Pasieka dredziarza

reportaż
Wydawnictwo Poznańskie
2018-02-28
2018-02-28
pszczoły; pasieka; pasieka dredziarza; eko; miód bębny życie na wsi

Miło poczytać o zakręconej parze z wielkomiejskiego zgiełku rzucającego się na mieszkanie i wyżycie z pasieki i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej poza miastem.

Bardzo komfortowa książka. Aż chciało by się wyjechać na wieś lub zjeść trochę miodu.

Przyjemna lektura o życiu Państwa Piątek. Duży plus za to, że dzięki niej w łatwy dla laika sposób można dowiedzieć się o pracy pszczelarza od początku sezonu, do jego zakończenia.

Dużo ciekawostek! Na to liczyłam :)

Dużo ciekawostek! Na to liczyłam :)

Przyjemna książka wprowadzająca w świat pszczelarstwa i życia z nim związanego. Idealna dla laików bo w prosty sposób opisuje jak przebiega praca przy ulach, o czym trzeba pamiętać i na co uważać a dodatkowo opisuje nam codzienne życie na wsi.

Polecam!

Polecam!

I tak powinno się pisać książki w których wyjaśnia się cuda natury i uczy i odpowiada na ciekawskie pytania. To nie szkolny podręcznik a daje więcej wiedzy o pszczelim świecie niż rok nauki na studiach.

Ciekawa, bardzo pozytywna książka. Pochwała życia na wsi. Spora dawka wiedzy o hodowli pszczół. Dla lubiących miód wiele ciekawostek o jego rodzajach. Bardzo lekko się czyta.

Przyznam się że zabrałam się za "Pasieke" tylko dlatego że narzeczony wisiał mi nad głową od dwóch lat i kazał czytać!
Może to dobrze że zabrałam się za nią dopiero teraz...
Czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie, takie oderwanie od szarej codzienności, tym bardziej gdy ktoś planuje w przyszłości posiadać ule. Nie jest to poradnik i kompendium wiedzy o pszczołach, ale takie opowieści z roku pracy bartnika.
Niestety tylko rozdziały pana Pawła czytałam z przyjemnością, a rozdziały pani Ewy z przymusu. Opowieści o tym w jakim tempie spakowała sie do wyprowadzki, to że lubi biegać, to jak wygląda jej garderoba i planowanie porodu, bardzo wytrącały mnie z tego ciepłego wiejskiego klimatu (mimo że autorka bardzo lubi słowo "slow").
Książkę szczerze polecam, zarówno dla tych którzy interesują się pszczołami, jak i dla tych którzy nie chcą mieć z nimi nigdy do czynienia!

Może to dobrze że zabrałam się za nią dopiero teraz...

Książka, o której Wam dzisiaj powiem, swoją premierę miała dość dawno temu, a mianowicie 27 lutego 2018 roku. Ja o niej usłyszałem nieco później, w trakcie Warszawskich Targów Książki, które odbywały się w maju. Miało to miejsce podczas promocji audiobooka książek Wydawnictwa Poznańskiego, wśród których była „Pasieka dredziarza”.

Audiobook ten czytany i promowany był przez panią Krystynę Czubównę, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Wielu ludzi z mojego pokolenia nauczyło się bardzo dużo z filmów przyrodniczych, opatrzonych jej głosem. Dlatego pierwsze spotkanie w cztery oczy było bardzo niesamowite, a zwykłe „Dzień dobry”, wypowiedziane przez panią Krystynę wywołało dreszcze. W trakcie tego spotkania niestety popełniłem „faux pas”, kiedy przekręciłem tytuł książki na „Pasieka dresiarza”. Moja żona dołożyła jeszcze, że niewiadomo, jak ubrany był autor.

Jednym z autorów, tytułowym dredziarzem, jest pan Paweł Piątek, który napisał tę książkę wraz ze swoją żoną Ewą. Reportaż ten zawiera opisy czynności, jakie pszczelarz wykonuje w ciągu roku przy pszczołach. Jego opowieści przeplatane są spostrzeżeniami pani Ewy na temat życia na wsi (całe wcześniejsze życie spędziła w mieście),o życiu ekologicznym, a także o macierzyństwie.

Taki układ książki sprawia, że jest ona nieco nierówna. Opowieści pana Pawła są wciągające, natomiast te pani Ewy wytrącają z rytmu czytania o pasiece i pszczołach. Pozycja ta jest rozciągnięta w czasie i niestety podawane fakty są niespójne. Na przykład czytamy jak pan Paweł kupił dom na wsi i musiał go własną rękę wyremontować. W następnych rozdziałach dowiedziałem się o jego zamiłowaniu do gry na afrykańskich bębnach, o studiach i życiu we Wrocławiu. Przez chwilę miałem wrażenie, że współautor ma blisko 70 lat, jednak po załączonych do książki zdjęciach taki wiek do niego nie pasuje. Wyżej wymienione niespójności i nierówności bardzo utrudniają lekturę tego reportażu.

Książka ta ma niecałe trzysta stron, które przeczytałem w trakcie dziewięciu dni oraz ośmiu posiedzeń, co plasuje tę książkę na dalekich pozycjach wśród książek przeczytanych na Tronie. „Pasieka dredziarza” mimo wszystko warta jest poznania, chociażby po to by uświadomić sobie jak wygląda pszczeli rok i jak bardzo jesteśmy od pszczół zależni.

Audiobook ten czytany i promowany był przez...

Myślałem, że będzie to kolejna niemożliwa do zniesienia, nachalnie hurraoptymistyczna i błędna historia o przeprowadzce z miasta na wieś, mistycznym obcowaniu z naturą, byciu eko, odnalezieniu siebie i życiu długo i już zawsze szczęśliwie. Na szczęście tak nie jest.

• Pszczelarstwo
  • O zwierzętach