Prawo matki

Okładka książki Prawo matki
Diane Chamberlain Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Przed burzą (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Maciejka Mazan
Maciejka Mazan

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Błąd który ma wpływ na całe życie.
Tajemnice skrywane od lat.
Bezgraniczna miłość do dziecka...

Autorka uplotła misterną konstrukcję złożoną ze zdarzeń i emocji. Tu obecne wydarzenia spajają się z retrospekcjami sprzed lat.

Historia, która wchodzi do naszej głowy i nabiera własnego życia, zmusza do refleksji.

Czy własny błąd i chęć odkupienia go może mieć wpływ na ocenę zdarzeń?

Po raz kolejny przekonałam się, że przy książkach autorki nie ma miejsca na nudę i obojętność. Emocje wychodzą z każdej strony i dotykają tak wielu aspektów ludzkiego życia.
Tutaj powieść obyczajowa łączy się z dreszczykiem gwarantowanym przez thriller. Tu aspekt psychologiczny jest równie ważny jak następujące po sobie zdarzenia, a akcja pędzi w szybkim tempie.

,,Zabrali mi synka, kiedy miał zaledwie dziesięć godzin. Minął rok, zanim znowu wzięłam go w ramiona." To tylko preludium do wydarzeń jakie nastąpiły kilkanaście lat później.

Polecam

Błąd który ma wpływ na całe życie.
Tajemnice skrywane od lat.
Bezgraniczna miłość do dziecka...

Czy własny błąd i chęć odkupienia go może mieć wpływ na ocenę...

Laurel już raz straciła swojego syna, na rok. Nie pozwoli na to, by stracić go ponownie. Za wszelką cenę.

Andy jest dzieckiem z poalkoholowym zespołem płodowym, ma piętnaście lat i odstaje od swoich rówieśników. Jest spontaniczny, nie znający konsekwencji swoich zachowań i nie potrafiący czegoś skrupulatnie zaplanować. Jego mama przez całe życie próbuje wynagrodzić mu to, jak bardzo go skrzywdziła. Gdy Andy zostaje oskarżony o celowe podpalenie i zabójstwo, Laurel chcę go chronić. Z jednej strony nie dowierzając, że jej syn potrafiłby to zrobić, a z drugiej chroniąc go na każdym kroku.

Laurel ma tez starszą córkę, której również niegdyś zupełnie nie potrafiła poświęcić uwagi. Czy dziś jest inaczej?

Tematy poruszone w książce są bardzo ważne, ale sama fabuła nie porwała mnie. Bardzo lubię książki tej autorki, ale do tej na pewno nie wrócę.
Nie polubiłam Laurel, nie potrafiłam jej zrozumieć, ani też jej wybaczyć.
A samo zakończenie?
Mam bardzo mieszane odczucia.

Każdy popełnia błędy, tylko nie każdy umie się do nich przyznać i wziąć za nie odpowiedzialność...
Autorka poruszyła bardzo wiele istotnych i życiowych problemów które mogą spotkać każdego z nas. Każde wydarzenie było przedstawione z perspektywy kilku bohaterów co jeszcze bardziej spowodowało iż można było czuć emocje bohaterów.
Polecam :)

Polecam :)

Cudowna, przejmująca i chwytająca za serce historia, oraz kolejny nowy, świetny dla mnie autor. 😘
,,Prawo matki'' to dobrze skonstruowana opowieść rodzinna z zagadkami z przeszłości, które rzucają cień na obecne życie bohaterów. Dotyka spraw trudnych i bolesnych takich jak: alkoholizm, depresja poporodowa, wychowywanie dziecka z alkoholowym zespołem płodowym. Sposób pisania autorki jest dopracowany, spójny, nie ma problemu w odnalezieniu się w treści, co sprawia, że czyta się z wielką przyjemnością. Z każdą kolejną kartką przepadałam coraz bardziej, a wartka akcja sprawiała, że nie sposób się znudzić.
Fabuła przedstawiona z kilku perspektyw, co bardzo lubię w książkach. Dzięki temu zaglądamy w głąb życia bohaterów, poznajemy ich emocje, przeżycia, myśli i rozterki. Bohaterowie nie są przerysowani. Każdy z nich ma coś na sumieniu i próbuje z tym poradzić sobie najlepiej jak potrafi. Dobrze zaprezentowana sylwetka Andy'ego - dziecka z zespołem Fas.
Z wielką przyjemnością sięgnę po kolejne tytuły, a Wam gorąco polecam tę pozycję!

