Matka Feministka

publicystyka literacka, eseje
Krytyka Polityczna
2014-05-08
2014-05-08

Okładka książki Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole? Katarzyna Chmielewska, Kamila Ferenc, Agnieszka Graff, Małgorzata Gurowska, Elektra KB, Alevtina Kakhidze, Elżbieta Korolczuk, Adam Kozicki, Michał Kozłowski, Kaja Kusztra, Tomasz Szymon Markiewka, Małgorzata Mycek, Stanisław Obirek, Tomek Paszkowicz, Joanna Sarnecka, Magdalena Szpecht, Aleksy Wójtowicz, Agata Wrońska, Kuba de Barbaro
Jak rozmawiać ... Katarzyna Chmielews...
Okładka książki Kto się boi gender? Prawica, populizm i feministyczne strategie oporu. Agnieszka Graff, Elżbieta Korolczuk
Kto się boi ge... Agnieszka Graff, El...
Okładka książki Teksty Drugie 3/2021 Łukasz Garbal, Agnieszka Graff, Anna Nasiłowska, Krzysztof Obremski, Jarosław Poraziński, Piotr Prachnio, Michał Rusinek, Szymon Wróbel, Marek Zaleski, praca zbiorowa
Teksty Drugie ... Łukasz Garbal, Agni...

O macierzyństwie i partnerstwie po polsku

Wiele trafnych spostrzeżeń na temat macierzyństwa w tym pięknym nadwiślańskim kraju. O wyśrubowanych oczekiwaniach społecznych wobec kobiet. O micie Matki Polki. O braku wspólnoty: rodzinnej, społecznej, pokoleniowej. O trudnościach w znalezieniu wspólnego języka z innymi matkami. O nieobecności ojców i braku chęci do wprowadzania systemowych zmian. Temat rzeka. Macierzyństwo to nic innego jak survival dla współczesnych kobiet. Lukrowane na zewnątrz, a gorzkie od środka. Warto o tym mówić i uświadamiać te, które mają to jeszcze przed sobą. Lepiej wiedzieć zawczasu, na co człowiek się pisze i przygotować sobie niezbędne zaplecze.

Ciekawy zbiór felietonów (nie tylko dla kobiet!) dotyczący macierzyństwa i feminizmu — tego czy (i jak) można połączyć bycie matką z byciem feministką. Teksty Graff poruszają też temat praw ojcowskich, które często w debacie publicznej są traktowane po macoszemu albo w ogóle ignorowane.
Książka jest z 2014 roku i czytając felieton „(cudze) cierpienie uszlachetnia” aż mnie zakuło w sercu i żołądku. Tekst dotyczy zgłoszonego wówczas projektu przez Solidarną Polskę, który zakładał wprowadzenie zakazu dokonywania aborcji w przypadku uszkodzenia płodu. Wtedy projekt ten został odrzucony. Czytając to w 2021 roku, chce mi się po prostu płakać.

Wow, przeczytałam bardzo szybko! Dobra, aby nabrać szerszego poglądu na pozycję matki w szeregu społeczeństwa. Mam jednak spore wątpliwości co do skuteczności metod walki z problemem zaproponowanych przez autorkę.

Felietony Agnieszki Graff dotyczą rodzicielstwa i wciąż są aktualne. Autorka przedstawia problemy społeczne i polityczne związane z wychowaniem dzieci w Polsce. "Ochrona życia poczętego" vs skandalicznie niskie zasiłki dla opiekunów chorych dzieci i osób starszych. Promocja rodziny, dzietności przy niewielkim wsparciu finansowym i instytucjonalnym państwa. Krótkie urlopy ojcowskie, które wpływają na zaangażowanie ojców i brak więzi z potomstwem.

Oberwało się też środowisku feministycznemu za propagowanie kultu "super-woman". Kobiety, której celem życiowym jest praca. Wydźwięk w stosunku do życia i dylematów większości matek, jest ogromny.

