rozwińzwiń

Alzheimer życie choroba Łukasz Dunajski literatura amerykańska

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Książka Motyl (ang. Still Alice) Lisy Genovy (Papierowy Księżyc, 2011) opowiada fikcyjną historię kobiety, pracującej na Harvardzie specjalistki w dziedzinie psycholingwistyki, która w momencie największego życiowego spełnienia dowiaduje się, że choruje na chorobę Alzheimera o wczesnym początku. Chociaż styl pisania autorki jest miejscami trochę toporny, a wydarzenia nie zawsze zostały realistycznie oddane, obok tej powieści nie można przejść obojętnie. Genova jako neurobiolog z wykształcenia poszerzała swoją wiedzę naukową, obserwowała pacjentów i ich rodziny oraz rozmawiała z lekarzami po to, aby ostatecznie przedstawić nam obraz choroby Alzheimera dotychczas zupełnie pomijany – widziany oczyma pacjenta, a nie opiekuna.
(…)
Autorka książki poradziła sobie rewelacyjnie z trudnym wyzwaniem odzwierciedlenia w tekście, zarówno w jego treści, jak i strukturze, postępującego procesu zagubienia chorej Alice. Sposób ukazania przeżyć osoby, która przed chwilą miała wszystko, a teraz zaczyna gubić samą siebie, jest tak sugestywny, że książka jeszcze długo po odłożeniu na półkę skłaniała mnie do przemyśleń.
(…)
Odwzorowanie relacji w rodzinie Alice wygląda już trochę mniej wiarygodnie. Autorka w książce kreśli idealny, a może nawet nieraz przesłodzony obraz podejścia rodziny do opieki nad Alice. Na amerykańską modłę – happy end musi być, pomimo tego, że choroba Alzheimera happy end usiłuje zabrać.
(…)
Skorzystajmy z tego, że autorka zdecydowała się ująć rzeczywistość pacjentów z chorobą Alzheimera w beletrystyczne ramy, dostępne dla każdego, i poświęćmy chwilę na zapoznanie się ze światem inaczej dla nas nieosiągalnym.

Cała recenzja, poszerzona o własne spostrzeżenia z obszaru medycyny i farmacji, dostępna tutaj:

Niesamowicie ważna książka. Bardzo pomaga zrozumieć chorą na Alzheimera osobę, gdyż przedstawia z czym dokładnie musi się ona mierzyć. Po przeczytaniu niestety można wpaść w niezły dołek psychiczny. Mimo wszystko warto takie książki czytać, ponieważ często zapominamy jakie mamy szczęście mogąc wykonywać najprostsze życiowe czynności. POLECAM.

Znakomita

Znakomita

Książki Lisy Genova cieszą się dużą popularnością, dlatego i ja postanowiłam sięgnąć po jedną z nich.
"Motyl" opowiada historię 50letniej Alice, na którą spada jak grom z jasnego nieba diagnoza - choroba Alzheimera. Alice to bardzo inteligentna kobieta, wykładowczyni na uniwersytecie, żona, matką trójki już dorosłych dzieci. Jak diagnoza wpłynie na jej życie, na jej pracę, na jej rodzinę?
Przyjdą dni, kiedy Alice zapomni nazw najprostszych przedmiotów, jak serek topiony który bardzo lubi.
Przyjdą dni, kiedy Alice będzie czekała na odwiedziny matki i siostry, które wiele lat temu zginęły w wypadku samochodowym.
Przyjdą dni, kiedy Alice zgubi się we własnym domu.
Choroba Alzheimera to okrutna choroba, która odbiera człowiekowi tak wiele...

Przyznam szczerze, że "Motyl" nie porwał mnie tak, jak bym tego chciała. Po opiniach, które czytałam na temat tej książki chyba spodziewałam się nieco więcej. Nie żałuję jednak czasu poświęconego na jej przeczytanie, bo historia bohaterki na pewno zmieniła moje spojrzenie na chorobę jaką jest zespół Alzheimera.

Poniżej cytat, który najbardziej mnie poruszył:
"-Wiem, czego szukam, jednak mój mózg nie potrafi do tego dotrzeć. To zupełnie tak, jakbyś chciała napić się wody, jednak twoja ręka nie chciała podnieść szklanki. Prosisz ją ładnie, wygrażasz, jednak ta ani drgnie. W końcu udaje Ci się wprawić w ruch, jednak zamiast szklanki chwytasz solniczkę lub przewracasz szklankę i rozlewasz wodę po całym stole. Zdarza się również, że zanim uda Ci się zmusić rękę, by chwyciła za szklankę i podniosła ją do twoich ust, pragnienie ustępuje. Chwila potrzeby minęła.
- To brzmi jak tortury, mamo.
- Tak właśnie jest."

