzancką przybycie posiłków niemieckich,
c/ Podokręg Zachodni AK Obszaru Warszawskiego przeprowadza mobilizację na początku sierpnia i kieruje swoje siły do Puszczy Kampinowskiej i dalej do Warszawy.
W tych rozważaniach nieakceptowalnym jest łączenia sprawy Smoleńska. Inna sprawa, inne lata.

W analizie historii zawsze możemy zadawać pytania: co by było jeżeli? Szymon Nowak podjął się tego zadania i poszło całkiem nieźle, ale każdy scenariusz kończył się tym, że i tak na samym końcu zwyciężał ten co liczy głosy :-). Wielki "plus" dla autora za wprowadzenie historyczne oparte na faktach i przebiegu zdarzeń do każdego alternatywnego scenariusza scenariusza. ...

Ciekawa pozycja, w miarę wyważone tezy alternatywne i rzetelne przedstawianie obrazu sytuacji Powstania.
Jedyne co mi się nie spodobało na samym końcu to nawiązanie do tragedii smoleńskiej, co jak dla mnie jest kompletnie nie na miejscu i bez sensu.
Ciekawa pozycja, warta przeczytania

Ciekawa pozycja, warta przeczytania

Jest ciekawie i zdecydowanie lepiej niż myślałem, zanim zacząłem czytać.
"Jest niewiele cnót, których Polacy nie posiadają, i niewiele pomyłek, których udało im się uniknąć" są to słowa Winstona Churchila i niestety bardzo dobrze oddają naszą historię. Dlatego z ciekawością sięgnąłem po tą pozycję, szczególnie że po lekturze innych książek "około-Powstaniowych" szukałem czegoś pozytywnego. Na szczęście autor podszedł do temat "realistycznie" (jeśli można podejść realistycznie do historii co by było gdyby...). Nie chce spoilerować, ale poszczególne historie są bardzo fajnie napisane, bez zbyt dużego fantazjowania. "Zmiany" w historii są granicach możliwości, a efekty tych zmian dość realne i możliwe do wyobrażenia. Jednym słowem warto.
Bardzo fajnie są napisane rozdziały "fabularyzowane", poziom pomiędzy rozdziałami nie jest równy, ale warto sięgnąć jeśli ktoś się interesuje historią, to nie jest historical fiction.

Jest ciekawie i zdecydowanie lepiej niż myślałem, zanim zacząłem czytać.

Szymon Nowak zdecydował się na niezwykle lotny temat. Szczególnie ostatnimi czasami, kiedy to rozważania nad zasadnością warszawskiego zrywu nabrały tak sporej intensywności. Autor wziął pod lupę rzeczywiste fakty i to na ich bazie zbudował alternatywne wersje. Tak też prezentuje się cała książka.

Czy, którykolwiek z tych scenariuszy mógł się wydarzyć? Trudno powiedzieć. Jedne z nich są bardziej, jedne mniej prawdopodobne. Należy pamiętać, że na każdy z nich składało się wiele czynników, które musiały wystąpić, decyzji, które powinny zostać podjęte oraz błędów, które nie mogły zostać popełnione. Wiele rzeczy musiało "zagrać" by rzeczywiste okazało się ich spełnienie. Ale co chyba najważniejsze, tylko w jednym wypadku historia dla Polski skończyła się odzyskaniem niepodległości oraz suwerenności i to jak przedstawił w swojej wersji autor, jedynie tymczasowo. W rzeczywistości wszystko rozegrało się w zupełnie innym miejscu, za plecami Polaków, w Teheranie.

Książkę Szymona Nowaka można polecić wszystkim miłośnikom historii alternatywnej jak również zainteresowanym z różnych względów samym Powstaniem Warszawskim. Zachęca do tego przystępny język, rozsądna objętość, jak również solidna wiedza autora podparta sporą bibliografią.

Czy, którykolwiek z tych scenariuszy mógł się wydarzyć? Trudno powiedzieć....