Bardzo fajnie przedstawiono również kwestie społeczne. Sztuczne podziały na kolory : różowy dla dziewczynek i niebieski dla chłopców. Książeczki i sporty związane z płcią.

Warto przeczytać!

"Matka. Feministka" to zbiór felietonów z "WO" i magazynu "Dziecko", to część lekka i dowcipna, natomiast już zupełnie nieśmieszne, a przerażająco prawdziwe i aktualne (czytam w 2020 r.) są teksty przemówień z Kongresu Kobiet i inne wystąpienia.
Sama niedawno zostałam matką i dociera do mnie jak bardzo jest to trudne zadanie, jak wiele trudnych decyzji musiałam podjąć i ile jeszcze trudnych decyzji przede mną. I będą to decyzje spoczywające wyłącznie na moich barkach, mimo bycia w stałym związku (mój partner nie ma takich dylematów jak ja).
Agnieszka Graff stawia również pytania o to, czym jest praca, jak wygląda podział własności, o kult przedsiębiorczości i wiele innych. Przyznaje, że nie potrafi odpowiedzieć na wiele z nich, ale jest to lektura bardzo pobudzająca, wręcz inspirująca. Zapewne sięgają po nią głównie kobiety, ale z pewnością nie zaszkodzi, aby i mężczyźni zapoznali się z nieco innym punktem widzenia.

Książka super! Śmiałam się momentami w głos, ale fakt że porusza tematy nie zawsze śmieszne. Genialna feministyczna, z dystansem i luzem. Konieczna pozycja dla matki "wkurwionej" życiem ale podchodzącej z dystansem. Czytałam albo będąc w ciąży albo już jako mama bobasa.. nie pamiętam. W każdym razie polecam:)

"Matka Feministka" to zbiór artykułów pisanych po narodzinach Stasia do miesięcznika "Dziecko", jak również wystąpień na Kongresach Kobiet. O czym przeczytamy? O systemowym wykluczeniu kobiet-matek z życia, codziennych problemach, jak np infrastruktura utrudniająca poruszanie się z maluchem, braku wsparcia dla równego podziału obowiązków rodzicielskich, jak również o tym jak polski feminizm izoluje się od tematu macierzyństwa, koncentrując się na biznesie, szklanych sufitach i rozwoju kariery. Agnieszka Graff zwraca uwagę na popełnione błędy w rozwoju polskiego nurtu feministycznego, które pozwoliły by pojęcie rodziny i macierzyństwa przywłaszczyły sobie ruchy prawicowe, pokazuje też przykłady z działalności poza granicami naszego kraju, w których rodzicielstwo stało się napędem działań na rzecz równości. Wbrew krążącym opiniom autorka nie stała się konserwatystką, a jedynie, lub aż, została matką, co otworzyło jej oczy na kwestie których do tej pory nie dostrzegała.

Pełną treść recenzji znajdziecie tutaj:

Zbiór przemówień autorki na kolejnych Kongresach Kobiet oraz prasowych felietonów. Nieaktualne już postulaty dotyczące polityki prorodzinnej, trochę o ideologii gender w przedszkolu i w piaskownicy, trochę o urlopach tacierzyńskich i o tym, co zrobić, by były dłuższe.
Niewiele mi z tej książki zostało po zakończonej lekturze.

Niewiele mi z tej książki zostało po zakończonej lekturze.

Cóż mogę powiedzieć... To książka dla tych, którzy są zainteresowani tematem macierzyństwa, jego postrzegania w naszym społeczeństwie, kraju... Ja akurat byłam tym zainteresowana dlatego znalazła się na mojej liście

Zbiór świetnych tekstów Agnieszki Graff. Obowiązkowa lektura dla wszystkich matek. Daje do myślenia i pokazuje, że feminizm to kwestia nas wszystkich.

• Feminizm
  • Kobiety