Akcja toczy się wolno, a sam styl napisania nie zachęcał mnie do czytania. Dodatkowo próba splątania losów bohaterów wyszła słabo jak zresztą chyba całość.
Poza trudnymi tematami jak alkoholizm nie znalazłam w tej książce nic ciekawego.

Ok. Trudne tematy podjęte: alkoholizm, depresja poporodowa, FASD, do tego mamy nadopiekuńczość i odrzucenie, wybaczenie sobie. Przeczytałam szybko z ciekawości, kto stał za podpaleniem kościoła i chyba z tego powodu nie wgłębiłam się we wcześniej wspomniane trudne punkty do przemyśleń.

Świetna powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Ciekawe jest przedstawienie historii z kilku różnych perspektyw (w tym nastolatka z FASD) oraz ukazanie jej w dwóch przeplatających się planach czasowych. Retrospekcje stopniowo ukazują nam przeszłość rodziny i to, w jaki sposób kształtowały się relacje między jej członkami. Poruszony tu temat FASD i ukazanie umysłowości chłopca z tym zaburzeniem przypomina mi książkę Jodi Picoult "W naszym domu", jednak tutaj poruszono znacznie więcej trudnych tematów: alkoholizm, depresja poporodowa. Zakończenie mnie zaskoczyło.

Chamberlain poruszyła wiele istotnych zagadnień i za to duży plus. Nie przekonała mnie jednak stylem. Nie ukrywam, że nie mogę pogodzić się z tytułem książki. Myślałam, że to "prawo" dotyczyć będzie walki o własne dziecko, a tymczasem owo tytułowe "prawo" tłumaczę sobie jako "prawo" do popełniania błędów i to już nie zgadza się z moją filozofią życiową, bo te błędy zrujnowały kilka żyć. Trochę się zawiodłam, ale nie żałuję że przeczytałam.

Książka "Prawo matki" jest dla mnie największym zaskoczeniem tego roku. Dlaczego? Dlatego, że po ok 100 stronach miałam ochotę ją rzucić w kąt, ale że jak coś zaczynam to zawsze kończę więc kontynuowałam. Po przeczytaniu 150 strony totalnie przepadłam i odłożyłam książkę dopiero po przeczytaniu ostatniej strony. A teraz z niecierpliwością będę wypatrywać tomu drugiego bowiem jest to pierwsza część cyklu Autorki.

Andy jest dzieckiem z poalkoholowym zespołem płodowym, ma piętnaście lat ale znacznie różni się od swoich rówieśników. W pewnym sensie jest niepełnosprawny. Laurel, jego mama przez całe życie próbuje wynagrodzić mu to, jak bardzo go skrzywdziła. Po tragicznym pożarze Andy z bohatera staje sprawcą i zostaje oskarżony o celowe podpalenie oraz zabójstwo. Co zrobi matka aby ochronić syna? I jaka rolę w tym wszystkim odegra jej 17- letnia córka?

Historia opowiadana z kilku perspektyw, naszpikowana emocjami, przeplatana retrospekcjami. Autorka porusza temat miłośći matczynej, depresji poporodowej oraz FASD czyli Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych.

Błędy popełnione w młodości, stają się tajemnicami skrywanymi przez lata, to powieść, która pokazuje, że przeszłość nigdy nie pozwoli o sobie zapomnieć.

Książkę czyta się szybko, ale jej treść pozostaje na długo w pamięci, skłania do refleksji, dlatego uważam, że warto poświęcić jej kilka godzin. Polecam!

Książka jest wciągająca jak wszystkie Diane Chamberlain. Jednak szybko domyśliłam się, kto jest za co odpowiedzialny, była dość prosta do przewidzenia i to mnie trochę rozczarowało.