Powstanie warszawskie z naszej perspektywy jest pasmem głupich decyzji i nieudolnych poczynań przywódców oraz bezsensownych działań. Lewicowe media (zgodnie z komunistyczną tradycją) podsycają tę opinię, aby na wszystkie ruchy narodowe patrzeć jak na zachcianki głupców, którzy wykorzystują masy do realizacji własnych szalonych pomysłów. Straty w ludności i dobrach materialnych były olbrzymie. To ułatwiało sceptyczne spojrzenie, bo przez naiwność kilku zbyt śmiałych dowódców trzeba było latami odbudowywać stolicę. Czy ich poczynania były tylko pędem szaleńców? Może były fakty, o których oni jeszcze nie wiedzieli.
Przez lata historycy zajmowali się opisywaniem strat i zastanawianiem się, czy brak powstania byłby dla Polaków tragiczny. Przecież i tak wylądowaliśmy w zaborze radzieckim, co dla Davisa i wielu innych historyków trzeźwo patrzących na relacje panujące podczas II wojny światowej wydaje się paradoksem, że zwycięskie państwo traci swoją niezależność. Nasi „przyjaciele” sprzedali nas. Kto to mógł wówczas przewidzieć? Pewnie pojawiały się takie wątpliwości, a te skłaniały ludzi do działania, by pokazać na Zachodzie, że możemy samodzielnie wyzwolić swój kraj.
Szymon Nowak w bardzo przystępny sposób zarysowuje nam ówczesną sytuację i świadomość ludzi. Przypomina coś, co dla nas wydaje się abstrakcją: wiadomości wcale nie mknęły tak szybko jak patrzymy na nie z naszej perspektywy. Ludzie dowiadywali się o ważnych wydarzeniach z małym opóźnieniem, a do tego w Polsce działała cała banda sługusów stalinizmu, który z marksizmem ma tak dużo wspólnego jak ateizm z wiarą: coś ich łączy, ale nie to, co dla dwóch stron ważne.
Szymon Nowak w swojej książce nie wychodzi z prawicowego założenia, że Powstanie Warszawskie było wielkim, wspaniałym zrywem pełnym bohaterstwa i poświęceń. Obala wielu bohaterów, mentalnie burzy ich pomniki, aby w swych poszukiwaniach dojść do prawdy. Czy mu się uda? Sami musicie ocenić.
„Warszawa 1944. Alternatywna historia Powstania Warszawskiego” Szymona Nowaka nie jest opowieścią o jednym możliwym rozwiązaniu, jednej konkretnej decyzji, która mogła zmienić losy Polski i Warszawy, ale ciągiem przypadków, dzięki którym Powstanie wyglądałoby zupełnie inaczej. Nie ma tu wyłącznie złych Rosjan, ale i na poczynania zachodnich przyjaciół autor patrzy ze zdrowym dystansem wygodnickich imperialistów, którzy wolą dać kość, by nie musieć dalej toczyć walk. Obecna interesowność w tej owych państw losami innych łączona jest z zainteresowaniem ich bogactwami naturalnymi. Polska takimi pożądanymi nie dysponowała, przez co nie było na nią zainteresowania.
Książkę polecam osobom zainteresowanym historią naszego kraju oraz zgłębiającym tajniki II wojny światowej. Prostota objaśnień, wskazywanie kto był kim, jakie wydarzenia miały w tym czasie miejsce na arenie światowej sprawiają, że po tę pozycję mogą sięgnąć laicy, którzy dopiero chcą zacząć przygodę z historią. „Warszawa 1944” jest napisana z pozycji człowieka patrzącego przez Popperowską lupę na historię i mającego świadomość, że historia to tak naprawdę alternatywne opowieści, a nie nauka, którą da się udowodnić. Szymon Nowak w oparciu o fakty snuje opowieści o tym, jak żyli ludzie, jakie decyzje były priorytetowe i jakie mogły być ich skutki. Rozprawia się z mitami bohaterów uświęconych przez Polskę Ludową i podnosi zdeptanych „bandytów”. O jednym z bohaterów pisze: „Zygmunt Berling to bardzo interesująca postać. Do dziś uważany jest przez niektórych za bohatera (wznosiło mu się pomniki, ulicom nadawało się jego imię),a tak naprawdę to zdrajca Ojczyzny – sługus Sowietów, za dezercję i zdradę skazany na karę śmierci.”
Praca składa się z dwunastu rozdziałów poprzedzonych wstępem oraz zakończenia. Każdy z nich przedstawia inny aspekt Powstania i inną teorię dotyczącą skutków odmiennych decyzji. Wyjaśnia nam sprawy, które obecnie często wydają nam się niezrozumiałe, a wszystko to w oparciu o fakty i przemyślenia wokół nich. Autor uświadamia nas, że wiele osób podejrzewało, że Postanie zostanie może być przegrane, że do ostatnich chwil było nieplanowane, przez co w stolicy zabrakło broni.