Prawdziwa i smutna opowieść..

Prawdziwa i smutna opowieść..

Bardzo wciągająca - nawet bardziej, niż film, który widziałam kilka lat temu. Cenię Autorkę za zbudowanie przejmującej, przekonującej historii, a także za ogromną wiedzę na tematy, o których pisze. Po prostu daje do myślenia.

Ta książka mnie zachwyciła. W zasadzie zachwyca i wzrusza do tej pory. "Motyl" Lisy Genovy to historia z rodzaju tych, o których trudno będzie zapomnieć.

Autorka zabiera czytelnika wprost do świata osoby cierpiącej na chorobę Alzheimera. Do rodziny Alice, w miejsce jej pracy, do jej domu, a przede wszystkim zaś do jej umysłu. A jest to umysł wybitny – Alice jest ponadprzeciętnie inteligentna i ma tego świadomość. Z każdym dniem jednak jej mózg ulega degradacji, a bohaterka traci to, co o niej stanowiło.

Czytelnik będzie świadkiem sytuacji, w których Alice nie potrafi wyrazić swoich emocji, straci orientację, zapomni, jak wykonuje się podstawowe czynności oraz kim są jej mąż i dzieci. Wszystko to widzimy z perspektywy samej bohaterki. To, jak Alzheimer każdego dnia odbierał Alice cząstkę tego, co dla niej ważne, było niezwykle poruszające. Opisy tego, co się w niej działo były bardzo precyzyjne, przez to wyjątkowo emocjonalne i trudno też nie odnosić tego do własnych doświadczeń.

Warto wspomnieć, że Lisa Genova jest doktorem nauk medycznych w dziedzinie neurobiologii, a opowieść o Alice jest poparta wiedzą naukową. To sprawia, że tym bardziej jest wiarygodna, przez do trafia do serca i umysłu czytelnika.

Z czym Alice ostatecznie zostanie? "Motyl" Lisy Genovy to nie tylko opowieść o chorobie Alzheimera, ale też o tym, żeby korzystać z czasu, jaki mamy. To też opowieść o uczuciach i relacjach panujących w rodzinie, swoim miejscu pośród jej członków, o własnych priorytetach.

To powieść bardzo dojrzała, wiarygodna i życiowa. Trafia na półkę “Polecam, jak nie wiem co!”.

IG:ksiazki_wloczykija
"Motyl" to wzruszająca opowieść o miłości i determinacji ukazaną przez niezwykłą perspektywę. Lisa Genova, znana z twórczości poruszającej tematy neurologiczne, po raz kolejny dostarcza czytelnikom historię, która wstrząśnie ich sercem i umysłem.

Główną bohaterką "Motyla" jest Alice Howland - piękna i Alice jest profesorem Harvardu, uprawia jogging i korzysta z życia, jest spełnioną kobietą w wieku pięćdziesięciu lat. Jednak jej świat zostaje wywrócony do góry nogami, gdy dowiaduje się o diagnozie choroby Alzheimera - nieuleczalnej neurodegeneracyjnej choroby. Poprzez jej perspektywę poznajemy trudy, które musi stawić czoła oraz siłę jej charakteru.

Genova mistrzowsko łączy snującą się narrację z głębokimi emocjami. Jej opisujące niuanse językowe potrafią przeniknąć do najgłębszych zakamarków naszej duszy. Podczas lektury można poczuć wszystkie wpływy zarówno tragicznego przeżywania utraty zdrowia, jak i radość płynącą ze znalezienia nadziei w najmniej oczekiwanym momencie.

Język Genovy jest nasycony metaforami, które wydają się tańczyć na kartach tej książki.

"Motyl" to powieść pełna inspirujących postaci i niezapomnianych momentów. Lisa Genova zadziwia swoją zdolnością do ukazania ludzkiej siły oraz wytrzymałości w obliczu niezwykle trudnych sytuacji. Ta książka z pewnością poruszy serca czytelników i dostarczy im niezapomnianych chwil refleksji.

Wreszcie, "Motyl" to literacki klejnot ukazujący nam, jak ważne jest czerpanie radości z życia oraz znalezienie nadziei nawet w najczarniejszych chwilach. Lisa Genova udowadnia swoje mistrzostwo jako autorka i śmiało stawia krok ku przyszłości literatury.

IG:ksiazki_wloczykija

Muszę przyznać, że dawno nie czytałam tak poruszającej książki. Bardzo dobrze napisana historia kobiety, która zachorowała na chorobę Alzheimera we wczesnym stadium. Próba ukazania postępów choroby z perspektywy pacjenta budzi szczególne emocje. Polecam.

Książka wzbudzająca wiele emocji, skłaniająca do przemyśleń i zapadająca w pamięć. Polecam gorąco.

4 585
    4 432