Fortynbras się upił

Okładka książki Fortynbras się upił Janusz Głowacki
Okładka książki Fortynbras się upił
Janusz Głowacki Wydawnictwo: Bosz utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Bosz
2014-01-01
2014-01-01
Głowa Głowacki Hamlet

Janusz Głowacki umarł w moje urodziny

Janusz Głowacki umarł w moje urodziny

Niezaprzeczalnie tak książka została przepięknie wydana. Trup ściele się gęsto - co lubię. I choć nie jestem fanką Shakespeare'a ta sztuka zachęciła mnie do przeczytania Hamleta (może nie w najbliższym czasie, ale jednak). Mimo wszystko czuję, że coś mi umknęło i dlatego nie jestem w stanie w pełni docenić tej sztuki.

Ilustracje "robią robotę", książka wydana rewelacyjnie!

Ilustracje "robią robotę", książka wydana rewelacyjnie!

O iluż to sztukach Autora można by pisać w nieskończoność, że są wybitnie inteligentne, wyjątkowo ożywcze, cudownie ironiczne, a zarazem przepełnione mądrym pesymizmem co do niezmiennej natury człowieka, społeczeństwa, władzy i czym jeszcze ten łez padół nas obdarza?

Na pewno o tej….!

Na pewno o tej….!

Uczta dla duszy - sztuka jest rewelacyjna, pelna humoru i groteski. Tak jak lubie.
Uczta dla oka - jak nigdy nie przywiazuje uwagi do wydania czy stanu ksiazki (oby miala wszystkie kartki!),tak tutaj z przyjemnoscia wertowalam te znacznych rozmiarow plachty i zatrzymywalam sie nad ilustracjami. Z tekstem stworzyly nierozerwalny wrecz duet.

Tę sztukę czytałam wiele lat temu, ale tym razem wróciłam do niej w formie słuchowiska radiowego w reżyserii Janusza Kukuły, z prawdziwymi gwiazdami (m.in. Piotr Fronczewski - w tytułowej roli, Andrzej Chyra, Kazimierz Kaczor, Adam Ferency...).
Było to niesamowite i niezapomniane wrażenie (swoją drogą, ciekawa jestem, ile osób jeszcze sięga po słuchowiska i wie, czym jest teatr wyobraźni:)).

"Fortynbras się upił" to tragifarsa pełna absurdów, wisielczego humoru i groteski. Świat znany z "Hamleta" Szekspira ukazany jest tu z perspektywy Norwegów. Nie brak jednak i fragmentów, które jako żywo przypominają naszą rodzimą rzeczywistość (np. słynne "ze mną się nie napijesz?":)).

Sztuka Głowackiego, napisana w 1983 roku, ma drugie, polityczne dno - bez problemów można doszukać się w niej odwołań do czasów komuny, gdy Polska uzależniona była od ZSRR. W dramacie Norwegowie knują, ile wlezie i robią, co chcą z Duńczykami, a wszelkie przejawy buntu są krwawo tłumione. Brzmi znajomo, prawda?

"Fortynbras..." jest utworem tylko pozornie zabawnym. Tak naprawdę to sztuka o władzy absolutnej, o jej bezwzględnych mechanizmach, o inwigilacji, prześladowaniach, bezkarności tyranów.
Przerażające, jak bardzo ponadczasowy i aktualny jest ten dramat!

1970

To jak ta sztuka jest cudownie absurdalna to jedno. To jak to wydanie zostało prześlicznie zilustrowane – to drugie. „Fortynbras się upił” jest przykładem tej sztuki, gdzie ilustracje świetnie współgrają z tekstem. Zresztą sama sztuka udowadnia, jak wiele jest jeszcze w „Hamlecie” do opowiedzenia, jak jeszcze inaczej można przedstawić tę duńską tragedię.

Dla takich ilustracji dałbym się pokroić!

Dla takich ilustracji dałbym się pokroić!

• Dramaty
  • 2017