Neuland

Muza
2014-03-19
2014-03-19
Magdalena Sommer
literatura hebrajska literatura izraelska utopia antyutopia

Kto znajduje, źle szukał*

Pięknie napisana powieść, ale pod względem tematyki to nie do końca moje klimaty. Jednak doceniam kunszt autora.

Znakomita książka!
Wprawdzie jeszcze 2 rozdziały przed końcem chciałem zarzucić autorowi, że zamiast poprzestać na stworzeniu dobrej literatury, postanowił zostać twórcą epopeji narodowej. Ale chyba sam się zreflektował i zakończenie rekompensuje wszystko.
Bo Nevi potrafi pisać o uczuciach, o rodzinie i skomplikowanym życiu.
Poza tym, to Czas Apokalipsy po żydowsku ( zresztą sam autor to sugeruje ).

Znakomita książka!
Bo Nevi potrafi pisać o uczuciach, o rodzinie i skomplikowanym życiu.
Poza tym, to Czas Apokalipsy po żydowsku (...

Neuland to napisana pięknym językiem , niezwykle wielkowątkowa powieść drogi z elementami powieści historycznej ,psychologicznej i romansu. Niestety jedynie wątek romansu Doriego i Inbar pozwolił mi doczytać książkę do końca. Przypadkowe spotkanie bohaterów opisane jest głęboko i przepięknie. Ich historia , dylematy, wachlarz emocji poruszył mnie i pochłonął bez reszty. Współodczuwałam z każdym z nich osobno .I gdyby " Neuland " romansem pozostał stałby się dla mnie jedną z piękniejszych książek o trudnej miłości.

pięknie napisana opowieść, która wciąga na dobre

pięknie napisana opowieść, która wciąga na dobre

1939 rok, Warszawa. Młodziutka Lili ulega fascynacji syjonizmem, dzięki czemu na chwilę przed wybuchem wojny udaje jej się dotrzeć do Palestyny.
Rok 2006, Tel Awiw. Wnuczka Lili, Inbar porzuca swoje dotychczasowe skomplikowane życie, by przeżyć przygodę w Ameryce Południowej i tam odnaleźć siebie.
Los sprawia, że natrafia ona na Doriego, trzydziestokilkuletniego jerozolimskiego nauczyciela historii, który w Peru poszukuje zaginionego ojca. Ibar dołącza do niego z potrzeby serca, nie zdając sobie sprawy z tego, jak szybko Dori stanie się dla niej najważniejszy.
Ta historia miłosna nie jest typowa, nie jest obliczona na dzisiejsze czasy, dlatego nie ma w niej pośpiechu, miałkości, natłoku słów, epatowania erotyzmem. Jest subtelna gra spojrzeń, czytanie gestów, rozumienie się bez słów, tęsknota z dotykiem drugiej osoby, hamowana jednak przez poczucie winy (bo w Izraelu zostali partnerzy obojga). I choć historia tych obojga jest mi najbliższa, to nie jest ona jedynym tematem książki.
Autor jest bezlitosny w opisywaniu współczesnego Izraela, nękanego bombami, z ciągłymi mobilizacjami do wojska, pełnego polityki i wspomnień o Shoah.
Młodzi ludzie po odbyciu zasadniczej obowiązkowej służby wojskowej uciekają z kraju, włóczą się po świecie, szukają wrażeń, które w jakiś sposób odwrócą ich myśli od tego co przeżyli w wojsku. Szukając ojca Dori wielokrotnie natyka się takich weteranów, patrzy na ich wybory życiowe i plany na przyszłość. Wszyscy szukają własnego miejsca na ziemi, pragną odkryć własną tożsamość. Neuland to powieść drogi, która jest środkiem do pokazania tego, jak wiele odcieni mają ludzkie losy. Niezwykła historia Maniego (poszukiwany ojciec),który po śmierci żony nie potrafi się otrząsnąć z bólu i cierpienia, poruszająca relacja Doriego i jego małego synka, pionierskie losy babci Lili, tragiczna historia rodzinna Inbar, a także bardzo ważne w książce motywy Żyda Wiecznego Tułacza oraz rozprawienie się z ideą syjonizmu.
Tak wiele tematów złączył autor, tak wiele słów które cisną mi się na usta, próbując opisać fabułę, ale są zbyt słabe, by dać wyraz temu, co przedstawił Nevo.
I choć dla mnie najpiękniejsza jest tu historia o miłości, która spada jak grom z jasnego nieba, to doceniam też wątki dotyczące izraelskiego spojrzenia na syjonizm, czy też ten opisujący rodzinne kryzysy i brak zrozumienia na linii rodzic - dziecko.
Dużo treści, wiele wątków, ale wszystkie znakomicie połączone, spójne i ciekawe.

buchbuchbicher.blogspot.com

Los sprawia, że natrafia ona na Doriego, trzydziestokilkuletniego...