Nie przepadam za alternatywnymi historiami, więc sięgnęłam po tę książkę z oporami. Szybko jednak lektura mnie porwała, mimo iż nie czyta się "Warszawy 1944" jak lekkiej powieści.

Autor wykazał się szczegółową wiedzą historyczną i ciekawymi interpretacjami różnych faktów. Szymon Nowak nie tylko podaje na talerzu gotowe zdarzenia, ale je analizuje, porównuje, a więc robi to, co każdy szanujący się historyk robić powinien.

Można, oczywiście, zastanawiać się, po co w ogóle gdybać na temat tego, co już zapisało się w naszych dziejach wielkimi literami. Przeszłości przecież się nie zmieni...
Jednak warto zatrzymać się i zadumać nad trybami historii, zastanowić, jak inaczej mogłyby potoczyć się losy Polski, gdyby np. powstańcy otrzymali pomoc z Zachodu albo od stacjonujących nad Wisłą sowietów (przecież wysłanie garstki berlingowców trudno uznać za realną odsiecz) .

Książka zmusza do zastanowienia się nad nieuchronnością historycznych zdarzeń, ale i nad wagą różnych epizodów oraz przypadków, które nieraz decydują o przyszłości krajów i narodów.
Na pewno skłania też do refleksji nad tym, czy Powstanie Warszawskie w ogóle było potrzebne. Autor broni teorii o nieuchronności zrywu, nie krytykuje go tak ostro jak np. Piotr Zychowicz, podkreśla jednak często rozdźwięk między huraoptymizmem młodych, niedoświadczonych konspiratorów i decyzyjnych dowódców, którzy nie wykazali się dalekowzrocznością.

Polecam przede wszystkim czytelnikom interesującym się historią.

Przeczytałem z ciekawości. Autor konfrontuje prawdziwe wydarzenia, z ich alternatywą. Moim zdaniem możliwe wydarzenia są oderwane od realiów polityczno - wojskowych w sierpniu 1944.

1 sierpnia jest kolejną rocznicę polskiego powstania. Choć swym zasięgiem nie objęło ono terenu całego kraju, lecz jedynie jednego miasta wraz z przyległymi kompleksami leśnymi, to jednak trwale zapisało się w naszej historii. Mowa oczywiście o Powstaniu Warszawskim. Do dzisiaj nie milkną spory (czy może dopiero teraz rozpalają się na nowo) czy miało ono sens. Na jego temat powstaje masa publikacji, programów czy filmów. Wszystkie one przedstawiają przyczyny, przebieg i skutek wielkiego zrywu stolicy Polski. W żadnej z tych pozycji nie przedstawiono alternatywnych wizji dziejów, kiedy np. Stalin „wstaje z łóżka prawą nogą”. Czyni to dopiero Szymon Nowak w książce „Warszawa 1944. Alternatywna historia Powstania Warszawskiego.”

Na początku małe sprostowanie. Książka nie przedstawia jednej alternatywy lecz 12 różnych możliwości zakończenia Powstania Warszawskiego. Te 12 opowieści ma za zadanie udowodnić główne tezy książki dotyczące sensu rozpoczęcia walki i ewentualnego jej zwycięstwa. Nie napiszę jednak jakie to tezy by nie psuć lektury. Nadmienię tylko, że nie we wszystkich rozdziałach nad Warszawą w 1944 będzie powiewać polska flaga.

