Motyl

Alzheimer życie choroba Łukasz Dunajski literatura amerykańska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Czego się boisz?

Ja najbardziej boję się zapomnieć.

A o chorobie Alzheimera jest właśnie książka ze zdjęcia.

„Motyl” to historia energicznej, pełnej werwy naukowiec Alice, która dostrzega u siebie niepokojące objawy – zapomina, gdzie położyła rzeczy codziennego użytku, nie pamięta o wyjeździe na konferencję naukową. Początkowo zwala to na karb stresu – dużo pracy, trójka dorosłych dzieci, jednak postanawia skonsultować to z lekarzem. I wtedy lawina rusza.

Z każdą kolejną stroną czułam coraz więcej łez pod powiekami.

Odczuwałam strach, który targał Alice, jej mężem i rodziną. Świadomość, że bohaterka w każdej chwili może zapomnieć, kim jest, uderzyła mnie w twarz i piekła do ostatnich słów książki.
Alice miała wsparcie. Jej mężowi ciężko było pogodzić się z chorobą żony. Jej rodzina popełniała błędy, przygotowując się do opieki nad Alice. Ale najważniejsze, że próbowali. John chciał pomóc, a jednocześnie czuć było, jak bardzo boli go choroba żony. Jak martwi się o nią. Czuć było to, że jest też fizycznie zmęczony. Umysł ustawiony ciągle w stanie skupienia płata figle, i oczywistym jest, że jest męczące, gdy ukochana osoba budzi się o trzeciej w nocy, robiąc bałagan w połowie domu, a pięć sekund później okazuje się, że nie wie, czego szukała.

Niesamowicie trudna historia, która niestety może dotknąć każdego.

„Nie mogę znieść myśli, że któregoś dnia spojrzę na ciebie, na twarz, którą kocham i cię nie rozpoznam”.

Czego się boisz?

Ja najbardziej boję się zapomnieć.

A o chorobie Alzheimera jest właśnie książka ze zdjęcia.

27/2022

27/2022

Takiej wysokiej oceny nie dałam ostatnio żadnej książce.... a to już o czymś świadczy. Ta książka poruszyła mnie do głębi, bo bardzo mocno identyfikowałam się z główną bohaterką. Autorka doskonale ukazuje cały wachlarz trudnych emocji związanych z pojawiającą się diagnozą, a potem z postępującymi objawami choroby Alzheimera. Poznajemy Alice jak dynamiczną, pełną werwy pięćdziesięcioletnią matkę, żonę i naukowczynię z Harvardu, która kocha swoją pracę. Jednak życie przygotowało dla niej scenariusz trudny, dla wielu nie do przyjęcia i stawia na jej drodze mnóstwo przeszkód. Czy Alice z pomocą swojej kochającej rodziny je pokona? Czy wygra z chorobą ? Tę książkę MUSISZ przeczytać!

Czy to faktycznie najlepsza książka o Alchajmerze? Hm nie wiem, innych nie czytałem więc nie mam porównania. Bo szczerze, to ta pozycja jakoś mnie nie przekonała.

Alice to spełniona kobieta, matka, żona i naukowiec o światowej sławie, której życie posypało się w jednej chwili.

Diagnoza.

Choroba. Straszna. Podstępna.

Alzheimer.

Niedowierzanie, zaprzeczanie nie tylko jej, ale też jej najbliższych, później akceptacja sytuacji, aż na końcu walka by pozostać sobą jak najdłużej.

Autorka postanowiła na jakość i przystępnym, pięknym językiem oraz stylem pisania stworzyła bardzo dobrą książkę przepełnioną emocjami. To ten typ książki, która wbija czytelnika w fotel i zmusza do refleksji.

Jedynym mankamentem tej historii jest mąż Alice, który swoją postawą doprowadzał mnie do szału. Z jednej strony szuka alternatywnego leczenia, z drugiej ogranicza i ubezwłasnowolnia.

Diagnoza.

Choroba. Straszna. Podstępna.

Alzheimer.

Autorka postanowiła na jakość i przystępnym, pięknym...

Już dawno oglądałem dobrą ekranizację z kapitalną rolą Juliane Moore, ale książka była o wiele lepsza. Dosłownie ją pochłonąłem, nie mogłem się oderwać, całkowicie mnie pochłonęła. To był dramat obyczajowy z definicji, świat ukazany czami robiącej znakomitą naukową karierę pięćdziesięcioletniej kobiety, której życie złamała tragiczna diagnoza o chorobie Alzheimera. Ta choroba mnie przeraża, to jest potworny dramat dla chorego i jego rodziny i bliskich. Lisa Genova w sposób niesamowity ukazała umysł osoby chorej, a czytelnik dosłownie przeżywa razem z nią jej walkę z nieuleczalną chorobą. Nie będę tu więcej opisywał, myślę że każdy czytelnik powinien to sprawdzić i wyrobić sobie własną opinię o tym dramacie. Doświadczenie przypominało mi trochę Niewidzialną Wystawę, na której byłem kilka lat temu. I tak sobie myślę, że chyba jednak lepiej jest być niewidomym niż zapaść na demencję i to jeszcze w kwiecie wieku. Rewelacyjna pozycja.

" Motyl " jest opowieścią o kobiecie , która zostaje dotknięta przez chorobę Alzheimera o wczesnym początku . Główna bohaterka - Alice ma 50 lat , jest wybitnym wykładowcą na Harvardzie , kiedy zaczyna doświadczać zaników pamięci i dezorientacji .
Książka jest bardzo wzruszająca i opowiada nie tylko o chorobie Alzheimera . Opowiada o o tożsamości, którą warto zachować do końca , mówi o rzeczach ważnych w życiu ( rodzina , przyjaciele, otoczenie ). Autorka uświadamia nam , że na chorobę Alzheimera zapadaja również ludzie w sile wieku , że dotyka ona nie tylko ludzi starszych . Wspaniale opisuje rzeczywistość w jakiej żyją osoby dotknięte tą chorobą oraz ich bliscy.

Podświadomie identyfikowałam się z bohaterką książki. Zastanawiałam się czy moje wpadki pamięciowe mogą być wczesnym stadium Alzheimera. Książka jest piękna, a zarazem przerażająca.
Muszę ją przepracować.

Muszę ją przepracować.

Pamięć bywa ulotna jak motyl...
°
Ta książka bardzo mnie zaniepokoiła.

Obserwowanie bohaterki i jej coraz większych zmagań z utratą pamięci wywoływała u mnie stres i dyskomfort. Co więc musi czuć sama osoba, u której zdiagnozowano chorobę alzheimera?

Wydaje mi się to druzgocące, gdy każdego dnia choroba tak naprawdę odbiera... część siebie.
°
Książkę "Motyl" pomimo trudnej tematyki czyta się błyskawicznie, nie sposób się od niej oderwać. Spędziłam z nią dwa dni i mam pewność, że chcę - powinnam - zapoznać się z pozostałymi tytułami autorki.

☘ "Zapomnę o dzisiejszym dniu, jednak to nie oznacza, że nie miał on znaczenia". ☘

Pamięć bywa ulotna jak motyl...
°
Ta książka bardzo mnie zaniepokoiła.

Książkę "Motyl" pomimo...

O przeżywaniu choroby i niesieniu emocji przez chorego. Książka dla wszystkich, którzy mają q otoczeniu osoby z chorobą Alzheimera, bądź demencją. Przypomina, że choroba nie tylko zabiera...