Biurko

Poradnia K
2015-03-23
2015-03-23
Małgorzata Marchlewska

Generał Dulczykow, prominentny urzędnik, oddaje się obsesyjnej, wręcz erotycznej pasji względem swojego służbowego biurka, które stanowi dla niego fundament życia. To groteskowy rys współczesnej machiny urzędniczej w Rosji, gdzie korupcja, nepotyzm i intrygi opanowały system. Aleksander Potiomkin w swojej powieści wpisuje się w tradycję wielkiej literatury rosyjskiej, badając głęboko tkwiące schorzenia, które trawią Rosję.

„Potrzeba mi jeszcze kilka milionów. A ten tu o demokracji, tfu!”

Kolejna książka, którą znalazłem w koszu za kilka złotych, a która okazała się być czymś naprawdę dobrym. Autor w osobliwy sposób przedstawia obsesyjne dążenie do pozycji i wpływów, których symbolem jest tutaj tytułowe biurko. I co ciekawe autor miał doskonałą okazję przyjrzeć się w jaki sposób to wszystko funkcjonuje. Sam siedział za wysokim biurkiem policji podatkowej i takiej okazji nie zmarnował.

Akcja dzieje się tu w jednym czasie i w jednym miejscu, w gabinecie głównego bohatera, gdzie autor przedstawia dzień z życia wysokiego urzędnika. Doskonały język sprawia, że czyta się to szybko, a specyficzny humor skrywa w sobie głęboką refleksję nad stanem „Rosji urzędniczej”. Nie jest to wybitna literatura, ale czuć tu klimaty Bułhakowa, czy innych klasyków rosyjskich. Polecanko jako lektura na jeden wieczór.

Nudna opowieści, kręcąca się tylko w okół władzy i układów, których symbolem jest biurko głównej postaci.
Akcja dzieje praktycznie w jednym miejscu a ich zmiana nie na wpływu na fabułę. Plus taki, że krótkie i szybko się czyta.

Realia Rosji i jej biurokracji nie zmieniły się od czasów caratu.Ta książka świetnie to pokazuje,choć czytelnik żeby zrozumieć pewnego rodzaju zachowania,musi sam poznać nie tylko rosyjską dusze,ale i realia Moskwy

smutna rzeczywistość podana w formie cukierka z dużą dawką humoru

smutna rzeczywistość podana w formie cukierka z dużą dawką humoru

Interesująca, tematyka przedstawiona w konwencji groteski, będąc sama niekiedy groteską.

„Biurko” to gorzka satyra „urzędniczej” Rosji, a która we mnie przywołuje skojarzenia z twórczością Gogola. Bardzo realistyczna i prawdziwa, mogłaby się co niektórym wydawać ciut przerysowana, ale...... taka jest właśnie Rosja widziana oczami wysoko postawionych rosyjskich urzędników. Ich żądza władzy i bogactwa, ich kompleksy i strach wynikający ze świadomości, że ta dobra passa kiedyś się skończy. W „ Biurku” tak jak u Gogola - humor przeplata się ze smutną refleksją...

Wspaniała diagnoza (choć zapewne częściowa) społeczeństwa rosyjskiego!

Zaplecze funkcjonowania wysoko postawionego urzędnika i podejmowanych przez niego decyzji: komu najlepiej dać łapówkę? ile? co sam będę z tego mieć? Doskonały język, który trafia w punkt i nie używa niepotrzebnych aforyzmów. Krótko, zwięźle i na temat, jednym słowem - porządnie! Momentami może bawić, da się wyczuć ironię. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że ta opowieść to nie fikcja. Część biurokracji właśnie tak funkcjonuje.

Uświadamia. Polecam!

Wspaniała diagnoza (choć zapewne częściowa) społeczeństwa rosyjskiego!

Jak w Rosji jest każdy wie i widzi ale z tym biurkiem to ładna metafora.

Jak w Rosji jest każdy wie i widzi ale z tym biurkiem to ładna metafora.

Książka jedyna w swoim rodzaju. W groteskowy sposób opisano dzień z życia Generała Federacyjnej Służby Podatkowej Rosji... Ciężkie zmagania w gąszczu powiązań osobistych i biznesowych, dziwne żądania petentów i ukochane biurko... Dwie podstawowe zasady tej książki to jej humorystyczno - groteskowy ton oraz to że autorem jest człowiek, który faktycznie pełnił służbę Generała Federacyjnej Służby Podatkowej... czyli i śmieszno i straszno :) Polecam

Książkę tę znalazłem tydzień temu w Biedronce w wielkim koszu za jedyne 4,99! Już dawno tak dobrze nie wydałem pieniędzy!

Temat korupcji poruszony wprost, autor stara się wczuć w położenie wysokiego urzędnika, dla którego biurko jest wszystkim - źródłem dochodów i afrodyzjakiem.

Nie jest to arcydzieło, ale jest to z pewnością literatura rosyjska pełną gębą. Mamy tu klimaty gogolowskie, bułhakowowskie. Polecam!

• Literatura rosyjska
  • Rosja