Każdy rozdział książki zaczyna się od przedstawienia prawdziwych wydarzeń historycznych ze szczególnym uwypukleniem tych jego elementów, które autor zamierza w tym fragmencie swojej pracy zmienić. I przykładowo rozdział I zaczyna się od opisu okoliczności podjęcia decyzji dotyczącej wybuchu powstania w stolicy. Powiedziane tu jest kto był za, kto przeciw, a kto się wahał, oraz do kogo należała ostateczna decyzja. Trzy gwizdki po środku wersu w sposób widoczny pokazują gdzie kończy się historia a zaczyna fikcja. W tej alternatywie dowódca Armii Krajowej gen. Bór-Komorowski nie decyduje się na rozpoczęcie walk, nakazując jednocześnie, by nie drażniąc okupanta, ludność stawiła się na jego rozkaz do kopania dołów wokół Warszawy. Takie rozwiązanie zdaniem autora wcale nie uratowało mieszkańców i ich miasta przed śmiercią i zniszczeniem. (s. 23-43)
Drobna z pozoru zmiana w historii, jaką było nie wyrażenie zgody na wybuch walk, była bardzo realna i do ostatniej chwili zastanawiano się nad tym. Dalsza opowieść autora może budzić pewne wątpliwości (zob. P. Zychowicz, „Obłęd ’44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie”, Rebis 2013).

Jeszcze więcej wątpliwości może budzić rozdział II, zatytułowany „Niemcy wychodzą z miasta”. W alternatywnej wizji dziejów przedstawionych przez autora nastąpiło porozumienie pomiędzy dowództwem wojsk niemieckich w Warszawie (oczywiście za pełną aprobatą Hitlera) a dowództwem Armii Krajowej i polskim rządem w Londynie. Umowa ta przewidywała, że Warszawę opuszczą wojska niemieckie (wysadzając mosty na Wiśle i zatrzymując lotnisko) oraz pozwolą swobodnie przylecieć członkom Polskiego rządu z Londynu. Niemcy zakładali, że zaistniała sytuacja spowoduje rozłam w sojuszu państw zachodnich ze Związkiem Radzieckim(58-59).

Pełna recenzja na:

"Powstanie zwycięża, ale..." Taki właśnie napis znajduje się na czerwonym pasku w prawym dolnym rogu książki. Rzeczywiście Szymon Nowak nie kreśli przed nami świata widzianego przez różowe okulary. Jego alternatywy nijak mają się do wielkich polskich zwycięstw niczym spod Grunwaldu, nie będą opiewane w pieśniach, ani przedstawiane w filmach chwalących wybitnych polskich dowódców. Nie, jego alternatywy są zupełnie inne. Jakie? Po kolei.
Jak sam zaznacza we wstępie – nie chce być posądzony o "bajkopisarstwo". Dlatego każdą alternatywę poprzedza rzeczowym, skrupulatnym, a jednocześnie przystępnym opisem sytuacji, jaka w rzeczywistości miała miejsce. W naszym świecie – tym, w którym Powstanie upadło, Rosjanie stali po prawej stronie Wisły i czekali aż Niemcy nas wykończą, a Zachód palcem właściwie nie kiwnął,. bo wszystko już zostało uzgodnione na konferencjach, w których Churchill, Roosevelt i Stalin podzielili Europę.
Praca składa się z dwunastu rozdziałów poprzedzonych wstępem oraz zakończenia. Każdy z nich przedstawia trochę inny aspekt Powstania i inną teorię dotyczącą tego, co mogło ulec zmianie. Każdy z nich, jak wspomniałam, dzieli się na dwie części: opis rzeczywistej historii i autorskie gdybanie, poparte jednak badaniami i wynikające z prawdziwych zdarzeń oraz historycznie uzasadnione i po prostu – możliwe. Czasami jest to jedna decyzja jednego człowieka, czasami zbieg okoliczności. Innym zaś razem cały szereg zdarzeń. I tak jak różne są przyczyny tych zmian, tak różne są ich skutki. Bo nie każda zmiana oznaczać musiała od razu zwycięstwo Polaków. Choć zdaniem Autora Powstanie Warszawskie wcale nie było w 100% skazane na klęskę, klęska ta była bardzo prawdopodobna i wiele osób zdawało sobie z tego sprawę.

Przeczytaj całą recenzję na: http://dune-fairytales.blogspot.com/

• Powstanie Warszawskie
  • II Wojna Światowa
  • Historia alternatywna
  • Historia Polski
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Warszawa 1944. Alternatywna historia Powstania Warszawskiego