Nevo jest jednym z tych nielicznych pisarzy stosunkowo młodego pokolenia, którzy każdym zdaniem podpisują się pod starą solidną szkołą powieściopisarstwa. Nie forsuje na siłę nowatorskiej formy, nie przełamuje formalnych schematów, nie pisze od tyłu do przodu ani do góry nogami, a jednak jego książki czyta się jak coś bardzo świeżego. "Neuland" jest po prostu bardzo dobrze napisaną, ciekawą historią dwojga ludzi z przypadkiem jako ważnym motywem ludzkiego losu w tle. Mnie w tej powieści najbardziej urzeka niezwykła kompetencja Eshkola Nevo w konstruowaniu perspektywy męskiej i kobiecej. Ma się wrażenie, że on pisząc fragmenty "męskie" pisał jako facet, a pisząc "kobiece" stawał się kobietą.
Słowo usprawiedliwienia (czy może wyjaśnienia): równość płci jest dla mnie rzeczą oczywistą i niepodważalną. Tyle że "równość" nie oznacza mentalnej jednolitości. I nie chodzi mi tu o "typową kobietę" czy "typowego mężczyznę". Bohaterowie "Neulandu" są jak najbardziej nietypowi, są indywidualnościami, mają odcienie. Ale różni ich nie tylko anatomia; to dwa światy, które się spotykają. Uważam, że Nevo wniknął w oba te światy równie głęboko i podziwiam go za to.

Eshkol Nevo (ur. 1971) - izraelski pisarz, autor zbioru opowiadań, czterech powieści (omawiana była wydana w 2011 jako trzecia),poradnika i książeczki dla dzieci. Jego dziadek Lewi Eszkol wł. Szkolnik (1895 – 1969) był w latach 1963 -69 premierem Państwa Izrael, a pamiętać warto, że (Wikipedia):
„...W 1967 przeprowadził wojnę sześciodniową z krajami arabskimi. Dzięki sprawnym manewrom taktycznym w ciągu zaledwie sześciu dni izraelska armia zajęła Judeę, Samarę, Gazę, Wzgórza Golan oraz jordańską dotychczas część Jerozolimy...”

W stopce wydawniczej (dostępnej też na LC) czytam:
„...Trzy kontynenty, cztery pokolenia i pełna wielkich emocji powieść drogi, romans oraz próba znalezienia swojego miejsca na ziemi...."

I tam, i w większości recenzji zamieszczona jest bardzo długa lista problemów i zdarzeń, narzucanych czytelnikowi. Większość tym się zachwyca, w przeciwieństwie do mnie. Dla mnie to groch z kapustą, w dodatku odgrzewany. Bo na każdy temat z osobna, wydano wiele książek, a w jednej książce omówić składnie wszystkie aspekty bogatej historii Żydów w XX - XXI wieku jest niemożliwe. Mimo różnej oceny polecam Państwu całą recenzję Krzysztofa Cieślika, a z której wybrałem porównanie z moim ukochanym, pomijanym przy Noblu - Amosem Oz:

"...Z pewnością Nevo nie jest takim stylistą jak Oz czy Grosman, ale historie opowiadać potrafi. W „Neulandzie” zmierzył się z trudnymi tematami (źródła syjonizmu, dojrzałość, miłość, kulturowe dziedzictwo). Z tego starcia udało mu się wyjść zwycięsko. W Izraelu książka została bestsellerem i trudno się dziwić, bo to niezwykle udana powieść...”

Z kolei Piotr Bratkowski w Newsweek:

„..Wielowątkowa powieść Nevo w ostatecznym rozrachunku opowiada o wielkiej tęsknocie za tym wszystkim, z czego zrezygnowaliśmy, wybierając swoją ścieżkę życiową. I o marzeniu, by zacząć życie raz jeszcze."

Może dlatego, że od dawna interesuję się tematyką żydowską, w ramach walki z moim polskim antysemityzmem wyssanym z mlekiem matki, może dlatego, że jestem miłośnikiem literatury żydowskiej obejmującej licznych pisarzy zarówno typu Singera, jak i Oza, to mam duże wymagania i nie potrafię podzielać powszechnego zachwytu. To wszystko już było! Nil novi sub sole!

A że temat wiecznie żywy i czyta się nieźle, to ocena pozytywna (6 gwiazdek) i oczekiwanie na rozwój pisarskiej kariery młodego człowieka (40 lat miał autor w chwili publikacji)

„...W 1967 przeprowadził wojnę ...

Żałuję, że tak długo zwklekałam z przeczytaniem tej książki. Piękna.

Żałuję, że tak długo zwklekałam z przeczytaniem tej książki. Piękna.

Jak NOWĄ ZIEMIĘ odkryłam nowego pisarza!!! Świetnie się czyta !!!

Jak NOWĄ ZIEMIĘ odkryłam nowego pisarza!!! Świetnie się czyta !!!

SUPERANCKA POWIEŚĆ!

SUPERANCKA POWIEŚĆ!