[DROGI_ZAKODOWANY]

Ewa Piątek Wydawnictwo: White Plum literatura piękna
White Plum
2013-01-01
2013-01-01
proza poetycka erotyka kobieta uczucia życie

Okładka książki Pasieka dredziarza Ewa Piątek, Paweł Piątek
Pasieka dredzi... Ewa Piątek, Paweł P...

Wyobraź sobie, że stoisz przed drzwiami. Drzwiami do najbardziej wykrzywionych, wybruzdowanych i wyfałdowanych rejonów ludzkiego, zneurociałego umysłu. Drzwiami do najbardziej intymnych zakamarków zagubionej, samotnej, nieszczęśliwej duszy.

Przed Tobą możliwość zejścia na samo dno tej duszy i tego umysłu. Po co? Po to, aby w tej destrukcyjnej psychice i obsesyjnie zaburzonej rzeczywistości, którą tworzy, odnaleźć to, co pozornie nie istnieje – logikę i sens. Drzwi do tego świata mają idealnie, wzorcowo malinowy kolor i tabliczkę – ujęty w nawias, równie idealnie biały napis [Drogi _ Zakodowany].

Ja, wiedziona ciekawością i fascynacją ludzką psychiką, te drzwi otwarłam. Od pierwszej do ostatniej minuty po „tamtej” stronie (czyli przez 87 stron) towarzyszył mi niepokój, a wraz z nim cała gama wrażeń, emocji i refleksji z kręgu „tych trudnych”. Bo świat narratorki-bohaterki wciąga w swoją otchłań, pochłania i próbuje zassać niczym czarna dziura. Nie pozwala zostać obojętnym. Doskonale rezonuje z tym, co nadwrażliwe i pokrzywione w Tobie. Z każdą poszarpaną i rozedrganą struną.

Proza poetycka Ewy Piątek to, z co najmniej kilku powodów, lektura trudna i wymagająca. Jednym z nich jest, wspomniane wyżej, ryzyko uruchomienia trudnych emocji. Książka ta, mimo odniesień do kobiecej tęsknoty za miłością czy przeżywania swojej cielesności i seksualności, absolutnie nie jest kolejną pozycją dla „znudzonych gospodyń domowych” (a tak bowiem określano swego czasu czytelniczki cyklu E. L. James). Jeszcze raz ostrzegam – „Zakodowany” to nie nowe, polskie wcielenie Christiana Grey’a. Mnie natomiast przywodzi na myśl „Wilgotne Miejsca” czy „Modlitwy Waginy”, ale to być może zbyt odległe skojarzenie.

Książka Ewy Piątek skonstruowana została w formie osobistych, intymnych wręcz rozmów bohaterki z samą sobą, przeplatanych monologami kierowanymi do Zakodowanego (czyli najprawdopodobniej Stwórcy),nigdy nie wysłanymi listami oraz opisami snów, fantazji i urojeń. Strumień świadomości płynie nieprzerwany, za nic mając chronologię i logikę czasu. Intensywność wrażeń, doznań zmysłowych, odczuć i myśli początkowo czytelnika przytłacza. Tym bardziej, iż w wewnętrznym świecie kobiety stany jawy, marzeń sennych oraz psychodeliczne fazy świadomości po zażyciu substancji psychoaktywnych nakładają się na siebie, tworząc przerażającą i fascynującą zarazem mozaikę. Witraż, skonstruowany misternie z maleńkich i kruchych kawałków szkłach, za którym próżno szukać promieni słońca.

W każdej z form i przejawów swojej egzystencji, w każdym stanie świadomości, bohaterka tkwi w konflikcie – gna ku miłości, obsesyjnie, na oślep, do utraty tchu… i jednocześnie od niej ucieka. Prawo dążenia-unikania jednak działa. Nie mogąc skleić tego pęknięcia, substytutem uczucia czyni kontakt cielesny. Ale wraz z kolejnym partnerami i kolejnymi orgazmami, wewnętrzna pustka tylko się pogłębia.

Kobieta stąpa po cienkiej linie pomiędzy destrukcyjną, obsesyjną tęsknotą za swoim pierwszym mężczyzną a nienawiścią do niego. By zagłuszyć ten ból i schizofreniczny dualizm w sobie, rzuca się w destrukcyjny wir przelotnych romansów, toaletowego seksu, używek. Jej umysł i ciało zawsze jednak powracają, pamięcią komórek, do Tego Pierwszego. Nie dla bohaterki, ale dla czytelnika staje się jasne, iż z tego piekła własnego umysłu nie sposób wydostać się samemu. Dlatego „Drogi Zakodowany” to doskonałe studium neurotycznej osobowości, tzw. zaburzenia borderline, lęku przed bliskością, genezy uzależnienia od związków, seksu i używek… oraz wielu innych „etykietek”, które można przypiąć zagubionemu, cierpiącemu, nieszczęśliwemu człowiekowi. Jestem naprawdę pełna uznania dla psychologicznej wiedzy i świadomości autorki, bo wykreowała przerażająco prawdziwą i wiarygodną rzeczywistość ludzkiej, zaburzonej psychiki.

Pełna recenzja na:

Autorka zadaje w książce bardzo dobre pytania. Pytania na, które nie łatwo udzielić odpowiedzi. Czytając ją wyczuwam pewnego rodzaju konflikt prowadzony z samą sobą, z własnym Ja. Momentami myśli przelane na papier wydają się kontrowersyjne, wręcz obleśne.
„Drogi [zakodowany]” to powrót bohaterki do nieudanego związku, ciągłe rozpamiętywanie minionych chwil, to poczucie niezrozumienia
Spodobał mi się sposób pisania i dobór słów. Wszystko jednak wydaje się chaotyczne, Tak jak to bywa w głowie przepełnionej milionem myśli.
Szczerze powiedziawszy nie wkomponowałam się w klimat i cieszę się, że książka nie ma więcej stron. Jestem pewna, że trafi ona w gusta niejednego czytelnika, mi jednak mimo dobrej formy przekazu nie przypadła do gustu. Łapałam się na tym, że odbiegam myślami od treści, a nie o to przecież chodzi.

Dodaj cytat z książki [DROGI_ZAKODOWANY]